Hej! W poprzedniej części artykułu: Nauka języka angielskiego z Al, wspomniałam ogólnie o ChacieGPT oraz o jego możliwościach. Dowiedzieliśmy się, jak możemy wykorzystać go do nauki języka angielskiego, między innymi do nauki słownictwa.
Nauka języka angielskiego z Al – rozmowa na dany temat
A skoro już jesteśmy w tym temacie, to możesz też, na przykład, poprosić ChatGPT o przeprowadzenie rozmowy na dany temat. Przykładowo, powiedzmy że interesujesz się filmami i chciałbyś przygotować się do rozmowy (być może z lektorem, być może z kimś w pracy) na temat z tym związany. Możesz więc poprosić go o to, żebyście sobie porozmawiali na taki właśnie temat. Czyli, na przykład: „Porozmawiajmy sobie o filmach”:
Jeśli nadal czujesz, że jest to dla Ciebie zbyt trudny poziom, możesz poprosić o ułatwienie, pisząc „Make it easier”:
A jeśli nadal tego nie rozumiesz, możesz też zawsze poprosić o wyjaśnienie po polsku. Z tym nie ma też problemu. Czyli, na przykład: „Nie rozumiem. Wyjaśnij po polsku”:
Mamy już tłumaczenie i wystarczy, że odpowiemy na to właśnie pytanie, przykładowo:
Jak widzimy, odpowiada nam na nie i utrzymuje tę konwersację właśnie na tematy filmowe. Oczywiście w każdej chwili możesz poprosić go też o wyjaśnienie danego słownictwa lub użycie prostszych słów. Ta konwersacja może trwać w nieskończoność – to wszystko zależy od Ciebie. Możesz też poprosić go o podanie wyjaśnienia do danego słówka, przykładowo „franchise”:
Możesz również poprosić go o sprawdzenie błędów i o poprawienie ich. Napisz: „Correct my mistakes”, a później jakieś zdanie, na przykład:
Możesz również poprosić go o dodatkowe słownictwo, które może być dla Ciebie nowe i którego możesz później użyć w danej rozmowie. Spróbuj napisać: „Podaj mi listę słówek, które mogę użyć w takiej rozmowie”:
Przechodząc na wyższy poziom, możesz go poprosić o czasowniki frazowe, o metafory, o idiomy i o wszystko inne, co tylko przyjdzie Ci do głowy. Przykładowo, lista idiomów:
Nauka języka angielskiego z Al – rozmowa kwalifikacyjna
Możesz z nim również poćwiczyć rozmowę kwalifikacyjną. Jak to zrobić? Wystarczy wpisać: „Przeprowadźmy rozmowę kwalifikacyjną. Chciałabym być manadżerem w IT”. Oczywiście na te pytania możecie odpowiadać oraz możecie prowadzić rozmowę i zobaczyć, jak to jest odbywać rozmowę kwalifikacyjną po angielsku na dane stanowisko.
Nauka języka angielskiego z Al –wyjazd za granicę
Jeśli z kolei chciałbyś przygotować się np. na wyjazd za granicę, na wakacje i tak dalej, to takie rozmowy możesz sobie z nim przećwiczyć, wpisując na przykład „Chcę zamówić sobie wegańskie jedzenie. Napisz rozmowę pomiędzy kelnerem a mną”:
Możesz następnie ją przeczytać, przestudiować, zapoznać się z nowym słownictwem i tak jak już wspominałam wcześniej, poprosić go o dodatkowe słownictwo, na przykład: „Daj mi listę słówek powiązanych z tym tematem”:
Czasy gramatyczne z AI
Dodatkowo, gramatyka – coś, czego dużo osób nie lubi, ale też coś, co jest bardzo łatwe do ćwiczenia z ChatemGPT. Przykładowo, możecie go poprosić o stworzenie tekstu w czasie, który chcielibyście głębiej poznać, dajmy na to Present Continuous.
Co możesz z tym dalej zrobić? Na przykład spytać go: „Dlaczego muszę używać tutaj Present Continuous?”. Tak – możesz poprosić go o wyjaśnienie dodatkowej gramatyki – dlaczego tak muszę używać tego czasu, skąd to się wzięło, dlaczego nie to, czy to inne jest poprawne, i tak dalej. Jeśli nadal nie rozumiemy tego, co pisze, to możemy go poprosić o wyjaśnienie w języku polskim.
Możesz też poprosić go o dodatkowe ćwiczenia związane z tym z tym czasem, np.: „Daj mi dodatkowe ćwiczenie z tym czasem”. Później wystarczy go skopiować i ćwiczyć, np. w Wordzie albo na kartce papieru.
Nauka języka angielskiego z Al –gramatyka
Możesz również użyć ChatGPT jako narzędzie do sprawdzania gramatyki, o czym już pokrótce wcześniej wspomniałam. Do zobrazowania tego poniżej użyłam całkowicie złego zdania po angielsku. Przykład poniżej:
Ćwiczenie wymowy za pomocą ChatGPT
Jeśli chodzi zaś o wymowę, to również jest ona warta do ćwiczenia z ChatemGPT. Ale jak to? Przecież on nie czyta na głos? Prawda, nie czyta, ale może stworzyć Ci ćwiczenia, na podstawie których będziesz mógł ćwiczyć wymowę. Możesz na przykład poprosić go o zrobienie listy jakichś słówek z dźwiękiem, z którym macie problemy w języku angielskim. Dużo osób ma problemy z dźwiękiem TH.
Stworzył nam całą listę słówek. Co możemy z nimi zrobić? Na przykład wkleić je do Text to Speech, o czym wspomniałam wcześniej. Możesz je odsłuchać i później powtarzać na głos lub poprosić go o stworzenie jakiegoś tekstu, który będziesz musiał przeczytać, czyli coś związanego właśnie z tymi słówkami. Wklej go później do Text to Speech i ćwicz mówienie.
Nauka języka angielskiego z Al –pisanie
Jeśli chodzi o pisanie, możesz również poprosić go o wiele różnych rzeczy, np. o sprawdzenie i poprawienie maila, tekstu, prezentacji, itp., itd. Na przykład: „Sprawdź i popraw ten tekst w języku angielskim. Napisz, co zrobiłam źle i jak powinno być dobrze”.
Możesz też np. sparafrazować dany tekst i sprawić, że będzie brzmiał na bardziej lub mniej formalny.
Nauka słów za pomocą ChatGPT
Możesz też poprosić go o stworzenie, jak już wspomniałam, listy słówek związanych z danym tematem, np.: „Napisz mi listę słówek, które mogłabym użyć w podobnych mailach”:
Do stworzenia fiszek możesz zaś skorzystać ze strony Bing.com/Create. Po wejściu na tę stronę, możesz stworzyć sobie spersonalizowane obrazki, które pomogą Ci zapamiętywać słownictwo. Przykładowo, powiedzmy, że jestem osobą która ma czarnego kota. Bardzo go kocham i na podstawie tego chcę sobie stworzyć spersonalizowane fiszki. Mogę to zrobić za darmo właśnie na stronie Bing.com/Create. Jest tam limit czasowy, ale nie limit obrazków do stworzenia. Na przykład, ja mam aktualnie tutaj piętnaście ulepszeń i tak, jak napisali, jeśli wyczerpią się środki, generowanie obrazów może trwać dłużej. Z tego co zauważyłam, jak wyczerpałam te środki, to i tak obrazki tworzyły się dość szybko, maksymalnie w minutę lub w dwie. Do stworzenia ich wystarczy nam proste słownictwo, np. „Generate an image with a black cat in a castle”
Można sobie te obrazki pobrać, zapisać oraz dodawać do fiszek. Możesz to zrobić np. mailowo, przykładowo w postaci obrazka oraz słówka, które mu odpowiada. W ten sposób łatwo uczymy się i powtarzamy słownictwo, ponieważ nie tylko widzimy dane, ale i zdjęcie z nim związane. Taka forma nauki słownictwa jest bardzo przyjemna, ponieważ jest pod nas spersonalizowana.
Jeśli chodzi zaś o inne stronki, to polecam również Filmot.com – jest to strona, na której możemy poszukać danego słówka w napisach na Youtube. Na przykład, mamy słówko „castle” i chcemy obejrzeć jakiś filmik, w którym to właśnie słówko zostało wykorzystane, żeby się z nim lepiej zapoznać. Wpisujemy i mamy parę propozycji. Otwieramy sobie filmik, który nas zaciekawił, słuchamy tekstu, powtarzamy słówko i w ten sposób poznajemy jego kontekst oraz przykładowe zdania.