Nauka angielskiego dla początkujących w 7 krokach – cz.2.

By nauka języka obcego zakończyła się sukcesem, trzeba pamiętać o bardzo ważnych krokach. Krokach, które pomagają w jej organizacji i mierzeniu się z kolejnymi etapami. W pierwszej części artykułu nauka angielskiego dla początkujących omówiłem 3 kroki związane z wyznaczeniem celu językowego oraz planowaniem. Dzisiaj przedstawię Ci następne, które również są niezwykle istotne – dotyczą m.in. materiałów do nauki angielskiego oraz wyboru dobrego nauczyciela.

Krok 4. Znajdź i przygotuj materiały do nauki języka angielskiego

Musisz przygotować dla siebie odpowiednie materiały do nauki języka. Błędem jest dobieranie materiałów zbyt trudnych lub w ogóle nieadekwatnych, czyli takich, których kursant nie potrzebuje. Co to znaczy? Zawsze musisz szukać materiałów (do czytania, słuchania i oglądania), które będziesz rozumiał w 80-90%. Znajdź więc proste dialogi i teksty (nawet dla dzieci), z których będziesz korzystał.

Jeden z naszych kursantów (menadżer dużej firmy) powiedział, że nie będzie czytał bajek czy słuchał podcastów dla osób z podstawówki, Dlaczego? Bo uwłacza mu to intelektualnie. Woli coś ambitnego. My zwykle mawiamy: „Czy chciałbyś tak mówić po angielsku, jak mówi Twoja ośmioletnia córka po polsku?”. Ośmiolatek mówi płynnie po polsku i myślę, że większość Polaków chciałaby tak mówić po angielsku jak ośmioletnia Polka – po polsku. Nie ma znaczenia, dla kogo przeznaczone są te materiały, a ważne jest to, czego możesz się z nich nauczyć i jaką stanowią dla Ciebie wartość.

Czy, ucząc się angielskiego, warto sięgać po materiały, których nie rozumiesz?

Nie zgadzam się z tym, że możesz w sumie słuchać czegokolwiek, ponieważ to strata czasu. Lepiej słuchać czegoś, co rozumiesz w 80-90% niż czegoś, co rozumiesz tylko w 50%. Dlaczego? Bo jeśli poświęcisz na słuchanie materiałów z angielskiego 30 minut, 15 minut (przy 50% rozumieniu) będzie to niepotrzebne i nic się z tego nie nauczysz. Przy 80% rozumienia tekstu po angielsku lub rozumienia podcastu w języku obcym wykorzystasz ten czas w 80%. Proste prawda?

Możesz słuchać czegoś, czego nie rozumiesz. Ale POD WARUNKIEM, że nie skupiasz się na tym, co mówią, ale skupiasz się na melodii języka obcego, wymowie i akcencie. Wtedy możesz nieświadomie tego się uczyć. Uważam, że możesz połączyć te 2 rzeczy w jedno – uczyć się melodii języka, akcentu i rozumieć 80% słyszanych dialogów lub czytanych treści.

Rozumienie materiałów z angielskiego a motywacja do nauki

Warto na samym początku wyzwania z przyswajaniem nowego języka obcego – by nie tracić motywacji do nauki języka – robić tak, byś mógł widzieć jakieś efekty. To właśnie słuchanie oraz rozumienie prostych tekstów po angielsku da Ci poczucie, że coś umiesz. Wtedy będziesz chciał więcej. Jeśli obszarów, których nie będziesz rozumiał (takich jak: mówienie, rozumienie tekstów, rozumienie tego, co mówią inni), będzie więcej, to będziesz się frustrował i stracisz motywację. Dlatego nie może to być zbyt wysoka poprzeczka. Rozumienie czegoś daje większą frajdę i satysfakcję. Dlatego warto, byś rozumiał chociaż teksty i podcasty z języka angielskiego.

Wiele osób odkłada naukę języka obcego na później, ponieważ pojawia się tu sabotaż – jest to brak materiałów dostępnych akurat pod ręką. Dlatego prawdopodobnie jeden wieczór będziesz musiał poświęcić na przygotowanie sobie materiałów do nauki angielskiego (do słuchania, oglądania i czytania). Będziesz musiał poszperać w Internecie i pościągać je na komputer, komórkę lub tablet, by w każdej wolnej chwili swobodnie po nie sięgnąć. Będziesz sabotował swoją naukę i odkładał ją na później, jeśli nie będziesz miał materiałów pod ręką. Dlatego zawczasu się przygotuj. Jest to banalny krok, o którym łatwo zapomnieć. Nie myśl, że jest to nieważne. Jest ważne! Nie pomijaj tego kroku.

Jak szukać materiałów do nauki języka angielskiego? Przeczytaj artykuł o zasadzie Pareto – czego się uczyć, żeby nauczyć się angielskiego!

Krok 5. Znajdź kogoś, z kim będziesz mógł rozmawiać po angielsku

Jeśli masz już cel językowy, zaplanowany czas, który poświęcisz na naukę każdego tygodnia, oraz materiały, to teraz warto poszukać nauczyciela angielskiego. Nauczyciela, z którym będziesz mógł porozmawiać – który będzie dla Ciebie osobistym trenerem i pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów językowych. Czasami nie wiemy, jak poukładać naukę angielskiego w całość, a nauczyciel jest osobą, która wie, jak to zrobić. Dlatego warto go mieć od samego początku.

Świadomość tego, że każdego tygodnia masz spotkanie z nauczycielem języka angielskiego, da Ci motywację do nauki. Dlaczego? Bo wiesz, że ktoś będzie sprawdzał Twoje postępy, dopingował Cię, korygował i pomagał w trudnych chwilach, gdy Twoja motywacja trochę opadnie. Jeśli szukasz dobrych i zaangażowanych nauczycieli, napisz do nas – lektorów Przelambariere.pl albo poszukaj w internecie.

Jak wybrać dobrego nauczyciela angielskiego?

Na pewno przy szukaniu nauczycieli języka angielskiego warto zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy (zob. artykuł „Dobry nauczyciel angielskiego – czy wiesz jak go znaleźć?). Warto zacząć od samego początku z osobą, która ma doświadczenie, bo nawet jeśli jesteś na poziomie początkującym, nie oznacza to, że możesz wybrać kogokolwiek. Dlaczego? Gdybyś zaczynał grać w piłkę, to z kim chciałbyś trenować: z najlepszym trenerem na świecie czy z kimś, kto potrafi tylko grać?

Pamiętaj, że od samego początku warto wybrać kogoś, kto ma dobre nastawienie. Dobrze by było żeby ta osoba nie zaczęła od robienia z Tobą ćwiczeń gramatycznych, trenowania wymowy poszczególnych głosek, nauki alfabetu czy narodowości. Są to naprawdę zbędne rzeczy. Dlatego warto zacząć od kogoś, kto jest dobry, a nie przeciętny i oferujący swoje usługi za niską cenę. Ja osobiście wolałbym od samego początku współpracować z kimś bardzo dobrym w swoim fachu. A nie z kimś, kto może przekazać mi złe informacje albo źle czegoś nauczyć.

Krok 6. Mierz swoje postępy w nauce angielskiego – wprowadź mierniki postępu

Na konsultacjach indywidualnych z języka angielskiego często zauważam, że kursanci nie mierzą swoich postępów. Jeśli tego nie będziesz robił, możesz tracić motywację, ponieważ na samym początku jesteś dalej niż bliżej osiągnięcia celu językowego. Z takimi problemami zgłaszają się kursanci: uczysz się słów i fraz z angielskiego, słuchasz i niewiele z tego rozumiesz, robisz małe postępy. Takie są początki. Więcej rzeczy jest nieznajomych niż znajomych. Jeśli jesteś niecierpliwy i ambitny, będziesz się frustrował, ponieważ będziesz chciał nauczyć się języka szybko. Wiem o tym, ponieważ sam taki byłem i czasami łapię się na tym jeszcze, że chciałbym pewne rzeczy zrobić szybciej. Jeśli jesteś ambitny, będziesz ciągle koncentrował się na przyszłości i nie zwrócisz uwagi na to, co już wykonałeś. Dlatego warto mierzyć swoje postępy w nauce języka obcego. Po co i jak? Dowiesz się z tego wideo, które nagrałem:

https://www.youtube.com/watch?v=dGthcKnZ1u4

Tutaj o miernikach postępu:

(POBIERZ) Mierniki (.zip)

W ostatniej części artykułu o nauce języka angielskiego dla początkujących znajdziesz bardzo wartościowy opis. Opis najważniejszych elementów nauki każdego języka obcego – czyli gramatyki, słownictwa, słuchania oraz mówienia. A także proporcje, które powinieneś między nimi zachować. Zastosuj te porady, a szybciej osiągniesz swój cel językowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.