10 powodów, dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku! Cz.2

2 tygodnie temu w pierwszej części wpisu 10 powodów, dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku, opisałem 5 problemów, z którymi borykają się osoby, które uczą się mówić po angielsku. Dzisiaj część druga i kolejne 5 powodów. Zapraszam do czytania!

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku? Bo nie lubisz wysiłku.

W pracy z ludźmi można zauważyć (np. w coachingu), że niektóre osoby nie poczynią zmiany, skoro jej nie chcą. Nie są gotowi. Nie chcą poczynić wysiłku, który wiąże się z tym, że trzeba wykonać ćwiczenia, poczuć pewien dyskomfort. Czasami odczuć nieprzyjemne emocje, czy stres. Ucząc się mówienia musisz rozmawiać, a podczas rozmowy może pojawić się szereg nieprzyjemnych emocji, np. stres, poczucie bycia głupim. Może wyjść Twoja niedoskonałość albo to, że oczekiwania, które masz są za wysokie. Nauka nowej umiejętności wiążę się po prostu z wysiłkiem, a czasami ktoś nie będzie chciał tego wysiłku wykonać.

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku? Otaczasz się ludźmi, którzy znają język tak samo jak Ty (słabo), gorzej lub trochę lepiej od ciebie.

Mówimy tutaj o twojej rodzinie, znajomych i osobach z pracy. Wśród rodziny i znajomych nie masz osób, które mówią bardzo dobrze po angielsku. Środowisko cię nie stymuluje. Jeśli chcesz urosnąć jako ryba musisz zmienić akwarium na większe, ponieważ środowisko w którym żyjesz będzie determinowało Twój wzrost. Musisz znaleźć lepszych od siebie w danej dziedzinie. Jeśli dzisiaj zarabiasz 5 tys., to zapewne otaczasz się osobami, które zarabiają podobnie, prawda ? Pomyśl o 5 swoich znajomych, z którymi najczęściej przebywasz. Ile zarabiają? Czy nie podobnie do Ciebie ?

Jeśli chodzi o język angielski, to niestety osoby uczące się języka często konwersują z osobami na podobnym poziomie językowym. Ale czy to dobry pomysł? Uczyć się od osób na podobnym poziomie? Raczej nie bierzesz brał rad od tych, którzy mówią gorzej od ciebie, albo tak samo jak ty. Jeśli masz poziom B1, to znajdź osobę, która ma poziom C1, jeśli masz B2/C1 to kogo będziesz szukał? Osoby z poziomem C1, czy C2 ? Na Facebooku są grupy, które pozwalają znaleźć  osoby, z którymi możesz porozmawiać za darmo.

Jeśli nikt nie będzie cię korygował, podnosił poprzeczki i stymulował, to będziesz na tym samym poziomie i będziesz popełniał te same błędy.

Jeśli chcesz znaleźć kogoś do konwersacji, to szukaj osoby, która będzie miała wyższy od Ciebie poziom językowy. Osoba na poziomie B2 (średnio – zaawansowany poziom znajomości języka) popełnia dużo błędów. Potrafi się komunikować, odpowiada szybko, reaguje, potrafi wypowiedzieć się niemal na każdy temat…ale ciągle popełnia błędy, np. gramatyczne, ponieważ nie zna zagadnień z poziomu C1. Nie zna wszystkich struktur. To jeśli dzisiaj jesteś na poziomie A2, będziesz uczył się od osoby, która popełnia błędy. Zapamiętasz je, później trudniej będzie Ci się od nich odzwyczaić. Proces może trwać wiele tygodni. Wiele razy słyszałem, że ktoś zapisał się do studenta, za niewielkie pieniądze i okazało się, że nauczyciel popełniał błędy, ponieważ był na poziomie B2/C1.

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku? Jesteś na poziomie początkującym i „rzuciłeś się” na lekcje z native speakerem.

Większość i tak rezygnuje po pierwszych spotkaniach, bo widzi, że to im nic nie daje. Nie słyszałem o osobie, która miałaby poziom początkujący i wytrwała z native speakerem pół roku, czy rok. Czemu? Ponieważ pojawia się frustracja. Lekcja bardziej przypomina dochodzenie do tego, co ktoś miał na myśli, a nie naukę. Jeśli jesteś na poziomie A1,A2, B1, a native speaker mówi płynnie po angielsku, to niewiele z tego wyniesiesz. Dlatego tacy kursanci poddają się. Myślą, że się nie nauczą, nie mają talentu i rezygnują. Często rozpoczynają ponownie naukę za jakiś czas, ale tym razem szukają polskiego nauczyciela z sensowną metodyką. Jeśli chcesz poznać moje przemyślenia na temat lekcji z nimi, czyli plusy i minusy, zajrzyj tutaj.

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku? Jesteś samoukiem.

Wierzysz w to, że nauczysz się mówić sam i chcesz nauczyć się sam. Z wielu różnych powodów jak na przykład satysfakcja i uznanie innych, że nauczyłeś się sam, chęć oszczędności, brak zaufania do metod, szkół, które wynikają z kiepskiego doświadczenia w poprzednich latach. Takie osoby dochodzą do pewnego poziomu i zatrzymują się lub proces dojścia do poziomu komunikatywnego trwa naprawdę długo. Wtedy też się poddają, na przykład przy poziomie B1/B2.

Zadaj sobie pytanie: Dojście do mistrzostwa gry na gitarze zajmie Ci mniej czasu?

1. Z nauczycielem gry na gitarze

2. Samemu (ucząc się z YouTube i książek)

To samo oczywiście będzie z każdą inną umiejętnością.

Są oczywiście przypadki osób, które nauczyły się bez kursów, czy lekcji indywidualnych, ale historia jest taka sama i musi być taka sama, ponieważ wynika z pewnej logiczności. Na sukces złożyła się szczypta predyspozycji językowych (nie talentu!), wiele godzin wykonywania ćwiczeń, odpowiednie nastawienie i wiele godzin rozmów w języku obcym w pracy, czy za granicą. Ten ostatni element jest najważniejszy. Ale mówimy tutaj o jednostkowych przypadkach.

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku?

Brakuje Ci pewności siebie, niepoprawnie wyznaczyłeś sobie cele (nieosiągalne lub zbyt mało ambitne), niepoprawnie wyznaczyłeś sobie  standardy („zacznę mówić za 2 miesiące”), co generuje stres.

Przekonania, które masz na temat siebie, języka oraz swoich umiejętności blokują cię przed mówieniem (praktyką, która jest ważna) + kilkadziesiąt innych powodów związanych z Twoim mentalnym nastawieniem, a nie stricte z metodyką. Na naszym blogu znajdziesz artykuły w tych kategoriach:

dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku - przełam barierę

Jeśli chcesz bardziej rozbudowaną i szczegółową analizę w formie poradnika, zapraszam do zakupu książki. Rozwiązania na te problemy opisuje na ponad 230 stronach książki.

Dlaczego nie nauczysz się mówić po angielsku - Jak przełamać barierę mówienia w języku obcym i nauczyć się płynnie mówić

Innym rozwiązaniem problemu będzie konsultacja z psychologiem, coachem, czy coachem językowym lub praca własna nad powyższymi tematami. Wiele razy miałem takie spotkania i taka sesja jest nieoceniona, ponieważ w ciągu 60-90 minut otrzymujesz konkretne wskazówki dopasowane w 100 % do Ciebie + ćwiczenia do wykonania po spotkaniu.

Gdy zapoznałeś się z tymi 10 przyczynami, teraz już wiesz co masz robić. Jeśli nie wiesz, znajdź kogoś, kto odpowie na Twoje pytania, wątpliwości. Na rynku jest sporo osób, specjalistów, forów internetowych, książek, czy grup na Facebooku, które pomogą Ci rozwiązać problem.

Zawsze możesz też napisać lub zadzwonić do nas 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.