Nauka angielskiego dla początkujących w 7 krokach – cz.1.

Jeśli w swojej nauce języka angielskiego jesteś na poziomie początkującym, oznacza to, że nie umiesz mówić po angielsku. Nie znasz słów i fraz, by budować zdania. Niewiele rozumiesz z tego, co inni do Ciebie mówią, albo z tego, co czytasz, oglądasz czy czego słuchasz. Spokojnie – na początku tak wygląda sytuacja dla wszystkich. Jak w takim razie podejść do nauki języka obcego i nie zginąć w gąszczu różnych metod czy materiałów? W artykule: Nauka angielskiego dla początkujących, pokażę Ci, jak to zrobić, i sam przekonasz się, że jest to logiczne.

Skuteczna nauka języka oznacza… umiejętność mówienia po angielsku

Wiele osób uczących się języka (też początkujących) na samym początku skupia się tak naprawdę… nie na tym, co trzeba. Dlaczego tak się dzieje? Przez błędne nawyki. Skąd? Wyniesione z naszego sytemu edukacji czy ze szkół językowych, gdzie w kółko, przez całe lata, podczas lekcji lub kursu robiło się kserówki z gramatyki. Dlatego warto dobrze zacząć już na starcie i skupiać się na tym, co jest dla Ciebie ważne i będzie Ci przydatne. Na szczęście czasy powoli się zmieniają i coraz więcej szkół oraz nauczycieli prywatnych języka angielskiego uczy praktycznych umiejętności – mówienia.

Dlaczego wspominam o umiejętności mówienia po angielsku? Ponieważ jest to najbardziej pożądana umiejętność, której kursant chce się nauczyć, a jednocześnie za którą pracodawca najwięcej zapłaci. Otrzymasz znacznie wyższe wynagrodzenie za to, że umiesz mówić po angielsku, niż za to, że umiesz pisać emaile w tym języku. Umiejętność wysławiania się w języku obcym i swobodnej komunikacji liczy się bardziej niż posługiwanie się językiem obcym w piśmie, np. odpowiadanie na czacie. To zależy oczywiście od branży, jednak badania z 2017 roku pokazują wyraźnie, że większe znaczenie ma umiejętność mówienia w obcym języku (zob. dlaczego warto uczyć się języka angielskiego).

Nauka angielskiego dla początkujących w 7 krokach

Gdy rozmawiamy z kursantami, którzy rozpoczynają u nas zajęcia z języka angielskiego, wszyscy mówią o tym, że chcieliby się nauczyć mówić. Czy Ty też masz taką potrzebę? Jeśli tak, to zapraszam do zapoznania się z artykułem: Nauka angielskiego dla początkujących, w którym wyjaśnię, jak to zrobić.  Jak powinna wyglądać nauka angielskiego dla początkujących – krok po kroku.

Krok 1. Jaki jest cel Twojej nauki języka obcego?

Na samym początku musisz ustalić, na czym zależy Ci najbardziej, czyli wyznaczyć cel językowy (przypomnij sobie, dlaczego cele językowe są tak ważne dla nauki języka angielskiego!). To on będzie definiował cały proces nauki (Twój czas poświęcony w domu i wybór kursu językowego). To on będzie wpływał na to, na jaki kurs się zdecydujesz. Będzie miał wpływ na to jakiego wybierzesz nauczyciela i czego będziesz uczył się między spotkaniami. Jeśli chcesz kupić samochód, na samym początku zawęzisz poszukiwania do marki, liczby drzwi, rodzaju silnika oraz budżetu, by nie spędzić miesięcy na poszukiwaniach. To samo musisz zrobić z językiem angielskim – zdefiniuj cel językowy. By pomóc sobie go określić, odpowiedz na poniższe pytania.

  • Gdzie potrzebuję się porozumieć w obcym języku? Czy bardziej potrzebuję angielskiego do pracy, czy angielskiego na wakacje?
  • Jeśli angielski jest mi potrzebny do pracy, to w jakich konkretnie sytuacjach? Podczas rozmów przez telefon? W czasie konferencji? Na co dzień w pracy?
  • Czy w swojej pracy będę korzystał z języka obcego na co dzień, czy raczej będą to spotkania cotygodniowe z przełożonymi na wideokonferencji? O czym będziemy wtedy rozmawiać? Na jakie tematy?
  • Z kim będę rozmawiał po angielsku? Z native speakerami? Czy będą to osoby z krajów nieanglojęzycznych?

Są to niektóre pytania, które zadajemy naszym kursantom. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one zdefiniować cały proces dojścia do konkretnego poziomu językowego oraz usprawniają naukę. Osoba, która pracuje w telemarketingu, będzie potrzebowała znajomości języka angielskiego na innym poziomie niż osoba, która pracuje w IT, lub osoba, która prowadzi własną firmę i 4 razy do roku wyjeżdża za granicę. Sprecyzowanie tych parametrów pozwoli Ci szybciej znaleźć konkretne materiały do nauki angielskiego (czego słuchać, jakiego słownictwa się uczyć).

Na YouTubie możesz zobaczyć wideo, które mówi o celu językowym. Niewyznaczenie go jest błędem: https://www.youtube.com/watch?v=9eykqFTIT64&index=16&list=UUDBL4FMw7L_QaooWLiu2CYg

Krok 2. Wyznacz optymalny plan działania

Drugim etapem skutecznej nauki języka angielskiego będzie ułożenie planu działania. Brak celu językowego będzie prowadził do sabotażu i odkładania nauki języka na później. Dlaczego? Przypomnij sobie, co może się stać, gdy nie wyznaczysz celu językowego. Patrząc na swój grafik, ustal, ile czasu w tygodniu możesz poświęcić na naukę angielskiego. Nie oszukuj się, że będzie to 2 godziny dziennie 😉 Zaplanuj racjonalnie i optymalnie. W tym czasie zarezerwuj też spotkania z nauczycielem prywatnym, byś mógł z poznanych wcześniej słów i fraz zacząć budować pierwsze zdania i ćwiczyć ich wymianę. Jeszcze nie dialogów – chodzi tu o wymianę podstawowych zdań, ponieważ jeśli chcesz mówić – musisz zacząć mówić.

Tutaj wideo, w którym opowiadam o planowaniu w nauce języka angielskiego – zobacz koniecznie, jakie są konsekwencje braku planowania:

https://www.youtube.com/watch?v=iAyIM1i27F0&t=2s

Krok 3. Zaplanuj, co zrobisz, gdy coś się nie uda w nauce angielskiego – czyli zaplanuj porażkę

Tutaj przeczytasz o dwójmyśleniu stosowanym jako technika motywacyjna w nauce języka angielskiego – jak przygotować się mentalnie na sabotaże, które niemal na pewno się pojawią. Jeśli jesteś specjalistą lub przedsiębiorcą, to wiesz, że gdy zabierasz się za jakiś projekt – pojawią się problemy i niepowodzenia. To normalne. Gdy wystąpią, nie jesteś zbytnio zdziwiony. Takie same rzeczy dzieją się, gdy rozpoczynasz naukę języka angielskiego, dlatego przygotuj się mentalnie i zrób plan B.

Tutaj o tym opowiadam – zobacz wideo: https://www.youtube.com/watch?v=7raZlQWgsTc

Zapraszam Cię też do przeczytania drugiej części wpisu o skutecznej nauce języka angielskiego dla osób początkujących. Poznasz kolejne kroki, które przybliżą Cię do Twoich językowych celów!

Nauka angielskiego dla początkujących w 7 krokach - Arkadiusz Włodarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.