Ile słów trzeba znać, by mówić płynnie w języku obcym?

Wiele osób rozpoczynających naukę języka obcego zastanawia się, ile słów trzeba znać, by mówić płynnie w języku obcym. Często nie wiedzą też, których słów się uczyć, bo każdy z nas wie, że jest ich bardzo dużo…

Gdyby policzyć wszystkie słowa podawane przez najpopularniejsze słowniki języka angielskiego, słów byłoby około 600 000. Sporo! Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę słowa różnych wariantów językowych (brytyjski, amerykański, czy australijski), faktyczna liczba słów w języku angielskim mogłaby przekroczyć milion. To jeszcze więcej 😊 Nie będziesz uczył się wszystkich od początku do końca, prawda ? Nie będziesz też uczył się  losowo. Nawet rodowici, wykształceni Brytyjczycy nie znają ich wszystkich, tak samo jak Ty jako Polak nie znasz wszystkich słów w ojczystym języku. To normalne. Ale warto sobie to uświadomić 😊

W tym artykule dowiesz się ile słów zna native speaker, ile słów trzeba znać, by móc mówić płynnie w języku obcym oraz ile słów trzeba znać, by móc komunikować się na poziom B2 i C1.

Ile słów zna native speaker?

Według literaturoznawców Shakespeare tworząc swoje dzieła wykorzystywał w nich około 30 000 wyrazów, a jego cały “słownik” szacuje się na ok. 66 000 słów. Inny znany wszystkim Anglik – Winston Churchill wykorzystywał około 40 000 – 60 000 różnych słów. Winston Churchill używał bogatego zasobu słów w swoich przemówieniach, przesłuchaj ich kilka i sprawdź 😊

Przeciętny amerykański absolwent szkoły średniej zna ok. 45 000 słów. Liczba ta może wzrosnąć nawet do 60 000 słów. Jednak większość osób zna więcej słów niż używa w codziennym życiu. Szacuje się, że przeciętny native speaker używa między 12 000-20 000 wyrazów.  A ile zna słów przeciętny Anglik? W codziennej komunikacji wykształcony Anglik używa około 5 000 różnych wyrazów. Podobno nowojorski taksówkarz używa na co dzień około 2 000-3 000. To niedużo prawda?

W dalszej części artykułu dowiesz się też jak je znaleźć, by skupić się na nich i po kilku miesiącach mówić po angielsku.

Ile trzeba znać słów, by móc płynnie porozumiewać się w języku angielskim?

Według I.S.P. National Learning Vocabulary in Another Language 2013, znajomość 1 000 najczęściej używanych słów w języku angielskim przekłada się na zrozumienie 81% treści, które słyszymy lub czytamy w tym języku. Osoby, które znają 2 000 słów zrozumieją ok. 89% treści, a znajomość 3 000 słów pozwala na zrozumienie prawie 94% tego, co przeciętnie możesz usłyszeć lub przeczytać w języku angielskim.

Gdy spojrzysz na poniższą tabelę, zobaczysz, że kolejne tysiące poznawanych słów nieznacznie wpływają na zwiększanie procentowych wartości rozumianych wypowiedzi ustnych i tekstów pisemnych.

Zatem liczba 3 000 jest optymalną liczbą słów, które trzeba znać jeśli chcesz się komunikować.

Ile słów trzeba znać, by mówić płynnie w języku obcym?

Amerykański językoznawca, Stephen Krashen, zbadał ile potrzeba słów do stworzenia pełnego wydania pewnej gazety. Wystarczy zaledwie 600 wyrazów, by stworzyć kilkanaście różnych tekstów. W takim przypadku założenie, że znajomość między 1 000 a 3 000 angielskich słów nie powinno odbiegać od prawdy.

Oczywiście nie jest to poziom, który pozwoli Ci komunikować się płynnie po angielsku. Jest to poziom, który pozwoli Ci się dogadać i załatwić podstawowe rzeczy (zakupy, zapytanie o drogę, oraz rozmowa na proste, codzienne tematy).

Jak to robią poligloci?

Poliglota, Konrad Jerzak vel Dobosz, z którym robiłem wywiad (https://przelambariere.pl/jak-nauczyc-sie-jezykow-obcych-wywiad-z-poliglota/), sam przeanalizował napisy serialu (1 sezon), w języku hiszpańskim i francuskim, mającego ponad 20 odcinków. Jakie są jego wnioski?

  1. w pierwszym sezonie pojawia się ok. 10 000 słów, wliczając w to różne ich formy
  2. wśród tych 10 000 słów,  1 000 powtarza się tak często, że odpowiada za 80% treści. Czyli na 10 słów, 8 znaleźć można właśnie wśród tych 1 000.

Czytając dużo na temat tego jak uczą się poligloci, albo osoby, które nauczyły się mówić płynnie po angielsku w relatywnie krótkim czasie, często spotykam się z informacją, że oni właśnie zaczynają naukę od tych właśnie słów.

A może w innych językach jest inaczej ?

Christopher John Lonsdale (psycholog, lingwista) w wideo poniżej, mówi o języku mandaryńskim. Zauważył on podobną zależność.

https://www.youtube.com/watch?v=d0yGdNEWdn0

Czy znajomość tych słów wystarczy, bym mógł się komunikować?

Podstawowym problemem z oszacowaniem liczby słów, jakich potrzeba, by płynnie porozumiewać się w języku angielskim, jest określenie, czym tak naprawdę jest słowo na potrzeby naszych obliczeń.

Biorąc za przykład język angielski – słowa dog i dogs powinny być traktowane jako dwa odrębne słowa? A jak potraktować na przykład czasowniki złożone (phrasal verbs), takie jak set upget up, go over, itp. Czy jeśli to samo słowo ma wiele różnych znaczeń, należy policzyć je kilkukrotnie? Niestety takich pytań można zadać dużo. W zależności od przyjętej metodologii, może okazać się, że lista niezbędnych i często używanych słów w danym języku może liczyć więcej wyrazów.

Druga rzecz.

Słowa to oczywiście nie wszystko. By móc płynnie się porozumiewać, potrzebne jest także opanowanie podstawowych zasad gramatyki i ciągła praca nad umiejętnością budowania zdań, czyli mówienia. Poligloci od niemal samego początku rozmawiają w języku, którego się uczą. Intensywna nauka słów i fraz, powinna natychmiast iść w parze z mówieniem.

Dlaczego? Bo, jeśli nie będziesz od razu praktykował tego czego się nauczyłeś, to będziesz to po prostu zapominać. Tak działa nasza pamięć. Dlatego od samego początku musisz mówić, nawet bardzo prostymi zdaniami. Z czasem będziesz budował bardziej rozbudowane i z czasem szybciej. Na tym polega właśnie płynność językowa. Słowa i frazy zamieniają się w zdania i zaczynasz je płynnie budować. Jest to trudniejsza umiejętność niż samo odtworzenie i przypomnienie sobie jak jest pies w języku angielskim, dlatego potrzebujesz konwersacji.

Kiedy mogę nauczyć się tych słów ? Co jest możliwe ?

Mając odpowiednią metodykę, model nauki, jesteś w stanie po kilku miesiącach (do 6 miesięcy) komunikować się w języku obcym. Nauczenie się 2 000-3 000 słów może zająć kilka miesięcy. W ciągu 6 miesięcy możesz nauczyć się 4 000-5 000 słów (poziom B1-B2). Jest to poziom pozwalający już na w miarę swobodną rozmowę.

Pracując intensywnie, jesteś w stanie nauczyć się nawet 7 00-1 000 słów każdego miesiąca. Zajmie Ci to około 60 minut dziennie. Do tego będziesz potrzebował kilku spotkań z osobą, z którą będziesz mógł konwersować w języku obcym. Sama nauka słów nie wystarczy. By móc swobodnie rozmawiać i być w miarę „atrakcyjnym” rozmówcą dla innych, będziesz potrzebował około 6 000-8 000 słów w języku angielskim (B2-C1).

Wchodzenie na coraz wyższe poziomy będzie zajmowało Ci znacznie więcej czasu (to już będzie w innym artykule 😉). Tutaj: https://przelambariere.pl/jak-skutecznie-uczyc-sie-slowek-cz-1/ dowiesz się jaki stosować system, by skutecznie uczyć się słów i fraz, a w tym artykule zobaczysz jak je zapamiętywać: https://przelambariere.pl/jak-szybciej-uczyc-sie-slow-i-zapamietywac-na-dluzej/

Warto byś wiedział jak to robić mądrze. Oczywiście najlepiej będzie jeśli nie będziesz uczył się jedynie samych słów, ale najlepiej krótkich zdań. Zamiast poświęcać czas na nauczenie się 1 słowa, lepiej poświęcić ten czas na nauczenie się jednego zdania, w którym będą 2, czy 3 słowa z listy 3 000 najbardziej popularnych słów.

Osoby, które uczą się latami języka i dalej nie potrafią mówić, stosowały najprawdopodobniej nieodpowiednią metodę nauki. Może skupioną na robieniu gramatyki i podręcznika, a nie robieniu właściwszych rzeczy. Bardzo możliwe też, że nikt im nie pokazał, od których słów rozpocząć naukę.

Jeśli chcesz nauczyć się mówić w języku angielskim, napisz do nas lub zadzwoń. Przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Ile słów trzeba znać, by mówić płynnie w języku obcym? Arkadiusz Włodarczyk

Źródło:

https://www.sekretypoliglotow.pl/ile-slowek-musze-znac/

http://catdir.loc.gov/catdir/samples/cam031/2001269892.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.