Co przyspiesza (i hamuje) Twoje postępy w nauce angielskiego? Cz. 3.

Wiemy już, jak ważny jest dobór metody nauki języka angielskiego do swojej osobowości (jeśli ominąłeś poprzedni wpis, koniecznie zerknij!). Dzisiaj chciałbym Ci zaprezentować drugi ważny składnik, który decyduje o Twoich językowych sukcesach bądź problemach z przyswajaniem nowego języka – to Twój sposób myślenia.

Sposób myślenia, a efekty w nauce języka angielskiego

Twój sposób myślenia wpływa na to, jak się czujesz i zachowujesz. Dlaczego temat przekonań jest tak ważny? Ponieważ to od nich właśnie zależy, co jest dla nas możliwe, a co nie, co powinniśmy, a czego nie powinniśmy robić. To my sami wierzymy w to, co jest łatwe lub trudne. Jeśli uważasz, że nauczenie się języka chińskiego potrwa długie lata, właśnie tak będzie. Jeśli uważasz, że masz krótką pamięć, tak właśnie będzie – poznane słowa będą Ci ulatywały z niej bardzo szybko. Dzieje się tak, ponieważ dla Ciebie jest to fakt. A Twoje myśli mają odzwierciedlenie w Twojej rzeczywistości.

Łatwa nauka angielskiego dla tych… którzy tak uważają!

Zapewniam Cię, że nauka języka obcego sama w sobie nie jest trudna – jawi się jako trudna tylko w Twojej głowie. To właśnie Twoje przekonania przesądzają o tym, że mozolnie bądź z wielkim wysiłkiem uczysz się angielskiego (lub dowolnego języka).

Ale głowa do góry! To tak naprawdę bardzo dobra i wartościowa informacja. W końcu jeżeli to Ty swoim nastawieniem wpływasz na osiąganie kiepskich dotąd wyników, to znaczy, że wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Zmieniając swoje przekonanie, odmienisz cały proces nauki i rezultaty, które – jestem tego pewien – mogą przejść nawet Twoje oczekiwania 🙂 Jeśli chcesz, pomogę Ci nauczyć się języka angielskiego bardzo sprawnie i szybko!

Przekonania, które utrudniają uczenie się języków obcych

Podczas spotkań z uczniami spotykam szereg przekonań, które utrudniają pracę oraz osiąganie językowych celów. Specjalnie dla Ciebie zebrałem je i pokrótce opisuję, aby pomóc Ci w sprawnej nauce języka. Dzisiaj zajmiemy się pierwszym z nich.

  • To, co uważasz na swój temat

Powiedz, co o sobie myślisz w kontekście nauki języka obcego? Czy to, co myślisz, Cię wspiera czy raczej ogranicza?

Na jednym z warsztatów, jakie prowadziłem, podeszła do mnie pani, która miała problem z motywacją. Jeśli chodzi o jej cele i to, co chciała osiągnąć – wszystko się zgadzało. Problemem również nie były lekcje, ale właśnie przekonanie, które o sobie miała. Nie wierzyła, że nauczy się języka angielskiego. Nie mieliśmy niestety możliwości, by dłużej porozmawiać, ale coś takiego właśnie powiedziała.

Zobacz, czy chodziło o to, że nie miała celu? Nie, miała cel – miała mnóstwo powodów, by uczyć się języka obcego. Niestety, ale na tym jednym, ale bardzo ważnym poziomie – wiary w siebie – zatrzymała się. Dlatego co jakiś czas, po kolejnych próbach podjęcia nauki… zatrzymywała się, ponieważ właśnie to jedno przekonanie blokowało ją przed dalszą pracą.

Jakie mogą być przyczyny takiego braku pewności siebie w nauce języka? Możliwe, że ta pani kiedyś próbowała – i coś jej nie wyszło. Na podstawie tamtego niepowodzenia wyciągnęła błędny wniosek na swój temat i z takim już została. To się zdarza całkiem często. A nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że gdy ktoś w ten sposób myśli – raczej nie nauczy się mówić płynnie po angielsku.

Tutaj oczywiście może pojawić się cała masa innych przekonań, które będą Cię blokować w uczeniu się języka angielskiego: „Nie mam talentu językowego”, „Nie nadaję się”, „Jestem za stary, to już nie te lata”, „Nie wierzę, że mogę mówić płynnie”, „Mam tyle lat
i nie znam języka”, „Jestem najsłabsza”, „Popełniłem błąd gramatyczny, to znaczy, że jestem beznadziejny i powinienem się wstydzić”, „Jeśli na egzaminie nie będę najlepsza ze wszystkich, to jestem tumanem”, „Powinnam wiedzieć lepiej i więcej”.

Pomyśl, czy takie przekonania mogą Ci przynieść więcej pożytku, czy więcej szkody? A następnie zastanów się, jak je możesz zmienić na korzystne przekazy, by znaleźć idealny dla siebie, prosty sposób na naukę języka angielskiego!

Po tym zapraszam Cię na ostatnią już część wpisu o tym, co przyspiesza i spowalnia proces nauki języka obcego. Będzie sporo przydatnych informacji i… przykłady z życia, o których na pewno słyszałeś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.