Hej! W poprzednich częściach artykułu: Nauka języka angielskiego z Al, zaczęliśmy od poznania ogólnych możliwości ChatuGPT, a potem przeszliśmy do szczegółów, między innymi poprosiliśmy ChatGPT o przeprowadzenie rozmowy na dany temat. Natomiast dzisiaj powiem Wam parę słów o naszym modelu nauki języka angielskiego i o tym, jak możecie wykorzystać ChatGPT, by przygotować się do lekcji i do rozmowy z lektorem.
Nasz model pracy o nazwie T.E.L.L. M.E.(TM) jest czymś więcej niż zwykłą metodą nauki. Jest to swego rodzaju filozofia, która zakłada, że najlepiej uczymy się angielskiego przez rozmowę, zadawanie pytań i dostosowywanie nauki do naszych indywidualnych potrzeb.
Dlatego też za każdym razem pytamy się Ciebie czego potrzebujesz, na czym dokładnie chcesz się skupić, z czym masz problemy, jak Twoja nauka angielskiego wyglądała do tej pory, co Ci się podobało, co Ci się nie podobało, a później, na kolejnych zajęciach, pytamy się, czy podoba Ci się wszystko co robię, czy chciałbyś bądź chciałabyś cokolwiek zmienić, czy mam cię poprawiać po każdym zdaniu, w połowie z dnia czy na przykład po piętnastu zdaniach, i tak dalej, i tak dalej.
Nauka języka angielskiego z Al, a model T.E.L.L. M.E.(TM)
Jak możecie więc wykorzystać ChatGPT, aby maksymalnie skorzystać z naszej metody? O paru sposobach wspomniałam już we wcześniejszych artykułach, ale teraz to wszystko podsumujemy. A więc, zacznijmy od testów gramatycznych. Jak sami wiecie, nie wszyscy zakochują się w gramatyce od pierwszego wejrzenia, ale ChatGPT może stać się Waszym nowym gramatycznym bestie. Powiedzmy sobie, że Wasz lektor rzuci Wam po zajęciach takie wyzwanie – „Hej, ogarnijcie Past Perfect, bo to ważne”. No i co teraz? Proste. Piszesz do ChatuGPT – „Słuchaj, muszę nauczyć się czasu Past Perfect. Czy możesz mi go rozjaśnić?”. Oto jego odpowiedź:
Jak więc możemy zauważyć, wszystko dokładnie nam opisał. Co więcej, możemy też poprosić go o to, żeby podał nam jakieś dodatkowe zadania, np. w formie uzupełniania luk i tym podobnych, na podstawie której będziecie mogli właśnie tę gramatykę sobie przed lekcją przećwiczyć. Przykładowo: „Możesz podać mi jakieś ćwiczenie z tym związane? Jakieś uzupełnianie luk”.
Po dosłownie chwili udostępnił nam zadanie, które możemy sobie zrobić i przećwiczyć. Co więcej, na samym końcu dodał też poprawne odpowiedzi.
ChatGPT – powtórka słownictwa
A co z powtarzaniem słownictwa po zajęciach? Każdy z Was ma bowiem listę słówek, które otrzymuje od lektora po każdej lekcji i które być może czasem wam uciekają. ChatGPT jest jednak jak pewien rodzaju kolega, który zawsze nam pomoże i który zawsze może pomóc nam się ich nauczyć. Na przykład: „Dostałem od lektora listę słówek związanych z pracą, których muszę się nauczyć. Pomożesz mi w tym? Może jakieś przykładowe zdania” i wklejamy sobie listę słówek:
Jak widzimy, otrzymaliśmy zdania po angielsku oraz po polsku, także możemy sobie je przeczytać, zapamiętać oraz spróbować oczywiście zrozumieć. Istnieje też jednak jeszcze druga bardzo fajna opcja na powtarzanie słownictwa przed zajęciami. Możecie na przykład napisać coś w stylu: „Co oznacza chest of drawers po polsku?”.
Otrzymaliśmy dzięki temu wyjaśnienie i tłumaczenie w języku polskim, ale możemy zrobić coś jeszcze, czyli poprosić go o użycie tego słówka w przykładowym zdaniu w języku angielskim. Na przykład: „Możesz więc użyć chest of drawers w przykładowym zdaniu po angielsku? Załącz też polskie tłumaczenie”:
Na podstawie takich zdań możemy faktycznie dowiedzieć się, jak zastosować dane słówko, otrzymane z maila od lektora po zajęciach, w szerszym kontekście. Możesz również podać mu zdanie lub scenariusz, w którym chciałbyś dane słówko użyć, a on pomoże Ci zrozumieć, jak je poprawnie zastosować. Na przykład: „Czy możesz krótko opisać po angielsku sytuację, w której słówko chest of drawers byłoby istotne?”:
Możemy też poprosić ChatGPT o synonimy oraz antonimy danego słowa ze słownictwa. Jak to zrobić? Przykładowo: „Podaj mi proszę angielskie synonimy słowa light”:
Możemy też oczywiście poprosić o tłumaczenie na język polski oraz o antonimy, czyli o przeciwieństwa, tak aby poznać jeszcze więcej słówek i być może zaskoczyć lektora następnych zajęciach. Na przykład: „Napisz teraz antonimy słowa light. Dodaj polskie tłumaczenie”:
Możemy też wkleić w ChatGPT wszystkie słówka z danej listy słówek, prosząc go o stworzenie jakiegoś kreatywnego krótkiego tekstu lub opowiadania z ich użyciem, tak abyś mógł je łatwiej skojarzyć sobie w sposób wizualny. Jak to zrobić? Na przykład: „Napisz teraz po angielsku krótki tekst, w którym zawrzesz wszystkie słowa z mojej listy słówek [TUTAJ WKLEJ LISTĘ]”
Jak widzimy, zostały one zawarte w ciekawym kontekście, którym możemy sobie ułatwić wizualne stworzenie historii w naszej głowie i dzięki temu powtórka słownictwa jest wygodniejsza i łatwiejsza. Oczywiście, tak samo jak w poprzednich sytuacjach, jeśli czegoś nie rozumiemy, zawsze możemy posłużyć się tłumaczeniem w języku polskim.
Jeśli mimo wszystkich tych ćwiczeń nadal będziesz miał z jakimś słówkiem problemy i nadal nie będziesz potrafił go zapamiętać, to możesz poprosić go też o to, żeby powiedział Ci w jaki sposób możesz to zrobić. Na przykład: „Nie mogę zapamiętać słówka chest of drawers. W jaki sposób mogę je zapamiętać?”:
Podał nam wiele technik, które pomogą Ci zapamiętać dane słówko na przeróżne sposoby.
Nauka języka angielskiego z Al – mówienie
Jeśli chciałbyś jednak jeszcze bardziej przygotować się do zajęć, na przykład chciałbyś poćwiczyć mówienie o swoim hobby, ale pies sąsiada nie jest zbyt rozmowny, ChatGPT również wkracza tu do akcji. Przykładowo: „Chcę porozmawiać po angielsku o swoich hobby. Czy możesz mi w tym pomóc?”:
Po otrzymaniu takiej odpowiedzi możemy zacząć od opisania naszego hobby, a później będziemy w stanie porozmawiać o różnych aspektach z nim związanych. Oczywiście, jeśli nie interesujemy się fotografią, o której wspomniał, tylko czymś innym, to możemy też o tym wspomnieć i prowadzić z nim w ten sposób rozmowę, chcąc przygotować się do lekcji z lektorem.
ChatGPT – gramatyka
No i ostatnia rzecz – jeśli coś zaczęło Wam nie grać, na przykład jeśli kiedyś Past Simple i Past Perfect było dla Was oczywiste, a teraz zaczęliście coś mieszać i nie do końca je rozumieć, możecie oczywiście zapytać o to lektora na zajęciach, ale możecie też sprawdzić to sami i przygotować się w ten sposób do naszych zajęć. Przykładowo: „Hej, pomieszały mi się trochę czasy Past Simple i Past Perfect. Wyjaśnisz mi różnicę między nimi?”, a on poda nam wyjaśnienie oraz przykłady zdań w tych czasach, co jest bardzo przydatne jeśli chodzi o ćwiczenia z gramatyki:
Nauka języka angielskiego z Al – podsumowanie
Więc tak, wykorzystajcie ChatGPT do rozgrzewki przed naszymi zajęciami. Pobawcie się językiem, zadajcie sobie wyzwanie testami gramatycznymi, dialogami czy powtórkami słówek. Jest to swego rodzaju rozgrzewka przed meczem. Przygotowujecie swój umysł do nauki i zyskujecie pewność siebie w używaniu angielskiego. Pamiętajcie jednak, że ta metoda nauki to świetny start, ale to, co robimy na zajęciach to dopiero prawdziwa gra. Połączenie tych dwóch światów, cyfrowego i realnego, daje Wam to, co najlepsze – nieograniczone możliwości ćwiczeń i personalizowaną ludzką interakcję, która tak naprawdę pcha Wasz angielski do przodu. A więc, do zobaczenia na zajęciach, gdzie razem zbudujemy Waszą językową pewność siebie i płynność!