W dzisiejszym wpisie Nauka angielskiego dla początkujących, przedstawię Ci ostatni, ale niezwykle ważny krok efektywnej nauki języka angielskiego. Dotyczy proporcji między takimi elementami jak gramatyka, słuchanie po angielsku, słownictwo oraz mówienie w języku angielskim.
Tutaj natomiast przypomnisz sobie poprzednie kroki, które omawialiśmy – o celu językowym i planowaniu w nauce angielskiego (cz. 1.) oraz o wyborze materiałów do nauki języka i dobrego nauczyciela (cz. 2.). Zapraszam do lektury.
Krok 7. Dbaj o proporcje między gramatyką, słuchaniem, nauką słownictwa i mówieniem po angielsku
Gramatyka języka angielskiego
Na samym początku skup na niej jak najmniej uwagi. Gramatyki języka angielskiego nauczysz się słuchając, czytając oraz rozmawiając z kimś. Małe dzieci nie uczyły się gramatyki z książek, tylko nauczyły się mówić, słuchając rodziców i będąc przez nich korygowane. W niektórych momentach warto zrobić ćwiczenia gramatyczne, ale niech to wypełni może 10% całego Twojego czasu poświęconego na naukę angielskiego.
Niestety mamy tendencję do przesadzania z ilością przerabianej gramatyki. Stąd również krótka droga do blokady językowej, ponieważ skupiamy się na tym, JAK MÓWIĆ (gramatyka), a nie na tym, by W OGÓLE MÓWIĆ. Zapominamy, że ważne jest to, że rozmawiamy z drugim człowiekiem, który chce się z nami dogadać, a nie sprawdzić nasz poziom znajomości gramatyki. Jest to wynik naszej edukacji w szkołach (również w szkołach językowych) i u nauczycieli prywatnych, którzy ciągle skupiają się na gramatyce.
Gramatyka języka obcego jest to coś, co pozwala łączyć słowa i frazy w zdania, by być zrozumianym – ale skoro nie znasz zbyt dużo słów i fraz na samym początku, to po co się na niej skupiać? Lepiej powiedzieć: „I want drink beer” zamiast, poprawnie gramatycznie: „I want to drink… yyy…” i nie wiedzieć, jak jest piwo po angielsku. Jest to oczywiście trywialny przykład, jednak takich zdań będziesz chciał wypowiedzieć bardzo dużo. Gdybym zaczynał naukę nowego języka, wolałbym nauczyć się 1000 słów po francusku niż 500 słów i resztę mojego czasu poświęcić na robienie gramatyki. Jeśli poświęcisz czas na gramatykę, będziesz mówił ładnie, ale będzie brakowało Ci słów i fraz, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na na słownictwie z języka angielskiego. Lepiej mówić jakkolwiek niż bardzo mało, chociaż ładnie.
W Google wpisz frazę: „A1 angielski gramatyka wymagania”. Znajdziesz podstawowe wymagania na tym poziomie językowym, czyli to, od czego możesz zacząć – podstawowe czasy oraz inne konstrukcje gramatyczne.
Słownictwo z języka angielskiego
Na samym początku ucz się całych fraz, a najlepiej zdań po angielsku. Jak się ich uczyć? Przeczytaj artykuł na temat fiszek, które są sprawdzonym sposobem na naukę języka obcego. Jest to system, który pomoże Ci ułożyć cały proces nauki, a dzięki temu będziesz wiedział, czego oraz kiedy się uczyć. Zapomnij o kartkach o zeszycie, w którym wypisuje się słowa po polsku i po angielsku. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, co mam dokładnie na myśli.
Na samym początku zacznij od 100 najczęściej używanych czasowników w języku angielskim, oraz kolejno: 1000, 2000 i 3000 najczęściej używanych słów w języku angielskim. Jeśli znajdziesz dane słowo (na przykład w słowniku diki.pl), przykładowe zdanie z nim wrzuć na fiszki (papierowe lub online). Te właśnie słowa odpowiadają za ponad 85% naszej codziennej komunikacji – nauczenie się ich pomoże Ci poradzić sobie, gdy będziesz z kimś się kontaktował albo rozmawiał po angielsku. Ktoś mądry usiadł i policzył, jakie słowa występują najczęściej w języku angielskim – jeśli chcesz je znaleźć, to w wyszukiwarce wpisz: „1000 najczęściej występujących słów w języku angielskim”. Możesz znaleźć również filmiki o tej tematyce na YouTubie.
Jeśli nie masz czasu robić fiszek – kup je! Wpisz w wyszukiwarkę Google frazę: „fiszki A1” i znajdziesz gotowe do kupienia. Takie same możesz znaleźć i ściągnąć w programach online, ponieważ ktoś już wcześniej je przygotował. Jeśli wpiszesz podobną frazę: „słownictwo A1”, pojawią się różne strony, nawet z obrazkami, które będą potrzebne na tym etapie Twojej nauki języka angielskiego. Możesz także kupić „Fiszki. 1000 słów” – o tym 1000 słów właśnie mowa.
Słuchanie po angielsku
Słuchaj prostych dialogów w języku angielskim, patrząc na tekst, byś wiedział, w jaki sposób łączyć dźwięk ze słowem. W ten sposób będziesz uczył się wymowy słów i fraz oraz rozumienia tego, co inni będą do Ciebie mówili. Wiele osób boi się mówić po angielsku – wynika to z obawy przed niezrozumieniem przez innych. Dlatego warto słuchać materiałów po angielsku, byś zaczął rozumieć więcej i więcej.
Ile czasu masz słuchać? Nie ma tu ograniczeń. Przygotuj sobie materiały i słuchaj ich w samochodzie, gdy jedziesz do pracy, oraz gdy biegasz czy sprzątasz. Wtedy nie musisz patrzeć na tekst, ale dalej uczysz się nieświadomie. Nie przejmuj się też tym, że będziesz słuchał tego samego. Zwróć uwagę na jakość, a nie ilość. Perfekcjoniści będą zbierać tony materiałów, zanim zaczną naukę i będą słuchać wszystkiego. Nie idź tą drogą. Słuchaj nawet tego samego materiału po angielsku po 5 czy 10 razy. Jeśli Ci się znudzi – zmień.
Słuchając ciągle tego samego, zaczniesz odtwarzać to niemal z pamięci i właśnie o to chodzi. Jeśli będziesz słuchał prostych, chińskich dialogów, to i tak je zapamiętasz. Wystawianie się na ekspozycję tego samego, spowoduje, że wreszcie to zapamiętasz.
Rozumiem, ale nie mówię!
Dlatego właśnie tak wiele osób rozumie dużo, a nie potrafi mówić w języku angielskim, ponieważ w Polsce otaczamy się językiem angielskim (piosenki, filmy), ale w nim nie rozmawiamy. Większość ludzi potrafi powiedzieć: „senk you” (thank you) i policzyć po angielsku do 10, mimo że nigdy nie uczyli się języka – bo słyszeli to już setki razy w telewizji albo w piosenkach.
Jeśli pojedziesz do Hiszpanii (gdzie filmy są z hiszpańskim dubbingiem), zobaczysz, dlaczego tak wiele osób nie zrozumie Cię ani trochę i dlaczego słabo zna angielski. Jeśli pojedziesz z kolei do Szwecji (gdzie filmy są po angielsku, a napisy są szwedzkie), porozumiesz się z osobami, które mają i 80 lat, i zdziwisz się, jak dobrze rozmawiają po angielsku. Wyobrażasz sobie, że w Polsce oglądasz w domu film i wyświetlają się polskie napisy? Nie ma lektora. Jak wpłynęłoby to na Twoją znajomość języka angielskiego, gdybyś tak oglądał telewizję po 2 h dziennie przez 5-10 lat? Mam nadzieję, że rozumiesz przesłanie. Oczywiście nie jest to jedynie wynikiem tego, że Szwedzi mają tak zorganizowaną telewizję, ale jest to jeden z czynników.
Wpisz w wyszukiwarkę Google: „podcast angielski A1” lub podobne frazy określające Twój poziom oraz to, czego potrzebujesz.
Czytanie po angielsku
Takie wydawnictwa jak Penguin Readers oferują książki, które odpowiadają konkretnym poziomom językowym. Jeśli jesteś na poziomie A1, to możesz znaleźć tam pierwsze teksty – możesz już zacząć czytać po angielsku. Gdy Twoja znajomość języka wzrośnie, znajdziesz odpowiednie teksty na wyższym poziomie. To wydawnictwo nie jest jedyne oraz ostatnie.
Wpisz w wyszukiwarkę: „książki w oryginale” czy „lektury uproszczone”. Czytając je, zaczniesz uczyć się połączeń między słowami i frazami, czyli poznasz gramatykę języka angielskiego. Zaczniesz też zauważać powtarzające się struktury, a długotrwałe otaczanie się nimi pozwoli Ci zapamiętać je i stosować w praktyce. Tak samo jak przy ciągłym słuchaniu materiałów po angielsku (pisałem o tym powyżej). Dlatego uważam, że gramatyka jest najmniej ważna w kontekście uczenia się języka obcego. Czytając, poszerzysz też zasób swojego słownictwa i będziesz widział, jakie słowa czy frazy pojawiają się najczęściej (które są popularne), oraz zaczniesz zauważać związek między nimi (czyli poznasz gramatykę).
Ważna informacja – będziesz widział również frazy i słowa w kontekście! Jeśli jakieś frazy i zdania przyciągną Twoją uwagę – wrzuć je na fiszki. Uwaga: nie tłumacz całego tekstu „1 do 1” i nie wypisuj na fiszkach wszystkich słów, których nie rozumiesz. Jeśli będziesz tak robił, to skojarzysz czytanie ze żmudnym zajęciem i możesz się do niego zniechęcić. Czytanie służy czytaniu. Jeśli chcesz pozyskać nowe słowa, i to w dużej liczbie, przeczytaj ponownie część odnośnie do słownictwa i, korzystając z wyszukiwarki Google, poszukaj słów i fraz czy całych zdań po angielsku.
Mówienie po angielsku
Jest teoria, która mówi o tym, że na samym początku nauki języka obcego powinno się jedynie słuchać, a nie mówić. Przez długi czas słuchania powinno być więcej niż mówienia. Dlaczego? Jako małe dzieci przez pierwsze 2-3 lata jedynie osłuchujemy się z językiem, zanim zaczniemy mówić. Gdy ktoś zacznie mówić za szybko, podobno może wyrobić sobie złe nawyki, jeśli chodzi o wymowę, które trudno będzie później skorygować.
Ja jednak przeszedłbym od razu do mówienia tego, co już umiesz, ale to mówienie niech odbywa się pod okiem kogoś, kto może Cię poprawić (jak rodzic poprawia dziecko), byś nie nauczył się nieprawidłowo wypowiadać. Musisz zacząć produkować słowa oraz frazy, by angielskie słownictwo, którego się uczysz, stało się aktywne. Nie ma innej drogi dojścia do poziomu komunikatywnego, niż… komunikowanie się. Jestem zdziwiony, że niemal nikt o tym nie pisze i nie mówi, a kursy są tak skonstruowane, że uczeń nastawiony jest ciągle na naukę bierną, a nie aktywną. Siedzi, słucha, robi kserówki, ogląda itd. To wszystko nauka bierna.
Dlaczego to ma znacznie? Zobacz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=8bZIjPa1ros
Spotkanie z lektorem języka angielskiego ma służyć temu, byś zaczął budować zdania i mówić pod okiem nauczyciela, który powoli będzie wprowadzał coraz więcej słów do Twoich wypowiedzi oraz który będzie Cię poprawiał. Tutaj też powoli następuje spontaniczna rozmowa po angielsku oraz emocje, dzięki którym szybciej zapamiętasz słowa i frazy. Lektor języka obcego musi mówić prostymi zdaniami, byś je rozumiał. Musi mówić też trochę wolniej i wyraźniej niż normalnie – tak samo jak rodzic mówi do małego dziecka. Używa prostych słów, buduje proste zdania i powtarza je, by dziecko powoli zaczęło je rozumieć. Z czasem nauczyciel może mówić szybciej i bardziej naturalnie, by przyzwyczaić Cię do normalnego (naturalnego) mówienia.
Bądź cierpliwy!
Rozmawiając w języku angielskim, nauczysz się również nowych słów i gramatyki, ponieważ lektor będzie Cię poprawiał i pilnował, abyś mówił w miarę poprawnie. Skupiając się na szlifowaniu tej umiejętności, nauczysz się nowych słów (zapytasz o nie, gdy ich nie zrozumiesz), gramatyki (lektor Cię skoryguje), rozumienia oraz mówienia. Dlatego postawiłbym właśnie na tę umiejętność, bo to ona najszybciej wzmocni inne obszary podczas Twojej nauki języka obcego. W przypadku mocnego skupienia się na gramatyce czy słuchaniu nie będzie tego samego efektu.
Na samym początku uzbrój się w cierpliwość – szczególnie jeśli chodzi o popełniane błędy i inne niedociągnięcia. Na początku nauki angielskiego może być dużo frustracji, ponieważ będziemy chcieli już z tego języka korzystać. Tak samo jak małe dzieci zaczynają od prostych słów i zdań, tak samo Ty zaczniesz mówić. Zobacz wideo, by zrozumieć jak ważne jest Twoje nastawienie w nauce języka: https://www.youtube.com/watch?v=WDAZNNFXAg0
Uważam, że mądry i dobry nauczyciel języka angielskiego potrafi w tych kwestiach pomóc i będzie mógł Cię korygować oraz naprowadzać. Warto mieć swojego osobistego coacha, mentora czy trenera, by szybciej osiągnąć rezultaty. Jeśli masz pytania lub chcesz zacząć naprawdę efektywną naukę języka angielskiego – skontaktuj się z nami już dziś.