Nauka języka angielskiego z Al. Cz.1.

Hej wszystkim! Jak wiecie, jest wyjątkowo dużo różnych sposobów na naukę angielskiego, ale jednym z nich, bardzo pomocnym, jest ChatGPT, czyli narzędzie oparte na sztucznej inteligencji. Nauka języka angielskiego z Al, niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest ChatGPT?

Nauka języka angielskiego z Al – ChatGPT

Już Wam mówię, a raczej sami go o to zapytajmy. Wpiszmy sobie więc „Czym jest ChatGPT, co oznacza to po polsku?” Sprawdźmy.

Al w nauce języka angielskiego

A więc, ChatGPT to model języka oparty na technologii sztucznej inteligencji, stworzony przez firmę OpenAI. Nazwa ChatGPT pochodzi od Chat Generative Pre-training Transformer, co można przetłumaczyć na polski jako transformator generatywnego wstępnego trenowania do rozmów. Jest to system AI zaprojektowany do prowadzenia konwersacji z ludźmi w sposób naturalny i spójny, odpowiadając na pytania, udzielając informacji, a nawet tworząc tekst na różnorodne tematy lub w różnych stylach. Technologia ta opiera się na zaawansowanych algorytmach uczenia maszynowego i jest trenowana na wielkich zbiorach danych tekstowych, aby nauczyć się rozumienia i generowania ludzkiego języka.

Nauka angielskiego za pomocą sztucznej inteligencji

Zapytajmy się więc go, czy możemy wykorzystać go do nauki języka angielskiego i jeśli tak, to w jaki sposób. A więc: „Czy mogę wykorzystać cię do nauki języka angielskiego? Jeśli tak, to w jaki sposób?”. I zobaczmy, co nam sam odpowie.

Al w nauce języka angielskiego

Al w nauce języka angielskiego

A więc: tak, oczywiście, możesz wykorzystać ChatGPT do nauki języka angielskiego na wiele sposobów. Oto kilka przykładów tego, jak możesz to zrobić.

Nauka języka angielskiego z Al

Ćwiczenie konwersacji

Możesz prowadzić z ChatGPT rozmowę po angielsku, co pozwoli ci praktykować umiejętność komunikacji. Możesz zadawać pytania, odpowiadać na pytania ChatuGPT, możesz nawet prowadzić bardziej złożone dyskusje na tematy które cię interesują.

Nauka słownictwa i gramatyki

Możesz pytać o znaczenie słów, zwroty idiomatyczne, a także prosić o wyjaśnienie reguł gramatycznych. ChatGPT może również podawać przykłady zdań z nowymi słowami lub konstrukcjami gramatycznymi, co ułatwi ich zapamiętanie.

Ćwiczenie pisania

Możesz pisać krótkie teksty po angielsku, takie jak maile, eseje czy opowiadania, a następnie prosić ChatGPT o ich sprawdzenie. Może on wskazać błędy gramatyczne, stylistyczne lub ortograficzne oraz zaproponować poprawki – bardzo fajna rzecz.

Tłumaczenie

Jeśli napotkasz trudności w zrozumieniu angielskich fraz lub chcesz wiedzieć jak coś powiedzieć po angielsku, możesz poprosić o tłumaczenie z polskiego na angielski albo z angielskiego na polski również.

Ćwiczenie słuchania i wymowy

Chociaż ChatGPT oferuje głównie tekstem, możesz próbować czytać na głos dialogi lub teksty wygenerowane przez Chat aby praktykować wymowę. Niestety nie oferuje on bezpośredniego feedbacku dotyczącego wymowy, ale regularne czytanie na głos może poprawić twoją płynność. (Tak poza tym, możesz do tego zastosować Text to Speech. Dowolna strona, np. Free Text to Speech Online with Realistic Al Voices (naturalreaders.com). Gdy wpiszesz tutaj te teksty, będziesz w stanie, wybierając sobie English US albo English UK, sami odtwarzać dany tekst i słuchać oczywiście tego, w jaki sposób ktoś to właśnie wymawia.

Dostosowanie do poziomu zaawansowania

ChatGPT może dostosować poziom trudności konwersacji i tematu do Twojego poziomu zaawansowania, dzięki czemu nauka będzie odpowiadała Twoim aktualnym potrzebom i możliwościom.

ChatGPT dodaje też na samym końcu informację: pamiętaj, że regularna praktyka jest kluczem do skutecznej nauki języka. Wykorzystanie ChatuGPT jako części codziennej rutyny może znacznie przyśpieszyć Twój postęp w nauce angielskiego i z tym się oczywiście również zgadzamy.

Więc tak, jak widzimy i jak sam nam napisał, ChatGPT to swego rodzaju kolega, który siedzi w Twoim komputerze i który czeka na to, aż pogadacie sobie o czymkolwiek, nawet o tym jak się uczyć angielskiego. Fajna sprawa, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim i nie bardzo wiesz od czego zacząć. W końcu, nauka z książek, filmików na Youtube czy filmów jest ogólnie bardzo fajna i bardzo przydatna, ale to trochę tak, jakbyś próbował nauczyć się pływać oglądając innych z brzegu. Musisz jednak sam wskoczyć do wody, a ChatGPT jest takim właśnie bezpiecznym basenem, jeśli możemy tak go nazwać, gdzie możesz rzeczywiście popluskać się w języku angielskim, nie bojąc się o to, że zrobisz sobie krzywdę albo że popełnisz jakiś błąd, bo zawsze może cię on oczywiście poprawić.

Nauka języka angielskiego z Al – za pomocą ChatGPT

Przykład? Zacznijmy od czegoś prostego, na przykład będąc za granicą, niezależnie od tego czy jesteś na wakacjach czy faktycznie mieszkasz w jakimś innym kraju, chcesz zrobić sobie na obiad zupę, ale masz mętlik w głowie i nie wiesz jak się za to wszystko zabrać. Możesz więc zapytać o to ChatGPT, pisząc coś w stylu:

„Stoję w kolejce do sklepu. Chcę ugotować jakąś zupę. Ekspedientka pyta się mnie, jaką zupę chciałbym ugotować, proponując mi parę nazw oraz produkty, takie jak na przykład warzywa, których będę potrzebował do ugotowania danego dania. Zapisz dialog między mną a ekspedientką w języku angielskim”.

 

Al w nauce języka angielskiego

Tak jak widzimy, bardzo ładnie przedstawił nam rozmowę ekspedientki ze mną. Proponuje nam różne zupy, np. Chicken Noodle Soup. Mówię, że okay, „Lentil Soup sounds good” i pytam, jakich rzeczy do niej potrzebuję, po czym podaje nam on faktycznie to, czego potrzebujemy, i tak dalej. Jak widzimy, bardzo fajny i przydatny dialog. Możemy właśnie w ten sposób nauczyć się żywego języka. Gdybyśmy jeszcze chcieli poznać tłumaczenie tego wszystkiego, oczywiście możemy zapytać go o to samo, tylko w języku polskim, wpisując: „A teraz ten sam dialog w języku polskim”.

Al w nauce języka angielskiego

Co więcej, ChatGPT może też zrobić nam do tego, na przykład, jakiś bardzo szybki kurs przypraw w języku angielskim – taka tabelka z nazwami, żebyśmy w sklepie czuli się jak ryba w wodzie. Spróbujmy więc: „Napisz mi dwadzieścia pięć rodzajów przypraw w języku angielskim. Załącz tłumaczenia i uwzględnij wszystko w tabelce”.

Al w nauce języka angielskiego

W bardzo ładny sposób w tabelce zawarł nam zarówno angielskie nazwy przypraw oraz oczywiście tłumaczenie w języku polskim. Chodzi tu o to, że uczysz się słówek, które tak naprawdę będą dla Ciebie przydatne. Nie tylko wkuwasz je na pamięć, ale i uczysz się ich poprzez działanie.

ChatGPT – używanie języka w praktyce

W końcu, rozmawiając z ChatGPT używasz języka, a nie tylko go przyswajasz, co robisz np. oglądając filmy, filmiki lub czytając artykuły. Czytanie i oglądanie jest w końcu tylko przyswajaniem języka, ale niepraktykowaniem go. W ten sposób więc masz już jakiś kontakt, oczywiście nie z żywą osobą, ale jednak ten kontakt istnieje i faktycznie działasz oraz ćwiczysz ten język w praktyce. A na sam koniec, gdy już poczujesz, że te słówka, przykładowo nasze przyprawy, nie są już dla Ciebie czarną magią, możesz oczywiście próbować przećwiczyć je w konwersacji z prawdziwymi ludźmi, na przykład z lektorem. Będzie to swego rodzaju skok na głęboką wodę, ale myślę, że do tego momentu będziesz już świetnie przygotowany z tego słownictwa.

Nauka języka angielskiego z Al – podsumowanie

Pamiętaj, że nauka języka to nie tylko wkuwanie regułek i słówek, ale przede wszystkim umiejętność swobodnego używania go w mowie oraz w rozmowach z innymi ludźmi. ChatGPT oraz lektorzy są po to, by Ci w tym pomóc, ale to od Ciebie zależy oczywiście to, czy chcesz się tylko uczyć słówek, nauczyć się słówek czy faktycznie je umieć. My lektorzy Przełam Barierę oczywiście stawiamy na to ostatnie. To taka nauka przez praktykę, ale zawsze w dobrym towarzystwie.

A w następnej części wpisu o nauce języka angielskiego z Al poznasz kolejne możliwości chatuGPT, między innymi możesz poprosić ChatGPT o przeprowadzenie rozmowy na dany temat 🙂 Możesz też potem porozmawiać z nami na lekcji 🙂 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.