15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego. Cz. 1

Dzisiaj artykuł dotyczący 15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego. Nie wiem czy pamiętacie czasy przed YouTube’ em, ale wtedy korzystaliśmy z książek czy kaset magnetofonowych dołączanych do podręczników, później z płyt CD, które były dodatkiem do książek. Wiele osób już nie pamięta o tych rzeczach 😊

Dzięki internetowi dostęp do materiałów do nauki języków obcych stał się niezwykle łatwy i niemal darmowy. Piszę ‘niemal’, ponieważ to za co musimy zapłacić to internet, telefon, czy komputer. To wszystko. Niemal każdy ma szansę na naukę języka obcego mając telefon w ręku. I jest to świetna sprawa. To co jedynie nas ogranicza to wyobraźnia oraz czas. Mi osobiście czasami brakuje czasu, by zobaczyć wiele rzeczy w ‘polskim’ internecie (uczę się wielu rzeczy od różnych osób z różnych dziedzin), a co dopiero po angielsku. Dlatego trzeba wiedzieć jak szukać, by znaleźć natychmiast interesujące anglojęzyczne kanały na YouTube.

W tym artykule podpowiem Ci jak możesz uczyć się języka angielskiego korzystając z YouTube oraz dowiesz się jakie kanały ja osobiście polecam i dlaczego. Nawet jeżeli nie znajdziesz interesującego kanału dla siebie, powiem Ci jak ich szukać.

Zanim przejdę do moich propozycji wartościowych kanałów na YouTube, jeszcze kilka słów o istotnych rzeczach 😊 Po pierwsze przedstawię Ci korzyści uczenia się z YouTube (jeśli ich jeszcze nie widzisz) oraz powiem co brać pod uwagę, gdy szukasz kanału dla siebie. Są to 2 bardzo ważne rzeczy, które trzeba rozważyć przed rzuceniem się w wir konsumowania treści w języku angielskim.

Zalety korzystania z YouTube ’a przy nauce języka angielskiego

Kanały na YouTube do nauki angielskiego – wybierasz to co Cię interesuje.

Nie wyobrażam sobie zmuszania się do słuchania, czy oglądania czegoś, co Cię w ogóle nie interesuje. Mija się to z celem! Wielu nauczycieli podsyła swoim kursantom materiały, które ich interesują i ciekawią, a nie są interesujące dla kursantów. Są nauczyciele, którzy ustalają nawet za swoich uczniów listę tematów do rozmów podczas konwersacji. Tragedia! Skoro już wygospodarowałeś trochę wolnego czasu, oglądaj coś co Cię interesuje. Nauka powinna być połączona z przyjemnością. Jeśli będziesz się zmuszał, ilość informacji, jakie zapamiętasz może się znacznie zmniejszyć, ponieważ część Ciebie nie będzie chciała tego oglądać. Na YouTubie jest tyle materiałów, że nie starczyłoby Ci życia, by zobaczyć nawet 1/5 tego co tam się znajduje. Dlatego bądź wybredny.

Możesz oglądać coś wiele razy.

Kiedy oglądasz coś w telewizji, jest to utrudnione. Możesz oczywiście nagrać swój ulubiony serial, ale zajmuje to trochę czasu. A na YouTubie wystarczy kilka kliknięć. Jeśli przygotowujesz się do konwersacji z lektorem z jakiegoś tematu to warto, żebyś dane wideo zobaczył kilka razy. Żeby kilka razy powtórzyć słownictwo i lepiej je utrwalić. Nie wszystko możesz wyłapać oglądając coś tylko 1 raz. Nie przejmuję się tym, że oglądam coś wiele razy, ponieważ ciągle znajduje słowa, czy frazy, których nie załapałem oglądając wideo za pierwszym razem. Dlatego nie miej poczucia straty. Czasami mniej, znaczy więcej, czyli lepiej zobaczyć 1 wideo 3 razy, by osłuchać się z danymi frazami kilkukrotnie niż oglądać 3 nowe wideo, w których pojawią się nowe słowa i frazy.

Wcześniej napisałem, że oglądanie wideo może być częścią przygotowania się do spotkania z lektorem. Między innymi właśnie takie prace domowe otrzymują nasi kursanci! Jest to forma urozmaicenia i (czasami)  „zmuszania” kursantów do osłuchiwania się z językiem. Jest to bardzo ważny element w procesie nauki mówienia w języku obcym! Drugą bardzo ważną składową jest ćwiczenie mówienia – by nauczyć się mówić po angielsku, musisz mówić.

Szybki rachunek sumienia!

Ile godzin w ostatnich 2 tygodniach rozmawiałeś w języku obcym? Zero? 1h, 2h ? Nie oszukujmy się, jeśli nie rozmawiasz, nie nauczysz się mówić. Jeśli każdego dnia uczysz się słów oraz fraz, słuchasz materiałów po angielsku, czytasz i oglądasz, ale nie mówisz, to będziesz dużo rozumiał, ale będziesz miał kłopot z mówieniem.

Możesz włączyć napisy.

Bardzo fajna funkcja, jeśli nie wszystko rozumiesz lub nie nadążasz. Czasami, gdy prowadzący mówi zbyt szybko lub niewyraźnie, można zatrzymać wideo, cofnąć i włączyć napisy. Później możesz szybko sprawdzić dane słowo, czy frazę w słowniku. A później wrzucić na fiszki i uczyć się tych słów. 15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

Możesz „zwolnić” materiał.

Kolejna przydatna funkcja to zmniejszanie prędkości odtwarzania.

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

Gdy zdarzy się, że nie zrozumiałeś jakiegoś słowa, czy frazy, możesz cofnąć i zwolnić tempo odtwarzania.

Mimo, że osoby nagrywające wideo mówią bardzo często wyraźnie, to po prostu może się zdarzyć, że nie usłyszysz czegoś lub nie zrozumiesz.

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

Jest to również przydatna funkcja, gdy znajdziesz osobę, którą chcesz oglądać (np. lubisz sposób w jaki mówi, podoba Ci się akcent i melodia), ale ta osoba mówi za szybko. Gdy zwolnisz do 0.75 – nie brzmi to karkołomnie i da się słuchać.

Forma przekazywania treści.

To co jest naprawdę świetnego w YouTubie, to właśnie to, że wiele wideo jest robione w sposób, który wciąga i jest interesujące. Telewizja publiczna pokazuje filmy, seriale oraz programy, które są często nudne i bezużyteczne. YouTuberzy nie mogą sobie na to pozwolić, ponieważ nikt by ich nie oglądał, dlatego często tworzą swoje wideo w interesujący sposób. Poniżej Bob ( z jednego z najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego), nagrywa materiał w recepcji i pokazuje jak się zameldować. To jest dopiero nauka!

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

Albo inne wideo, w którym opowiadają o grypie. Kolory przyciągają wzrok, a forma przekazu jest tak interesująca, że chce się oglądać cały czas.

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

Nauka angielskiego YouTube  – Amerykański vs Brytyjski

Inną ważną kwestią jest akcent. Wybierając materiały masz kilka ścieżek:

1.      Oglądaj  materiały tworzone TYLKO przez Brytyjczyków (jeśli lubisz tę odmianę)

2.      Oglądaj materiały tworzone TYLKO przez Amerykanów (jeśli lubisz tę odmianę)

3.      Oglądaj materiały tworzone przez Brytyjczyków i Amerykanów.

Jeśli chodzi o opcje 1 lub 2, to sprawa jest dość jasna. Jeśli chcesz mówić daną odmianą, słuchaj i oglądaj materiały osób, które mają jedynie taki akcent, który Cię interesuje. Dlatego szukając materiałów zwracaj na to uwagę. W wyszukiwarce na YouTube możesz po prostu wpisać:

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

I YouTube podpowie tematy. Albo:

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

W ten właśnie sposób znajdziesz swoich ulubionych nauczycieli, czy kanały anglojęzyczne na YouTube.

Gdy wybierzesz opcję numer 3 – będziesz osłuchiwał się z obiema odmianami. Oznacza to, że Twój język będzie trochę amerykański i trochę brytyjski. Będzie to miks. Czasami niektóre słowa będziesz wymawiał z akcentem amerykańskim, a czasami brytyjskim. Plusem tej opcji jest to, że osłuchasz się z obiema odmianami i Twój angielski będzie ich połączeniem. Jest to w porządku, ponieważ wiele osób miksuje te dwie odmiany. Szczególnie, gdy w szkole uczymy się brytyjskiego, a otoczeni jesteśmy amerykańskimi filmami, muzyką. Czasami zdarza mi się włączyć jakieś wideo (przyciągnął mnie tytuł, czy miniaturka), jednak po kilku sekundach słyszę, że jest to brytyjski angielski. Mimo pokusy znajduje materiały dla amerykańskiej odmiany!

Uwaga! Kanały na YouTube do nauki angielskiego!

Wielu native speakerów na swoich anglojęzycznych kanałach na YouTube mówi o tym, jak dojść do płynności językowej, jak zapamiętywać słowa i frazy, czy jak na przykład nie tłumaczyć ze swojego ojczystego języka na język angielski. Niestety osoby te często nie znają innego języka płynnie, dlatego wiele z tych rad jest niestety… bezwartościowych.

Dlaczego? To tak jakbyś Ty dzisiaj uczył innych jak dojść do płynności językowej w swoim ojczystym języku. Albo w jaki sposób nauczyć się 500 nowych słów w języku polskim w miesiąc. Może Ci się wydawać, że wiesz jak to zrobić, ale skoro posługujesz się polskim od 20, czy 30 lat, to nie wiem czy pamiętasz jak uczyłeś się gramatyki, czy słów 15-20 lat temu? Jak je zapamiętałeś ? Jak pojmowałeś niektóre struktury?

Nie masz dostępu do tej wiedzy, ponieważ nie analizowałeś tego wtedy. Nawet jeśli dzisiaj zaczniesz to robić, to Twoje spostrzeżenia będą niekompletne. Nie znasz struktury, modelu, czy sposobu. Jeśli już chcesz słuchać takich rad, to znajdź native speakera, który zna minimum 1 język obcy (poza angielskim, który jest dla niego ojczysty). Możesz uczyć się od nich akcentu, melodii, slangu i wielu innych rzeczy, ale bardzo często nie tego jak uczyć się języka, czy jak pokonać strach przed mówieniem, ponieważ oni przez to nie przechodzili. Nagrywają takiego typu materiały, ponieważ są to popularne tematy, z którymi wielu uczących się zmaga. Ale pamiętaj, że królowa Elżbieta nie doradzi Ci raczej jak znaleźć pracę 😉

Za 2 tygodnie zapraszam na drugą część artykułu, w której przedstawię 15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.