10 nieoczywistych błędów które popełniasz ucząc się języka – nie akceptujesz fazy stagnacji!

Dzisiaj na blogu już ósmy wpis z serii 10 nieoczywistych błędów które popełniasz ucząc się języka. Faza stagnacji. Artykuł miał się ukazać w lipcu, a mamy już listopad ☹ Czas szybko leci! Oczywiście w międzyczasie pojawiały się artykuły na inne tematy, między innymi pisałem o motywacji, o tym której odmiany się uczyć, brytyjskiej czy amerykańskiej i jeszcze kilka innych 😊 Polecam rzucić okiem!

Wracając do serii 10 nieoczywistych błędów które popełniasz ucząc się języka

W poprzednich wpisach z tej serii mówiliśmy o tym jak bardzo ważne jest określenie na samym początku nauki – celu językowego. W kolejnych artykułach pisałem o (bardzo istotnym) mierzeniu postępów podczas nauki, Twoim nastawieniu, braku planowania porażki i czasu, zbyt niskiej motywacji, a także o tym, że być może za bardzo Ci zależy. Jeśli przegapiłeś te artykuły, koniecznie nadrób zaległości, a teraz zapraszam Cię do dzisiejszego wpisu, który jest o stagnacji 😊

Przykład

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przejść na dietę odchudzającą wiesz pewnie, że na samym początku wszystko idzie świetnie. Włożony przez Ciebie wysiłek szybko przekłada się na spadek wagi. Wchodząc co chwilę na wagę widzisz jak każdego tygodnia tracisz zbędne kilogramy. Jesteś zadowolony z siebie i dumny. Ale nastaje dzień, kiedy wchodzisz na wagę i nie widzisz efektów swojej pracy. Każdego kolejnego dnia zauważasz, że  waga stoi w miejscu. Mimo to dalej starasz się realizować swój początkowy plan – trenujesz, jesz mniej i robisz wszystko tak jak wcześniej, jednak nie widzisz efektów.

Analogicznie, jeśli uczysz się języka to czasami masz wrażenie, że mimo pracy jaką wkładasz w uczenie się, nic się nie zmienia, nie ma efektów? Mimo, że robisz więcej ćwiczeń gramatycznych, uczysz się słów, uczęszczasz na konwersatoria z lektorem, nie widać żadnego sensownego postępu? Moment ten objawia się zwykle frustracją i złością na samego siebie oraz innych, ponieważ nie widać efektu mimo włożonego wysiłku.

Dlatego ucząc się jakiejkolwiek umiejętności musisz znać pojęcie
„krzywej uczenia się” i fazy plateau, czyli fazy stagnacji.

krzywa uczenia się - faza stagnacji

Faza stagnacji (4) to dla większości osób najgorszy okres w trakcie nauki języka (więcej o fazach nauki poczytasz tutaj). To czas, kiedy mimo uczenia się nowych słów, robienia gramatyki, słuchania angielskich podcastów, Twoje wyniki stoją w miejscu. Nie idziesz do przodu. Mimo sporych nakładów czasowych, Twoja biegłość językowa nie zmienia się. Zdarza się, że w tej fazie nauki osoby uczące się języków rezygnują z dalszej pracy. Poddają się, ponieważ myślą, że osiągnęli swoje maksimum i więcej już nie dadzą rady. Uważają, że to poza ich zasięgiem. To nieprawda, bo po fazie plateau przychodzi kolejna faza – faza ponownego wzrostu!

faza stagnacji

Faza stagnacji jest 1 z 5 faz nauki!

Faza zastoju jest nieunikniona… dlatego zaakceptuj to i rób swoje. Nie poddawaj się, gdy masz wrażenie, że Twój angielski nie rusza do przodu. Wbrew pozorom faza plateau jest potrzebna, by Twój mózg utrwalił nabyte kompetencje i zdobytą wiedzę.

Potem następuje kolejna faza czyli automatyzacja. Gdy wcześniej na przykład miałeś problem z dodawaniem -s do czasowników w 3ciej osobie liczby pojedynczej, to teraz przychodzi Ci to z łatwością, tak samo jak np. posługiwanie się czasem Present Perfect. Gdy to się już zautomatyzuje, zrobisz miejsce na kolejne struktury gramatyczne.

Dlatego nie ma sensu się poddawać tylko zaakceptować, że takie zjawisko istnieje, jest naturalną koleją rzeczy.

Ważne jest aby dalej robić swoje. Co konkretnego możesz zrobić?

Wydrukuj powyższy wykres i zaznacz w którym miejscu teraz „jesteś”. Gdy poczujesz moment, gdy nic nie idzie do przodu, wróć do wykresu i sprawdź ponownie miejsce w którym teraz „jesteś” na wykresie.

Nawet jeśli będziesz na poziomie B2-C1 to i tak będziesz doświadczał fazy stagnacji. Dlaczego ? Bo tym razem będziesz skupiał się na niuansach, detalach, szczegółach i te właśnie elementy będziesz chciał zautomatyzować. Na tym poziomie językowym mówisz już płynnie i radzisz sobie językowo jednak zawsze?! będą  elementy, które będziesz chciał mieć zautomatyzowane i które będą stanowiły dla Ciebie osobiste wyzwanie. Faza ta będzie krótsza i mniej frustrująca z uwagi na to, że tych elementów jest znacznie mniej niż na poziomie A2, czy B1.

Niemniej jednak warto wiedzieć, że taka faza występuje zawsze, gdy się czegoś uczysz i gdy chcesz, by to czego się uczysz zautomatyzowało się i stało nawykiem.

Przed Świętami powinien ukazać się kolejny artykuł z przedostatnim, 9 błędem, który brzmi: cel, który określiłeś jest niemożliwy do zrealizowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.