Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego? Cz. 1.

Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego? Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach (za sprawą Internetu) nie ma problemu z materiałami do nauki języka obcego. Możesz je znaleźć w kilka sekund, korzystając z wyszukiwarki Google. Słów w języku angielskim jest ponad 1 mln. Na YouTubie – setki tysięcy godzin do słuchania i oglądania różnego rodzaju materiałów (podcasty, vlogi, konwersacje itd.). Gdybyś wypełnił tym cały swój czas, to prawdopodobnie nie starczyłoby Ci życia, żeby to wszystko przesłuchać. A materiały do czytania? Jest z nimi podobnie!

Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ponieważ nie musimy płacić za materiały (są za darmo, wystarczy dobrze poszukać) oraz możemy pozwolić sobie na ich różnorodność. Z drugiej jednak strony giniemy w gąszczu danych i nie potrafimy się w tym odnaleźć. Nie wiemy, co i kiedy mamy oglądać, słuchać, czytać i ogólnie: czego się uczyć. Gramatyka języka angielskiego, słuchanie, czytanie artykułów z różnych zakątków świata, odmiana brytyjska, amerykańska itd. Jest tego tak dużo, że można się zagubić. Dlatego w dzisiejszym wpisie dowiesz się czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego:)

Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego? Klucz to… dobór właściwych materiałów do nauki!

Może czegoś nie powinieneś słuchać teraz, bo niektóre materiały dałyby Ci lepsze efekty? Może to, co oglądasz, tak naprawdę niewiele Ci daje? Czy wiesz, na czym powinieneś się skupić przede wszystkim? Nie do końca?…

Dlatego tak ważne jest to, by nauczyć się szukać odpowiednich materiałów do nauki języka, a nawet ważniejsze – by nauczyć się, na co zwracać uwagę i jak „laserowo” skupić się na tym, co jest najistotniejsze dla Ciebie na danym etapie nauki języka obcego.

W tym artykule podzielę się z Tobą zasadą, z której korzystam od lat w życiu osobistym oraz zawodowym, podejmując różne decyzje. Mowa o zasadzie Pareto!

Czym jest zasada Pareto?

Zasada Pareto to  inaczej zasada 80/20 lub 80 na 20 opisująca wiele zjawisk, w których 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Nazwa pochodzi od nazwiska włoskiego ekonomisty i socjologa Vilfreda Pareto, który na podstawie analizy danych statystycznych dochodów ludności we Włoszech w 1897 roku stwierdził, że 80% majątku Włoch jest w posiadaniu 20% mieszkańców kraju. Nazwy „zasada Pareto” użył dla opisu większej liczby zjawisk w 1941 roku Joseph Juran w swoich badaniach nad jakością, zauważając, że 80% problemów jest powodowanych przez 20% przyczyn.

Zasada ta odnosi się do wielu innych zjawisk, np.:

  • 20% klientów przynosi 80% zysków,
  • 80% wypadków powoduje 20% kierowców,
  • 20% powierzchni dywanu przypada na 80% zużycia,
  • 20% materiału zajmuje 80% egzaminu,
  • przez 80% czasu nosimy 20% ubrań ,
  • 80% produktów jest generowane przez 20% pracowników,
  • na zrozumienie 80% treści pozwala 20% tekstu .

Inne przykłady? 20% Twoich znajomych będzie przynosiło Ci 80% problemów oraz 80% negatywnej (całej) energii w Twoim życiu. Następny przykład: 20% czynności w pracy przynosi 80% efektów. W związku 20% rzeczy będzie wywoływało 80% wszystkich kłótni. 20% klientów będzie sprawiało 80% problemów, a inne 20% będzie przynosiło 80% przychodów. Mam nadzieję, że rozumiesz.

Zastosowanie zasady Pareto w życiu 

Znając tę zasadę, jesteś w stanie wyeliminować wiele niepożądanych sytuacji w Twoim życiu i skupić się na tym, co najważniejsze i najprzydatniejsze. Ja z tego korzystam ciągle.

Oczywiście pogląd jest ogólny i w wielu kontekstach nie jesteśmy w stanie użyć tej zasady, ponieważ np. 10% klientów będzie przynosiło nam 60% zysku, a przez 30% czasu będziemy nosić 70% naszych ciuchów. Z zasady tej możemy wyciągnąć ogólny wniosek, że jakaś niewielka część czegoś (słownictwa, gramatyki) da nam 80% ogólnych korzyści. W tym artykule napiszę, w jaki sposób korzystać z zasady Pareto przy nauce języka angielskiego.

Z zasady tej korzystam, gdy podchodzę do nowych zadań i nie wiem, na czym się skupić, lub gdy sam uczę się języka, czy gdy prowadzę firmę, a liczba pomysłów, projektów, zadań rośnie i trzeba wybrać te, które dadzą największy efekt i są najważniejsze teraz. Fajnie jest robić rzeczy łatwe i przyjemne, tylko niestety często to mogą być rzeczy mało istotne, niezbyt ważne i nieprzydatne – stąd ta zasada.

Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego – używanie zasady Pareto 

Może większy efekt przyniesie Ci słuchanie niż pracowanie ciągle nad gramatyką języka angielskiego, ponieważ to najbardziej wpłynie na Twoją swobodę komunikacji? I to Cię właśnie odblokuje? Skupienie się na najważniejszych rzeczach da najwięcej rezultatów. Dzięki tej właśnie zasadzie będziesz umiał zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy w nauce języków obcych.

Jeśli chodzi o nauczenie się języka angielskiego, to znajomość języka możemy rozpatrywać na wielu poziomach. Poniżej oraz w drugiej części wpisu znajdują się składowe, które na nią wpływają. My, jako lektorzy języka angielskiego pomagający przełamać barierę językową oraz dojść do płynności językowej, z tej właśnie zasady korzystamy i głównie skupiamy się na tym, by cały proces nauki zaprojektować zgodnie z nią. Dlaczego? Bo daje najlepsze rezultaty naszym kursantom. Poniżej przykłady.

Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego – słownictwo 

By mówić, musisz budować zdania. Zdania złożone są ze słów i fraz – to dzięki nim powstają. Tak tworzy się Twoja wypowiedź i dialog z kimś. Jeśli chcesz kogoś zrozumieć, musisz też znać słowa, by wiedzieć, co ktoś mówi. Dość proste i logiczne, prawda?

Oznacza to, że musisz znać słowa, by mówić i porozumieć się. Wcześniej musisz się ich nauczyć.

Nie wiem, czy wiesz, ale według GLM w języku angielskim jest 1 004 910 słów. I według statystyk w języku angielskim co 98 minut tworzone jest nowe słowo (dziennie to 14,7 słowa). To dużo, prawda? Czy potrzebujesz uczyć się ich wszystkich? Czego się uczyć? Na szczęście potrzebujesz znacznie mniej, by nauczyć się komunikować i mówić! Tutaj właśnie zaczynasz wykorzystywać zasadę Pareto, gdzie (umownie) 20% słownictwa pozwoli Ci poradzić sobie językowo w 80% sytuacji. Fajnie byłoby się ich nauczyć, prawda?

Ile angielskich słów powinieneś znać?

Szacuje się, że osoby z wyższym wykształceniem używają 20 000 – 25 000 wyrazów, a przeciętni ludzie nieco mniej: 12 000 – 20 000 wyrazów. W codziennej komunikacji wykształcony Anglik używa około 5000 różnych wyrazów. Podobno nowojorski taksówkarz używa na co dzień ok. 2000 – 3000 słów.

Znajomość 6000 najczęściej występujących wyrazów odpowiada za prawie 90% treści w języku angielskim. Tak że znajomość tych właściwych 6000 słówek gwarantuje, że zrozumiesz 89% wszystkich tekstów czy dialogów. Ale najlepsze jest to, że pierwsze 3000 słówek odpowiada aż za 83% wszystkich treści! Słówka na pozycjach między 3000. a 6000. odpowiadają już tylko za kolejne 6% wszystkich treści. A szokujące jest to, że 94 000 wyrazów to zaledwie 11% wszystkich treści.

Prof. Michael McCarthy z University of Nottingham wyliczył, że przeciętnemu cudzoziemcowi, przebywającemu na wakacjach w Wielkiej Brytanii, potrzeba nie więcej niż 2000 słów do sprawnej, codziennej komunikacji. Jak je znaleźć? Nie martw się. Ktoś już wykonał tę pracę za Ciebie i przeprowadził takie badania. Specjalna wyszukiwarka (algorytm) przeanalizowała, które słowa pojawiają się najczęściej i to właśnie nauczenie się ich pozwoli Ci poradzić sobie w większości sytuacji. Jeśli jesteś na początku drogi w nauce angielskiego, skup się przede wszystkim na nich!

Jak znaleźć potrzebne słowa i frazy, by mówić po angielsku?

W wyszukiwarkę Google wpisz frazy:

  • „100 najczęściej używanych czasowników w języku angielskim”

Czego się uczyć żeby nauczyć się angielskiego - 100 najczęściej używanych czasowników w języku angielskim

  • „1000 najczęściej używanych słów”
  • „2000 najczęściej używanych słów”
  • „3000 najczęściej używanych słów”

Możesz zrobić to samo, ale w języku angielskim, pisząc: „1000 most common words in English” albo „3000 most frequent words”. Te właśnie 3000 słów przełoży się u Ciebie na 80% efektów.

Jeśli jesteś specjalistą, zastanów się, które 20% wyrazów da Tobie 80% efektów? Jakie to mogą być słowa i frazy? O jakich konkretnie tematach będziesz rozmawiał?

To właśnie nauczenie się tych zwrotów i słów po angielsku pozwoli Ci zacząć komunikować się jak najszybciej. Jeśli chodzi o sposób uczenia się słów z języka angielskiego – tu znajdziesz przydatny artykuł. Musisz mieć jakąś metodę/system, by je opanować i by nie robić zbędnych powtórek. Szkoda Twojego czasu.

Znalezienie tych 20% pozwoli Ci zaoszczędzić bardzo dużo czasu i energii, a ponadto będziesz mógł skupić się na tym „laserowo”. Dlatego, gdy rozpoczynam współpracę z nowym kursantem, pytam przede wszystkim o to – wspólnie wyznaczamy cele językowe, ponieważ one właśnie przyniosą 80% efektów. Cel definiuje ilość i rodzaj słownictwa, jakiego trzeba się nauczyć, by uzyskać upragniony efekt. No przecież nie damy uczniowi słownika i nie powiemy: „Zacznij uczyć się alfabetycznie”?  😉

Zajrzyj też do drugiej części wpisu, w której omawiam gramatykę języka angielskiego, słuchanie oraz mówienie po angielsku. W każdym z tych obszarów zastosowanie zasady Pareto znacznie przybliży Twój sukces językowy i przyspieszy efekty!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.