Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Trudności

Jeśli interesuje Cię temat motywacji w uczeniu się języków obcych, zajrzyj koniecznie w poprzedni artykuł, w którym mówiliśmy o tym, jaką rolę odgrywa wizja w nauce języka angielskiego. Dzisiaj przedstawię Ci, jakie trudności mogą pojawić się na horyzoncie, gdy podejmujesz się przyswajania nowych umiejętności (np. nowego języka), oraz w jaki sposób wpływają one ogólnie na Twój poziom motywacji. Motywacja do nauki – zapraszam do lektury!

Czy znasz trudności w nauce języka obcego, które (na pewno) się pojawią?

Jeśli nie przewidzisz trudności, które pojawią się w procesie uczenia się języka obcego (lub podczas konwersacji z obcokrajowcem), w bardzo łatwy sposób możesz stracić motywację, a nawet zacząć sabotować swoje działania i w efekcie odłożyć naukę (lub spotkanie z cudzoziemcem) na później. Jeśli chodzi o to ostatnie, to mam na myśli zarówno spotkanie osobiste z klientem zagranicznym w Twoim biurze, jak i rozmowę przez telefon.

Pierwsza rzecz do przyswojenia: Zapamiętaj, że podczas nauki języka oraz w trakcie konwersacji po angielsku mogą pojawić się trudności, których nie przewidziałeś. To stanowi punkt wyjścia dla przygotowania się na takie sytuacje i poradzenia sobie z nimi.

Zarządzanie ryzykiem a… zagrożenia podczas nauki języka angielskiego!

Na pewno spotkałeś się z takim pojęciem, jak zarządzanie ryzykiem. Pracując nad jakimiś projektami, wspólnie z zespołem staraliście się zapewne znaleźć te elementy, które mogą podczas realizacji nie wyjść (czyli tzw. zagrożenia). Robiliście to po to, by później móc im przeciwdziałać i dane zagrożenie znacznie zmniejszyć lub w ogóle je wyeliminować. Jest to właściwe, metodyczne podejście stosowane w planowaniu. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że trzeba być wariatem, by tego nie robić:)

A jak to się ma w stosunku do nauki języka angielskiego? Zagrożeń na drodze dojścia do płynności językowej jest wiele i warto byłoby je wziąć pod uwagę w planowaniu, jak również w odniesieniu do różnych aktywności związanych z korzystaniem z języka. Jeśli nie uświadomisz ich sobie, będzie to sabotowało Twoją naukę i nawet podejmowane próby rozmów z obcokrajowcami (z klientami, kontrahentami, współpracownikami).

Lista zagrożeń w nauce języków obcych

Zastanówmy się razem, jakie to mogą być zatem zagrożenia:

  • Na interview popełnię błędy językowe, ponieważ moje umiejętności są na poziomie niższym niż ten wymagany przez potencjalnych pracodawców.
  • Podczas prezentacji w pracy popełnię błędy językowe i zauważy to przełożony, który pochodzi z UK.
  • Podczas spotkania z klientem zagranicznym przejęzyczę się i coś źle wypowiem.
  • Rozmawiając przez telefon, druga osoba nie zrozumie mnie i będę powtarzać w kółko to samo.
  • Podczas rozmowy będę mylić czasy w języku angielskim.
  • Itd. itp.

Lista zagrożeń może być znacznie dłuższa i tak naprawdę będzie wyglądała inaczej dla każdego z nas.

Do określenia potencjalnych trudności, pomocne będą poniższe pytania, na które warto znaleźć od razu odpowiedzi:

  1. Co stanowi dla mnie zagrożenie?
  2. Co może pójść nie tak w trakcie nauki/rozmowy/w innych obszarach?
  3. Co może doprowadzić do powstania utrudnień?
  4. Co może doprowadzić do całkowitej klapy mojego przedsięwzięcia?
  5. Które elementy danego działania są ryzykowne i mogą wiązać się z zagrożeniem?

Może być też tak, że świadomie zdajesz sobie sprawę z określonych zagrożeń, które mogą się pojawić, ale nie znalazłeś jeszcze odpowiedniego sposobu, by sobie z nim poradzić. To może hamować Twoje działanie (szybką naukę języka angielskiego), które w ten sposób sam blokujesz. Z drugiej strony wiele osób po prostu nie planuje porażki i nawet nie chce myśleć o tym, że coś mogłoby pójść nie tak. Jest to krótka droga do niekorzystnego odkładania działań na później, które równie dobrze mógłbyś podjąć i cieszyć się efektami już teraz.

Sposób na pokonanie trudności w uczeniu się języka angielskiego

Co możesz zatem zrobić?

1.Wypisz na kartce wszystkie zagrożenia (ewentualne ryzyko, które może się pojawić) po lewej stronie oraz możliwe sposoby/pomysły na poradzenie sobie z nimi (zminimalizowanie lub wyeliminowanie ich) po prawej stronie.

Pamiętaj, że nie zawsze zagrożenie będziemy mogli wyeliminować. Na przykład w sytuacji, gdy już za 4 dni masz interview, a ostatnio używałeś języka obcego dobrych kilka lat temu, albo gdy szef oznajmił Ci, że za miesiąc lecisz za granicę itp. Dlatego w takim przypadku bardziej potrzebne będzie zminimalizowanie ryzyka niż totalne wyeliminowanie go. Na pewno znajdziesz sposoby, by je zminimalizować (możesz np. wykupić 3 lekcje angielskiego tygodniowo zamiast 1 lekcji albo poświęcić znacznie więcej czasu w domu, pracując samodzielnie i ucząc się najpotrzebniejszych zwrotów). Zastanów się nad każdą z trudności i pomyśl, jak poradzić sobie z każdą z nich.

2. Pomyśl, gdzie możesz znaleźć rozwiązanie Twojego problemu z brakiem zasobów?

Internet, fora internetowe, książki, szkolenia, konferencje, konsultacje… Są na świecie osoby, które poradziły sobie z podobnymi problemami, jakie masz Ty, dlatego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie rozwiązania, które sprawdzi się również u Ciebie!

3. Zastanów się i zaplanuj, co zrobisz, gdy pojawi się porażka.

Jaki masz plan B? Jak to sobie wtedy wytłumaczysz? Jak na to zareagujesz?

Na koniec podaję Ci przykład pomocnej tabeli sporządzonej według powyższych wskazówek.

Zagrożenie Pomysły na poradzenie sobie z trudnością
Na interview popełnię błędy językowe, ponieważ mój poziom znajomości języka angielskiego jest niższy niż wymagają tego potencjalni pracodawcy.

·         Kilka razy dodatkowo powtórzę swoje wypowiedzi

·         Poproszę 2 znajomych, by przeszli ze mną taką rozmowę i by dali mi feedback

·         Spotkam się dodatkowo z lektorem, by skorygował moje błędy

·         Nagram swoje wypowiedzi na dyktafon i sam siebie posłucham

·         Będę używać prostych zdań, by nie pogubić się w złożonych konstrukcjach

·         Nawet jeśli popełnię jakieś błędy, to pewnie rekruter tego nie zauważy, ponieważ jest Polakiem

Trzymam za Ciebie kciuki! 🙂 A już w następnym artykule będziemy mówić o tym, jak istotny jest plan uczenia się języka angielskiego i jak wpływa na motywację do nauki języków – zajrzyj koniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.