Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Wizja – cz. 2.

W pierwszej części artykułu mówiliśmy o motywacji do nauki języka obcego, o tym, co na nią wpływa, i jak określić wartości, które pomogą Ci ją zwiększyć. Dzisiaj chciałbym rozwinąć ten temat na konkretnych przykładach. Na końcu wpisu znajdziesz także bardzo skuteczny sposób na jej wzmocnienie związany z wizją, która odgrywa kluczową rolę w motywowaniu się do nauki angielskiego i w ogóle do każdego działania!

Język angielski w pracy zawodowej

Przypomnij sobie tabelkę wartości motywujących do nauki języków z poprzedniego wpisu. Wyobraź sobie, że jesteś specjalistą w danej dziedzinie i ważny dla Ciebie jest sukces. Jeśli pniesz się po szczeblach kariery w firmie, to – by osiągnąć sukces zawodowy – będziesz potrzebował języka angielskiego (by np. móc współpracować z osobami na rynkach zagranicznych). Jeśli do tego dorzucimy kolejne wartości, takie jak rozwój osobisty i niezależność, Twoja motywacja będzie wyższa – będzie wzmocniona.

Płynna znajomość języka angielskiego daje Tobie niezależność, ponieważ zawsze będziesz mógł sprawnie znaleźć pracę w innej firmie. Nie będziesz więc zależny jedynie od tych firm, w których język angielski nie jest wymagany. Sam proces uczenia się języka może z kolei znacząco wspierać Twój rozwój osobisty.

Z innej strony, jeżeli dzisiaj zaszedłeś już daleko na ścieżce swojej kariery zawodowej, to kolejnym wyzwaniem dla Ciebie może być nauczenie się języka obcego – jeśli taką właśnie wartość określisz i wybierzesz.  Spotkałem się z sytuacją, gdy ktoś uczył się języka, ponieważ na swoim stanowisku i w swojej branży nie mógł się już dalej rozwijać bez tej umiejętności. Wyzwaniem dla tej osoby było robienie tego samego w pracy, ale w języku angielskim – to były nowe obszary do jej zawodowego rozwoju. W tym przypadku przyswajanie nowego języka szło sprawnie, ponieważ wspomniana osoba, oprócz tej, kierowała się też wieloma innymi wartościami – dlatego jej motywacja była silna i stabilna.

Jak poradzić sobie z problemem braku motywacji do nauki języków?

Wniosek jest więc całkiem prosty i mam nadzieję, że pomoże również Tobie: osoby, które mają problem z motywacją, opierają ją zawsze o słabe filary (potrzeby, wartości). Brak im sprecyzowania konkretnych potrzeb i stojących za tym wartości lub mają w ogóle niską ich świadomość.

Po pierwsze należy więc uświadomić sobie w ogóle, jak bardzo są ważne, a po drugie trzeba wskazać i nazwać te potrzeby oraz wartości, które dzięki znajomości języka angielskiego będziesz mógł zaspokoić oraz osiągnąć. Gdy to wykonasz, Twoja motywacja znacznie się zwiększy i pomoże szybciej przyswoić nowy język.

Podam Ci taki przykład:

Podczas jednych z konsultacji klient powiedział mi, że ma problem ze swoją partnerką, która odrywała go od nauki. Cały czas odkładał naukę na później, ponieważ uważał, że nie ma nawet sensu siadać do materiałów, skoro partnerka przychodziła do niego, jak tylko zaczynał się uczyć. Wyjściem z tej sytuacji było porozmawianie z tą drugą osobą o jej własnych potrzebach, bo przychodziła do klienta w takich chwilach z jakichś określonych przyczyn. Okazało się, że to mała ilość czasu spędzanego razem powodowała tak częste odrywanie się od nauki. Rozwiązaniem była tutaj szczera rozmowa o potrzebach zarówno klienta, jak i jego partnerki (o tym, czego chcą, kiedy i w jakiej ilości), by obie strony były zadowolone.

Podam Ci drugi przykład:

Wypowiedź ucznia: „Wiem, że warto uczyć się języków, bo dzisiaj bez angielskiego jak bez ręki. Wiem, że przyda mi się to w pracy w przyszłości”.

Komentarz do wypowiedzi: Tylko tyle? Gdzie jest wizja? Jakie Twoje potrzeby zaspokoi przyswojenie nowego języka? Jakie wartości?

Sposób na wzmocnienie motywacji do nauki – przekonaj sam siebie!

Gdybyś poszedł do inwestora, który może sfinansować Tobie 2-letni kurs języka angielskiego, i powiedziałbyś to, co powyżej z przykładu, to jak myślisz – przekonałbyś go tym? Wyobraź sobie, że idziesz do takiej osoby, chętnej zainwestować w Ciebie swoje pieniądze, i masz kilka minut na przekonanie jej swoją wizją. Co byś powiedział?

Pamiętaj! Twoja wizja ma Cię pociągać, ma być na tyle ciekawa, by wywoływała w Tobie emocje, byś był nią poruszony i podekscytowany. Musisz najpierw sam siebie przekonać, byś przekonał do Twojego pomysłu innych. Zastanów się, jak byś to zrobił? O jakich wartościach byś mówił?

Pomocne będzie dla Ciebie to pytanie, odpowiedz sobie na nie: Jakie ważne dla Ciebie wartości wiążą się z realizacją Twojego celu? Wyzwania – bo możesz osiągać więcej? Niezależności – bo masz więcej ofert na rynku pracy do wyboru? Rozwoju finansowego – bo jako przedsiębiorca możesz rozkręcać biznes międzynarodowy? Rozwoju osobistego – bo uczysz się nowej umiejętności?…

Mam nadzieję, że od teraz popracujesz nad swoją wizją oraz określisz potrzeby i wartości związane z Twoją nauką języka! Pamiętaj, jakbyś miał jakiś problem z tym, zawsze możesz do mnie napisać – pomogę Ci w szybkiej nauce języka angielskiego 🙂

W drugim artykule z serii „Jak zmotywować się do nauki języka angielskiego? opowiem Tobie też o czymś bardzo ważnym – o trudnościach, jakie napotkasz. Śledź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.