15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego. Cz. 2

Witajcie 😊 Dzisiaj zapraszam na drugą część artykułu „15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego”. Dwa tygodnie temu  na blogu ukazała się pierwsza część z angielskimi kanałami na YouTube, jeśli jeszcze jej nie widziałeś, szczerze zachęcam żebyś się z nią zapoznał! Jest to bardzo ważne, bo mówię tam o 2 kluczowych rzeczach, które trzeba rozważyć przed rzuceniem się w wir konsumowania treści w języku angielskim.

Dzisiaj samo „mięso” 😊 Poniżej znajduje się lista kanałów, które polecam! Aż 15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego!

Każdy z kanałów krótko opisuję i wskazuje dla jakiej grupy osób, dany kanał jest najlepszy.

15 najlepszych kanałów na YouTube do nauki angielskiego

English with Lucy

Mimo, że nie przepadam za brytyjskim akcentem (preferuję amerykańską odmianę), polecam ten kanał, ponieważ Lucy ma na swoim kanale dużo praktycznych porad (słowa, frazy, czy slang, który jest używany na co dzień) i oczywiście świetny brytyjski akcent. Mówi bardzo czysto i wyraźnie.

Poziom: B1/B2-C2

Learn English with Papa Teach Me

Nie dziwię się, że kanał ma ponad 1,2 mln subskrybentów. Twórca kanału ma świetny brytyjski akcent, a filmy z bardzo dobrym dźwiękiem (mimo, że niektóre są nagrywane na zewnątrz). Niektóre wideo bardzo kreatywnie zrobione i pełne humoru. To co odróżnia ten kanał od innych to właśnie humor prowadzącego. Podaje dużo zabawnych przykładów, co powoduje, że nauka nie jest nudna. Inna istotna rzecz – mimo, że prowadzący jest native speakerem, naprawdę świetnie też tłumaczy gramatykę.

Poziom: B1-C2

engVid

Na jednym kanale 11 native speakerów z różnych części świata. Kanał stał się tak popularny, że chyba postanowili wypromować każdego nauczyciela z osobna, a niektórzy z nich mają więcej subskrybentów niż sam kanał.

Co jest naprawdę dobrego to to, że tłumaczą gramatykę w prosty i zrozumiały sposób. Jest też wiele życiowych tematów. Na kanale znajdziesz Kanadyjczyków, czy Brytyjczyków z fajnym akcentem. Zobaczymy również bardzo bezpośrednich nauczycieli (którzy bluźnią, mówią o seksie i pierdzeniu) – Ronnie, oraz bardzo ‘correct’ osoby z pięknym brytyjskim akcentem – Gill (starsza Pani, która ma ponad 60 lat). Różnorodność punktów widzenia w jednym miejscu oraz prostota przekazu wielu treści plasuje ten kanał jako jeden z lepszych.

Poziom: A2-C2

BBC Learning English

Klasyczny, brytyjski kanał poświęcony osobom, które uczą się języka angielskiego. Bardzo dużo, różnorodnych tematów. Materiały przygotowane są profesjonalnie! Nie jest to Youtuber, który włącza kamerę i zaczyna nagrywać pod wpływem chwilowej emocji, ponieważ coś mu przyjdzie do głowy. Są napisy, teksty, kolorowe obrazki, często mówią wolniej niż normalnie, by być zrozumianym przez innych. Kanał ma cykl „6 minute English”, „6 minute Grammar”, czy nawet „1 minute English”, co oznacza, że ma krótkie odcinki, możliwe do przesłuchania w drodze na przystanek. Szkoda, że jest tak mało wideo dla osób na poziomie A1, A2. Osoby początkujące mogą nie zrozumieć wiele mimo, że nauczyciele mówią wolno i zrozumiale;/

Poziom: B1-C2

To fluency

Poza świetnym akcentem, Jack mówi niezwykle wyraźnie. Na pewno jest to osoba od której możemy uczyć się wymowy. Sporo praktycznych wideo i też dłuższe odcinki. Dłuższe przydają się wtedy, gdy chcesz posłuchać czegoś przez 20-40 min, bez szukania nowego wideo co chwilę. Sporo odcinków dotyczących gramatyki oraz wymowy.

Poziom: B1-C2

Learn English with EnglishClass101.com

To za co uwielbiam ten kanał to  to, że prowadzący mają amerykański akcent oraz to, że odcinki potrafią trwać 1-3h. Gdy idę na siłownie ściągam kilka i nie muszę co chwilę szukać nowych 😊

Poziom: B1/B2-C2

Tony Illustrated English

Dużo ilustrowanych wideo z dialogami oraz napisami, podzielonych tematycznie. Sporo amerykańskich idiomów ora phrasel verbsów. Kanał zdecydowanie dla osób bardziej zaawansowanych.

Poziom: B2-C2

ETJ English

Tak zwany Accent Coach często polecany przez nauczycieli języka angielskiego (lubiących brytyjską odmianę języka angielskiego). Twórca bardzo mocno skupia się na wymowie, oraz słownictwie brytyjskim (phrasel verbsy, slang oraz idiomy). Polecam bardzo osobom, które chcą eksplorować język brytyjski. Elliot mówi wolno i wyraźnie. Zawsze mówi do profesjonalnego mikrofonu, co czyni słuchanie znacznie przyjemniejszym.

Poziom: B1/B2-C2

EnglishAnyoneAmerykanin przedstawiający się jako „the world’s number one English Fluency Guide”. No cóż…amerykańska pewność siebie 😉 Drew na swoim kanale zebrał już ponad 1 mln subskrypcji, co może oznaczać wartościowość jego kanału. Drew mówi czasami bardzo szybko w swoim wideo…celowo. Chce, by osoby, które go oglądają przyzwyczaiły się do tego ‘naturalnego’ tempa mówienia. Poza wideo z gramatyką, czy nowym słownictwem, Drew przedstawia swój, ciekawy i niecodzienny punkt widzenia na naukę języka. Jest trochę rysowania oraz wykresów. Drew (z tego co pamiętam) mieszka w Japonii i tym językiem

Poziom: B2-C1

The English Coach

Stefani na swoim kanale mówi, przede wszystkim o tym w jaki sposób nauczyć się mówić! Sama uczy się hiszpańskiego i widać, że wie o czym mówi! Z bardzo wieloma kwestiami się zgadzam. Niewiele jest lekcji na temat gramatyki, czy nowego słownictwa. Stefani posługuje się wersją amerykańską i mówi dość szybko, dlatego bardziej odnajdą się osoby zaawansowane. Bardzo fajna melodia, dlatego niektóre wideo oglądałem wiele razy. Niestety przez ostatnie 2 lata nagrała nieco pond 40 filmów. Niewiele. Trzymam kciuki, że będzie ich więcej.

Poziom: B2-C2

Jak już jesteśmy przy nauce mówienia… to mała przerwa na reklamę 😊

 

 

Learn English with Bob the Canadian

Jeden z moich ulubionych. Z uwagi na to, że nie jest to brytyjski oraz na to, że Bob wychodzi w teren i nagrywa. Idzie na stacje benzynową, do restauracji, sklepu czy hotelu i tłumaczy jak coś się mówi po angielsku. Prosto i konkretnie. Na wielu wideo pojawiają się napisy. Bardzo dużo praktycznych wideo. Dużym plusem jest to, że ma dłuższe odcinki trwające po 1h.

Poziom: B1-C2

Go Natural English

Na kanale znajdziesz podobną tematykę do wspomnianych już przeze mnie kanałów. Niektóre wideo (te starsze) niestety nagrane są z kiepskim dźwiękiem i obrazem. Znaczna poprawa jakości w międzyczasie jest dużym plusem. Lubię oglądać wideo Gabby, ponieważ ma fajną melodie. Głównie dlatego ją słucham. Gabby tłumaczy bardziej zaawansowane zawiłości języka angielskiego jak również rzeczy podstawowe.

Poziom: B1-C2

English Like A Native

Vanessa mówi wolno i wyraźnie z fajną melodią. Po dłuższym słuchaniu entuzjazm prowadzącej staje się niestety lekko męczący. Vanessa daje dużo wskazówek na temat tego jak brzmieć bardziej jak native speaker (BTW, jeśli jesteście ciekawi, ile słów zna native speaker tutaj link do artykułu).

Poziom: B1-C2

Learn English With TV Series

Gdybym mógł, to oglądałbym codziennie! To świetne połączenie nauki języka angielskiego i rozrywki. Prowadzący wykorzystuje urywki filmów, seriali oraz popularnych talk show’ów, jak The Ellen Show. Można się dobrze bawić i uczyć języka. Nie dziwię się, że kanał ma 1,82 mln subskrybentów. Jest to idealny kanał dla osób bardziej zaawansowanych lubiących oglądać seriale oraz filmy!

Poziom: B2-C2

Arlena Witt

Tej osoby przedstawiać nikomu nie muszę. Autorka chyba najbardziej popularnego kanału na YouTube dotyczącego nauki języka angielskiego. Arlena porusza na kanale wiele praktycznych tematów. Jedynym minusem jest to, że czasami musisz zobaczyć 5-6 minut jednego wideo, by dowiedzieć się jak wymawia się Warsaw, czy available. To dość długo jak na wymowę jednego słowa. Szybciej oczywiście będzie, gdy znajdziesz to jedno słowo w słowniku i klikniesz na ikonę głośniczka, by usłyszeć wymowę, ale Arlena każdy odcinek doprawia swoim poczuciem humoru oraz różnymi dygresjami!

Poziom: A1-C2

To już wszystkie anglojęzyczne kanały na YouTube, które oglądam i które z czystym sumieniem polecam 😊

A jakie Ty masz swoje ulubione kanały na YouTube do nauki angielskiego i dlaczego ? Podziel się nimi w komentarzu poniżej, by inni też mogli skorzystać.

Ucząc się języka na YouTube, pamiętaj, że samo osłuchiwanie i uczenie się nowych słów to nie wszystko. Pamiętaj, żeby z balansować to z nauką mówienia, najlepiej konwersacjami z żywą osobą 😊 W ten sposób nauczysz się mówić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.