Jak się zmotywować do nauki języka angielskiego? Czy podjąłeś decyzję?

W poprzednim artykule znaleźliśmy sposób, jak stworzyć dobry plan, by zmotywować się do nauki języka obcego. Dzisiaj chcę przedstawić Ci kolejne zagadnienie związane z tematem motywacji w nauce angielskiego. Będziemy mówić o tym, że…

By odnieść sukces językowy, musisz najpierw podjąć decyzję!

To, że zapisałeś się na kurs angielskiego, nie oznacza jeszcze, że… decyzja została podjęta! Może podjąłeś ją emocjonalnie (rzuć okiem na artykuł „Znowu zapisałeś się na angielski?”)? Bardzo możliwe, że zaplanowałeś wszystko, masz już zebrane materiały, jednak wewnętrznie jeszcze się nie zdecydowałeś. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy będziesz miał osobiste przekonanie o słuszności wyboru tej drogi.

Na pewno nieraz widziałeś kogoś, kto nie jest do czegoś przekonany, ale twierdzi odwrotnie – że jest. A Ty mu jednak nie bardzo wierzysz i nawet czujesz, że jest inaczej, prawda? W jego głosie słychać wahanie się. Ma wiele argumentów „za”, przedstawia je zupełnie logicznie, podaje dużo faktów, że warto itd., ale… czujesz, że jednak nie podjął tej decyzji.

W odniesieniu do nauki języków obcych można zobrazować to przykładem, kiedy pewne osoby otrzymują kurs czy lekcje sponsorowane przez innych (np. przez pracodawcę). Słychać wtedy, że sami – chociaż widzą duże zalety tej sytuacji – nie podjęli jeszcze decyzji odnośnie do rozpoczęcia nauki angielskiego. Przez to wahają się i odkładają ją na później.

Pamiętaj! To właśnie dlatego tak ważne jest, abyś postanowił o tym, żeby uczyć się angielskiego, również „z wewnątrz”. Wtedy następuje „klik” i już wiemy na pewno, że tym właśnie chcemy się zająć. Bądź przy tym dla siebie wyrozumiały, niektóre osoby potrzebują więcej czasu na zdecydowanie się.

Jak podjąć decyzję i zmotywować się do nauki języka?

Jeśli masz sprecyzowaną wizję nauki języka obcego, która opiera się na ważnych i spójnych potrzebach, oraz optymalny plan, a decyzja jeszcze nie została podjęta – istnieje duże ryzyko, że będziesz wtedy odkładał to na później i sabotował swoje działania. W takiej sytuacji nie możesz działać na 100%, ponieważ wewnętrzne wahanie cały czas będzie Ci w tym przeszkadzać.

Załóżmy, że nie jesteś przekonany, czy w ogóle chcesz się uczyć języka angielskiego. Nie zyskasz wtedy pewności, czy jakiś kurs jest dla Ciebie odpowiedni, czy jest Ci potrzebny itd. Twoje wątpliwości mogą wynikać m.in. z faktu, że być może to niewłaściwy moment/czas na takie działanie, dlatego nie zadecydowałeś jeszcze, co robić.

Pamiętaj, że podjęcie decyzji jest wypadkową wielu Twoich potrzeb. Jeśli nie wsłuchasz się w nie albo ich nie poznasz, nadal będziesz wewnętrznie rozdarty. Konflikty typu: „chcę”–„nie chcę”–„a może tamto będzie lepsze?” spowodują brak konsekwentnego i skutecznego działania. Dlatego możesz uczyć się języka angielskiego, jednak będzie to działanie na pół gwizdka, ponieważ jakiejś części w Tobie coś nie będzie pasowało.

Przede wszystkim dokładnie wyznacz sobie cel – bo jeśli będzie miał jakieś błędy, podjęcie decyzji o nauce języka angielskiego będzie tym trudniejsze…

Bądź ze mną na bieżąco! W następnym artykule powiem Ci, jak ważne dla motywacji w nauce języka angielskiego są zasoby, którymi dysponujesz! Do zobaczenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.