10 nieoczywistych błędów które popełniasz ucząc się języka – brak planowania czasu!

Pod koniec marca pisałem o jednym z błędów popełnianych podczas nauki języków obcych jakim jest brak planowania porażki. Jesteśmy już na półmetku 😊 Dzisiaj przedstawię 5 błąd – brak planowania czasu! Jeśli nie zapoznałeś się jeszcze z poprzednimi 4 błędami, koniecznie nadrób zaległości! Na końcu czeka na Ciebie krótkie wideo 😉

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć o przygotowaniu do lekcji języka obcego?

Minął tydzień, a Ty dzień przed lekcją lub tego samego dnia rano przypominasz sobie o pracy domowej?

Dlaczego tak się stało? Z czego to wynika? Czy to nie paradoks? Zapisałeś się na kurs języka angielskiego i nie masz czasu by przygotować się do spotkań? To chcesz się nauczyć, czy nie? Czy możesz zapisałeś się, ale nieświadomie liczysz na to, że jedna lekcja z lektorem w tygodniu wystarczy abyś odniósł sukces językowy?

Rozważmy inny przykład – załóżmy, że chcesz wziąć udział w biegu na 10 km.

Czy Twoje przygotowanie będzie polegało na siedzeniu przed telewizorem i liczeniu na to, że w międzyczasie w magiczny sposób kondycja przyjdzie sama? Chyba nie?  Zamiast tego pewnie sięgniesz po kalendarz i zaplanujesz treningi na kolejne dni, tak aby pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki?

Jeśli nie zaplanujesz nauki zawczasu, przypomnisz sobie o niej dzień przed spotkaniem albo tuż przed lekcją z lektorem. Taka taktyka nie sprzyja postępom w nauce i osiąganiu wyznaczonych celów językowych. To droga donikąd.

Brak planowania czasu. Co trzeba zrobić?

Mentalnie stwórz miejsce na naukę w swoim kalendarzu. Weź kalendarz, popatrz na kolejne tygodnie i pomyśl kiedy (oraz ile czasu) będziesz uczył się języka. Jeśli uczysz się na przykład z nauczycielem 1h tygodniowo, kolejną godzinę spędź sam nad swoim angielskim na przykład ucząc się słów i fraz zgodnych z Twoim celem językowym. Jeśli uczysz się z lektorem 2 godziny, spędź w tygodniu sam dwie godziny. To prosta proporcja, którą łatwo zapamiętać.

Jeśli nawet tylko zaznaczysz w kalendarzu, że masz przez 30 minut, czy 45 minut coś robić, co jest związane z językiem obcym to, gdy nie będziesz się uczył, zobaczysz w kalendarzu, że miałeś i później będzie Ci głupio. Będziesz miał wyrzuty sumienia, co może jeszcze bardziej Cię zmotywować do nauki.

Dlatego warto zaznaczyć takie pory na naukę w swoim kalendarzu.

Jeśli masz problem z odkładaniem na później warto rozważyć lekcje indywidualne z lektorem. Mając lekcje indywidualne z lektorem raz czy 2 Twój lektor zrozumie i wybaczy, że nie zrobiłeś nic między spotkaniami, ale później będzie Ci trudniej w szukaniu wymówki. Siebie jeszcze może oszukasz, ale kogoś innego będzie trudniej!

Dlatego też między innymi warto mieć takie lekcje indywidualne, bo Twój osobisty nauczyciel/coach pomoże Ci osiągnąć cele językowe. Sama świadomość tego, że za tydzień opowiesz swojemu lektorowi o tym co zrobiłeś przez ten tydzień, zmotywuje Cię do działania już dzisiaj. Gdy takich spotkań nie ma, potrzebujesz więcej samodyscypliny !

Gdybyś miał jakieś pytania służę pomocą, możesz zostawić komentarz, napisać przez formularz na stronie lub zadzwonić 😊 W maju ukażę się artykuł o szóstym błędzie, będzie o motywacji 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.