Angielski dla wiecznie początkujących – jak w końcu nauczyć się języka? Cz. 1.

Zdarza mi się słyszeć, że ktoś mówi: „Jestem wiecznie początkujący”, „Tyle razy zaczynałem naukę języka angielskiego (samemu albo uczestniczyłem w kursach), że aż trudno policzyć.” Nawet będąc na warsztatach dla poliglotów słyszałem podobne stwierdzenia od uczestników. Zdarzyło Ci się coś takiego? Spotkałeś kogoś, kto tak mówi?

W dzisiejszym artykule rozłożymy ten temat na czynniki pierwsze, czyli będziemy szukać przyczyn takiej sytuacji – jak myślisz, dlaczego nie możesz nauczyć się angielskiego? Z czego to może wynikać? Może wcześniej coś szło nie tak, jak byś chciał, i dlatego przerwałeś naukę języka? Może napotkałeś jakieś trudności?

Przyczyny problemów z nauką języka angielskiego

Jeśli ktoś przerywa naukę języka obcego, choć nie doszedł do satysfakcjonującego poziomu, to znaczy, że po drodze pojawiło się coś, co spowodowało spadek motywacji i utratę chęci do dalszego działania. Może się np. zdarzyć tak, że ktoś zaprzestaje uczenia się języka, bo osiągnął wyznaczony cel, dlatego nie musi kontynuować nauki. Gdyby zechciał do niej powrócić, to zaczynałby już od innego poziomu (na pewno nie od początkującego) – nikt w końcu celowo nie przerywa nauki, by po czasie znowu zaczynać od nowa.

Wiemy, że pewne nakłady czasowe i finansowe zostały już poniesione i część z nich przepadnie, jeśli wrócimy do nauki za jakiś czas. Może się też zdarzyć sytuacja, kiedy ktoś po jakimś czasie wstrzymuje dotychczasową edukację, bo postanowił uczyć się innego języka. Gdyby tak było, to po powrocie też nie zaczynałby od nowa tego samego i w tonie wypowiadającego słowa: „Jestem wiecznie początkujący” nie byłoby pewnego rodzaju żalu i wołania o pomoc.

Przyczyn zaniechania podjętej nauki języka angielskiego może być znacznie więcej.

Nie możesz już jakiś czas znaleźć dobrego nauczyciela/metodyki/materiałów i to Cię zniechęca? A czy myślisz, że gdy ktoś jest bardzo zdeterminowany i zmotywowany, to również tym by się zniechęcił i nie szukałby dalej?

Rozważmy to na przykładzie: wyobraź sobie, że masz dzisiaj dostać się do swojej pracy. O godzinie 8:00 wychodzisz z domu i widzisz, że pada deszcz, a Ty nie masz ze sobą parasolki. Wracasz więc do domu i… idziesz spać, bo stwierdziłeś, że nie masz parasola? Nie pomyślałbyś raczej o jakimś sensownym rozwiązaniu, bo naprawdę musisz/chcesz dostać się do pracy? Na pewno tak by właśnie było i po prostu wróciłbyś po parasolkę, a dalej udał się do pracy. Zobacz – w tym przykładzie nie zatrzymuje Cię najbliższa napotkana przeszkoda, bo Twoja motywacja jest na odpowiednim poziomie.

Dokładnie tak samo jest z wiecznie początkującymi. Nawet w przypadku braku jakichś materiałów, gdyby ich motywacja była wysoka, dalej by ich szukali i nie poddaliby się. Tej motywacji jednak czasem brakuje.

Dlaczego jesteś wiecznie początkujący? Twoja motywacja do nauki języków obcych

Bycie wiecznie początkującym wiąże się więc bardzo ściśle z… motywacją. Na samym początku podejmujesz jakieś działania, a później je przerywasz, ponieważ mogło pojawić się kilka przyczyn opisanych poniżej. Zobacz, dlaczego być może wiecznie zaczynasz od nowa i co możesz zrobić, aby skutecznie nauczyć się języka angielskiego!

Na samym początku wyznaczyłeś zbyt wysoki standard, masz za wysokie oczekiwania.

Powiedziałeś sobie np., że nauczysz się języka albo dojdziesz do pewnego poziomu za pół roku. Po jakimś czasie widzisz, że tak się nie dzieje, dlatego zaczynasz się niecierpliwić, pojawia się nieprzyjemna emocja i przerywasz naukę angielskiego. Gdy minie jakiś czas (emocje opadną), rozpoczynasz od nowa, wychodząc niemal od punktu zero.

Rozwiązanie: Zaplanuj naukę języka obcego na kolejne miesiące, abyś widział postępy i to, że zbliżasz się do swoich założeń. Wyznacz ich kilka. Perfekcjoniści mają dwa standardy: super = dobrze albo źle = nie ma sensu, lub: super = szybko albo w ogóle nie będę się uczył. Nie widzą jednak, że są jeszcze etapy pomiędzy tymi, które także mogą być zadowalające. Dlatego tak ważne jest planowanie, by móc widzieć swoje postępy i małymi krokami do nich zmierzać.

Wyznacz plan nauki angielskiego oraz mierz swoje postępy!

Możesz mierzyć liczbę poznanych słów (tutaj dowiesz się jak to zrobić ;)), możesz co kilka miesięcy wracać do testów poziomujących z angielskiego (powinieneś zdobywać coraz więcej punktów przy każdym kolejnym teście). Takie testy bardzo łatwo znaleźć w Internecie, wpisując w Google frazę: „test poziomujący angielski”.

Możesz również mierzyć czas spędzony na nauce języka (w godzinach), liczbę przeczytanych artykułów, liczbę obejrzanych video na YouTubie w wersji angielskiej, liczbę przesłuchanych podcastów czy nawet swoje subiektywne odczucia co do płynności językowej.

O tym jak mierzyć swoje postępy poczytasz tutaj 🙂 Znajdziesz tam również do pobrania za darmo gotowe mierniki!

Widząc postępy, będzie Ci łatwiej podtrzymać motywację w nauce języka angielskiego.

Kolejne przyczyny wiecznego rozpoczynania nauki angielskiego od nowa omówimy w cz. 2.! Zobacz koniecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.