Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Wizja – cz. 1.

Jeśli brak Ci zapału, w zasadzie chcesz, ale nie możesz zebrać się do działania, nie możesz ruszyć z miejsca… Najprawdopodobniej coś szwankuje u Ciebie z motywacją! Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że uczenie się języków obcych to nie tylko przyswajanie wiadomości i nawet nie tylko same konwersacje, ale także praca nad wydobyciem i utrzymywaniem motywacji do tego, abyś mógł sprawnie i całkiem szybko przejść przez cały proces i zacząć swobodnie oraz płynnie mówić po angielsku.

Jeśli tylko chcesz, pomogę Ci – dzisiejszy artykuł rozpoczyna serię 7 wpisów o motywacji do nauki języków obcych. Śledź uważnie, bo dowiesz się z nich bardzo przydatnych informacji – skąd czerpać motywację, jakie pojawiają się trudności po drodze i jak się do nich przygotować, dlaczego tak ważny jest plan, dlaczego bez niego nie ruszysz do przodu itd. Dzisiaj pomówimy o pierwszym czynniku – o wizji.

Problem z motywacją do nauki angielskiego

Znasz ten scenariusz: chcesz się nauczyć angielskiego, przymierzasz się do tego, żeby zabrać się do działania, ale… nadal/znów brak Ci zapału? Jeśli masz problem z motywacją, nie wiesz jak się zmotywować do nauki języka angielskiego, możesz mieć pewność, że:

  • po pierwsze, na którymś z 7 poziomów, które będziemy omawiać w tej serii artykułów, coś nie funkcjonuje jak należy;
  • po drugie, tutaj znajdziesz rozwiązanie swojego problemu, a ja pomogę Ci efektywnie nauczyć się języka angielskiego!

Przypomnij sobie moment, w którym czułeś brak motywacji. Przywołaj go teraz w pamięci. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przejść przez wszystkie 7 zagadnień (dzisiaj pierwszym z nich jest wizja) i sprawdzić, w której z opisanych sytuacji coś nie zadziałało. Poświęcając chwilę, by zrobić to proste ćwiczenie, zrozumiesz skąd się bierze Twój problem, jakie jest jego podłoże i o co w nim chodzi, i następnym razem będziesz mógł szybciej zlokalizować – i wyeliminować przeszkodę.

Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Proste ćwiczenie, które pomoże Ci zmotywować się do nauki języka

Twój ostatni problem z nauką języka obcego natury motywacyjnej to:

…………………………………………….…………………………………………………………………………………………………

Przykład: Co kilka dni odkładam naukę języków obcych.

Pytanie: Czy Twój cel opiera się na ważnych i spójnych potrzebach? Jaka jest Twoja wizja?

Możesz zastanawiać się, po co w ogóle jest Ci to potrzebne: to przecież tylko uczenie się języka obcego, nic wielkiego, bez przesady! Czy aby na pewno?…

Jeśli uczysz się języka angielskiego z nauczycielem raz w tygodniu i do tego poświęcasz każdego dnia dodatkowe 20 min. na świadomą naukę, podejmując celowe działania (jak czytanie, słuchanie, oglądanie), to w skali miesiąca zyskujesz już 14 h. Można więc powiedzieć, że każdego miesiąca poświęcasz 14 h na naukę języka obcego (w tym 4 h z lektorem) – jest to sama inwestycja czasowa. Do tego dochodzi inwestycja finansowa (spotkania z lektorem + materiały).

Można wysnuć wniosek, że każdego miesiąca cały jeden dzień z Twojego życia poświęcasz nauce. Pomyśl teraz więc, czy nie warto spędzić tego dnia w korzystny i efektywny sposób? Czy nie warto rozsądnie wydatkować swoją energię, mądrze wydawać swoje pieniądze?

Moje doświadczenie, które zdobyłem jako nauczyciel i jako coach, pokazuje, że bardzo dużo osób nie wie tak naprawdę, po co się uczy. Gdy ich o to pytam, mgliście przedstawiają powody. Najczęściej słyszę jedynie: „Bo trzeba”, „Bo wymagają”, „Bo w dzisiejszych czasach jak bez ręki” itd. Chciałbym przedstawić Tobie jeden, bardzo ważny fakt:

Twoja motywacja oraz efekty będą wprost proporcjonalne do tego, na ile dokładnie określisz wskazane poniżej parametry!

Co odpowiada za motywację do nauki języka obcego?

Odpowiedzmy sobie teraz dokładnie na pytanie: jakich parametrów?

  1. Pierwszy to wizja.

Wszystko zaczyna się od wizji – wizji tego, jak chcesz, by cały proces nauki, jej przebieg, efekty wyglądały.

  1. Drugi to potrzeby i wartości.

Po co jest Ci potrzebna znajomość języka obcego? Do czego przyda Ci się ta umiejętność? Odpowiadając sobie na te pytania, odnajdziesz głębszy sens, który pomoże Ci lepiej/szybciej motywować się do działania.

Jest tak, ponieważ czymkolwiek zajmujesz się w życiu, Twoje działania zawsze wynikają z jakichś potrzeb i wiążą się bezpośrednio z wyznawanymi przez Ciebie wartościami. Np. powodami, dla których podejmujesz pracę zawodową, są: fakt, że daje pieniądze, zapewniające bezpieczeństwo, umożliwiające zaspokajanie głodu itp.; fakt, że dzięki niej możesz się realizować (wyższe wartości). Równie dobrze możemy znaleźć powody, dla których chodzisz na siłownię, kupujesz mieszkanie czy zakładasz rodzinę itd.

A jak jest z językiem obcym? Osoby mieszkające lub pracujące za granicą będą uczyć się języków, by zaspokoić potrzebę przynależności do nowego środowiska oraz potrzebę bezpieczeństwa – bo jak bez tego kupić chleb lub poradzić sobie w obcym kraju w razie wypadku samochodowego, nie znając ani słowa w innym języku? Z drugiej strony, awans w firmie, który zapewnia Ci znajomość języka obcego, może się również łączyć ze zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa. Awans oznacza podwyżkę, a więcej pieniędzy na koncie może oznaczać dla kogoś spokój i bezpieczeństwo. Ale również pewność i stabilizację na rynku pracy, gdzie angielski jest często wymagany.

A może Twoja chęć do nauki języka obcego będzie wynikać z potrzeby poszerzania swojej wiedzy, doskonalenia się? Są osoby, które lubią ciągle się uczyć i już sama ta czynność sprawia im radość. Z kolei dla wielu innych nauczenie się języka angielskiego (lub dowolnego innego) wpisze się w zupełnie inne wartości i pomoże osiągnąć zupełnie inne cele.

Co motywuje Cię do nauki języka?

Spójrz na tabelkę poniżej – jakimi potrzebami i wartościami Ty kierujesz się przy nauce języka obcego?

spokój niezależność komfort
rozwój osobisty mądrość elastyczność
bezpieczeństwo pewność sprawiedliwość
pasja motywacja wyzwania
ryzyko niezależność finansowa przygoda
dostatek wsparcie wdzięczność
lojalność duma sukces
szczęście bogactwo satysfakcja

To jeszcze nie koniec naszych rozważań 🙂 W drugiej części wpisu o wizji rozwijam temat motywacji do nauki języków – zastanowimy się nad Twoimi wartościami 🙂 Zajrzyj koniecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.