Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Wizja – cz. 1.

Jeśli brak Ci zapału, w zasadzie chcesz, ale nie możesz zebrać się do działania, nie możesz ruszyć z miejsca… Najprawdopodobniej coś szwankuje u Ciebie z motywacją! Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że uczenie się języków obcych to nie tylko przyswajanie wiadomości i nawet nie tylko same konwersacje, ale także praca nad wydobyciem i utrzymywaniem motywacji do tego, abyś mógł sprawnie i całkiem szybko przejść przez cały proces i zacząć swobodnie oraz płynnie mówić po angielsku.

Jeśli tylko chcesz, pomogę Ci – dzisiejszy artykuł rozpoczyna serię 7 wpisów o motywacji do nauki języków obcych. Śledź uważnie, bo dowiesz się z nich bardzo przydatnych informacji – skąd czerpać motywację, jakie pojawiają się trudności po drodze i jak się do nich przygotować, dlaczego tak ważny jest plan, dlaczego bez niego nie ruszysz do przodu itd. Dzisiaj pomówimy o pierwszym czynniku – o wizji.

Problem z motywacją do nauki angielskiego

Znasz ten scenariusz: chcesz się nauczyć angielskiego, przymierzasz się do tego, żeby zabrać się do działania, ale… nadal/znów brak Ci zapału? Jeśli masz problem z motywacją, nie wiesz jak się zmotywować do nauki języka angielskiego, możesz mieć pewność, że:

  • po pierwsze, na którymś z 7 poziomów, które będziemy omawiać w tej serii artykułów, coś nie funkcjonuje jak należy;
  • po drugie, tutaj znajdziesz rozwiązanie swojego problemu, a ja pomogę Ci efektywnie nauczyć się języka angielskiego!

Przypomnij sobie moment, w którym czułeś brak motywacji. Przywołaj go teraz w pamięci. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przejść przez wszystkie 7 zagadnień (dzisiaj pierwszym z nich jest wizja) i sprawdzić, w której z opisanych sytuacji coś nie zadziałało. Poświęcając chwilę, by zrobić to proste ćwiczenie, zrozumiesz skąd się bierze Twój problem, jakie jest jego podłoże i o co w nim chodzi, i następnym razem będziesz mógł szybciej zlokalizować – i wyeliminować przeszkodę.

Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Proste ćwiczenie, które pomoże Ci zmotywować się do nauki języka

Twój ostatni problem z nauką języka obcego natury motywacyjnej to:

…………………………………………….…………………………………………………………………………………………………

Przykład: Co kilka dni odkładam naukę języków obcych.

Pytanie: Czy Twój cel opiera się na ważnych i spójnych potrzebach? Jaka jest Twoja wizja?

Możesz zastanawiać się, po co w ogóle jest Ci to potrzebne: to przecież tylko uczenie się języka obcego, nic wielkiego, bez przesady! Czy aby na pewno?…

Jeśli uczysz się języka angielskiego z nauczycielem raz w tygodniu i do tego poświęcasz każdego dnia dodatkowe 20 min. na świadomą naukę, podejmując celowe działania (jak czytanie, słuchanie, oglądanie), to w skali miesiąca zyskujesz już 14 h. Można więc powiedzieć, że każdego miesiąca poświęcasz 14 h na naukę języka obcego (w tym 4 h z lektorem) – jest to sama inwestycja czasowa. Do tego dochodzi inwestycja finansowa (spotkania z lektorem + materiały).

Można wysnuć wniosek, że każdego miesiąca cały jeden dzień z Twojego życia poświęcasz nauce. Pomyśl teraz więc, czy nie warto spędzić tego dnia w korzystny i efektywny sposób? Czy nie warto rozsądnie wydatkować swoją energię, mądrze wydawać swoje pieniądze?

Moje doświadczenie, które zdobyłem jako nauczyciel i jako coach, pokazuje, że bardzo dużo osób nie wie tak naprawdę, po co się uczy. Gdy ich o to pytam, mgliście przedstawiają powody. Najczęściej słyszę jedynie: „Bo trzeba”, „Bo wymagają”, „Bo w dzisiejszych czasach jak bez ręki” itd. Chciałbym przedstawić Tobie jeden, bardzo ważny fakt:

Twoja motywacja oraz efekty będą wprost proporcjonalne do tego, na ile dokładnie określisz wskazane poniżej parametry!

Co odpowiada za motywację do nauki języka obcego?

Odpowiedzmy sobie teraz dokładnie na pytanie: jakich parametrów?

  1. Pierwszy to wizja.

Wszystko zaczyna się od wizji – wizji tego, jak chcesz, by cały proces nauki, jej przebieg, efekty wyglądały.

  1. Drugi to potrzeby i wartości.

Po co jest Ci potrzebna znajomość języka obcego? Do czego przyda Ci się ta umiejętność? Odpowiadając sobie na te pytania, odnajdziesz głębszy sens, który pomoże Ci lepiej/szybciej motywować się do działania.

Jest tak, ponieważ czymkolwiek zajmujesz się w życiu, Twoje działania zawsze wynikają z jakichś potrzeb i wiążą się bezpośrednio z wyznawanymi przez Ciebie wartościami. Np. powodami, dla których podejmujesz pracę zawodową, są: fakt, że daje pieniądze, zapewniające bezpieczeństwo, umożliwiające zaspokajanie głodu itp.; fakt, że dzięki niej możesz się realizować (wyższe wartości). Równie dobrze możemy znaleźć powody, dla których chodzisz na siłownię, kupujesz mieszkanie czy zakładasz rodzinę itd.

A jak jest z językiem obcym? Osoby mieszkające lub pracujące za granicą będą uczyć się języków, by zaspokoić potrzebę przynależności do nowego środowiska oraz potrzebę bezpieczeństwa – bo jak bez tego kupić chleb lub poradzić sobie w obcym kraju w razie wypadku samochodowego, nie znając ani słowa w innym języku? Z drugiej strony, awans w firmie, który zapewnia Ci znajomość języka obcego, może się również łączyć ze zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa. Awans oznacza podwyżkę, a więcej pieniędzy na koncie może oznaczać dla kogoś spokój i bezpieczeństwo. Ale również pewność i stabilizację na rynku pracy, gdzie angielski jest często wymagany.

A może Twoja chęć do nauki języka obcego będzie wynikać z potrzeby poszerzania swojej wiedzy, doskonalenia się? Są osoby, które lubią ciągle się uczyć i już sama ta czynność sprawia im radość. Z kolei dla wielu innych nauczenie się języka angielskiego (lub dowolnego innego) wpisze się w zupełnie inne wartości i pomoże osiągnąć zupełnie inne cele.

Co motywuje Cię do nauki języka?

Spójrz na tabelkę poniżej – jakimi potrzebami i wartościami Ty kierujesz się przy nauce języka obcego?

spokójniezależnośćkomfort
rozwój osobistymądrośćelastyczność
bezpieczeństwopewnośćsprawiedliwość
pasjamotywacjawyzwania
ryzykoniezależność finansowaprzygoda
dostatekwsparciewdzięczność
lojalnośćdumasukces
szczęściebogactwosatysfakcja

To jeszcze nie koniec naszych rozważań 🙂 W drugiej części wpisu o wizji rozwijam temat motywacji do nauki języków – zastanowimy się nad Twoimi wartościami 🙂 Zajrzyj koniecznie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.