Jak zacząć mówić po angielsku?

Wybór odpowiednich technik, czy ćwiczeń zależy od tego na jakim etapie jesteś. Czy jesteś na poziomie podstawowym, początkującym czy bardziej zaawansowanym. W tym artykule skupiłem się na metodach odpowiednich dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z angielskim lub wracają do nauki po przerwie. Jak zacząć mówić po angielsku? Dowiesz się w tym artykule!

Pierwsze kroki

Na tym etapie Twój zasób słownictwa jest jeszcze zbyt mały, aby komunikować się w języku angielskim. Dlatego na początku swojej drogi ku płynności językowej, powinieneś skupić się na poznaniu podstawowego słownictwa. Pomoże Ci to najpierw zrozumieć to co mówią inni, a potem tworzyć własne wypowiedzi.

Poniżej dowiesz się, których słów i wyrażeń potrzebujesz na początkowym etapie nauki. Poznasz kilka rodzajów ćwiczeń, które sprawią, że nauka będzie efektywna i przyjemna! Tak, nauka może być przyjemna 😊

Jakich słów potrzebujesz?

Osoba, która zaczyna swoją przygodę z językiem angielskim, może nie wiedzieć od jakich słów zacząć naukę. Jaka jest zasada? Ucz się słów, które Ci się przydadzą. Jeśli pracujesz w branży medycznej, to chyba nie będzie Ci potrzebne słownictwo z zakresu ekonomii? Najlepiej w naszej pamięci zapisuje się to, co dla nas ważne. Dlatego na samym początku, musisz pomyśleć w jakich sytuacjach będzie Ci potrzebny język angielski. Gdzie będziesz się z nim spotykał? Z kim będziesz rozmawiał, pisał e-maile?

Jest to indywidualna kwestia dla każdego człowieka, każdy z nas będzie używał języka angielskiego w określonych przypadkach. Każdy z nas będzie miał inny cel językowy – bardzo ważne jest żebyś rozważył, w jakich sferach życia chciałbyś posługiwać się językiem angielskim. O wyznaczaniu celów językowych pisałem już w artykule: „Po co i jak stawiać sobie cele?”.

Określ konkretne tematy, w których chcesz sobie radzić językowo

Twój cel może brzmieć: „Podczas kolejnego urlopu CHCĘ zapytać o drogę na lotnisku, zamówić obiad w restauracji, wynająć samochód i kupić bilety na autobus”.

Będziesz potrzebował słownictwa z zakresów: lotnisko, hotel, restauracja, środki komunikacji, powitania, pożegnania.

Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie czy stworzony zestaw potrzebnych słów jest gotowy. Możesz to zrobić podczas spotkania z lektorem, przeprowadzając konkretne scenki (w hotelu, restauracji, na lotnisku, itd.). Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz sam prześledzić w myślach lub na głos przebieg rozmów z obcokrajowcami w określonych przez siebie tematach.

Słowa w kontekście

Jak zacząć mówić po angielsku? Zamiast uczyć się pojedynczych słów, lepiej od razu uczyć się „zbitków” wyrazów czyli uczyć się słów w kontekście. Dlaczego? Bo pojedyncze słowa mogą na siebie różnie oddziaływać i zmieniać swoje znaczenie w zależności od otoczenia. Przykład? Znając znaczenie pojedynczych słów takich jak: have (mieć) i shower (prysznic) możesz błędnie zrozumieć zwrot: have a shower. Osoba ucząca się słów pojedynczo przetłumaczyłaby to: mieć prysznic. Prawdziwe znaczenie to jednak: brać prysznic.

Dodatkowo dzięki uczeniu się słów w kontekście będzie Ci je łatwiej zapamiętać. Na przykład słowo bitter czyli gorzki, zapamiętasz łatwiej i szybciej jeśli ustawisz je razem ze słowem coffee – kawa. Inny przykład: słowo sour – kwaśny i lemon, czyli cytryna.

Dlatego, kiedy zamierzasz uczyć się nowych słów (z książki, podcastu, piosenki, serialu), staraj się wyodrębnić zbitki wyrazów. Nie ma ograniczeń co do ilości, nie muszą to być koniecznie dwa słowa, może ich być więcej. Sam wiesz najlepiej, które zwroty i wyrażenia będą przydatne dla Ciebie w przyszłości.

Jak uczyć się słów?

O tym jak skutecznie uczyć się słów pisałem już tutaj. Zajrzyj koniecznie! W języku angielskim mamy ok. 600 000 słów. Przeciętny angielski rozmówca używa jednak zaledwie 5000 słów dziennie. Jak widzisz, zbiór słów, których potrzebujesz, nie jest wcale taki duży, no ale jakoś trzeba się tych słów nauczyć 😉

W artykule na temat fiszek znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego jak z nich korzystać. W skrócie: fiszki to małe dwustronne karteczki,  na których wypisuje się po jednej  stronie angielskie słowa lub wyrażenia, a po drugiej polskie tłumaczenie. Nauka słów polega na przekładaniu fiszek w dłoniach i odpytywaniu się ze słów czy „zbitków” wyrazów.

Jak zacząć mówić po angielsku - fiszki

Naukę języka zaczynamy od wyciągnięcia pierwszej fiszki, czytamy zadanie (polskie tłumaczenie) i próbujemy podać angielski odpowiednik. Jeśli znamy odpowiedź, obracamy fiszkę i sprawdzamy, czy nasza odpowiedź jest poprawna. Przy prawidłowej odpowiedzi wkładamy fiszkę do drugiej przegródki. W przypadku błędnej odpowiedzi (bo słowo wyleciało nam z głowy albo po raz pierwszy widzieliśmy słówko, gdy tworzyliśmy fiszkę), umieszczamy fiszkę na końcu pierwszego stosiku.

Ważne jest, by najpierw patrzeć na polskie słowo, a nie odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ w pierwszej kolejności (jako Polak) konstruujesz zdania/słowa w języku polskim i chcesz przetłumaczyć to na język angielski. Czytając teksty czy słuchając angielskich podcastów, pewnie nie masz problemu ze zrozumieniem ich, prawda? A gdybyś miał z polskiego przetłumaczyć na angielski, to byłby już problem? No właśnie! Dlatego musisz najpierw patrzeć na polskie słowo.

Jak zacząć mówić po angielsku – kolejne kroki

Magia fiszek tkwi w powtarzaniu. Słowa i wyrażania będą utrwalać się w Twojej pamięci jeśli będziesz regularnie powtarzał ten sam materiał. Dzięki systematycznemu powracaniu do poznanych słów wykształcisz też w sobie umiejętność używania ich we właściwych związkach wyrazowych i kontekstach.

Opracuj własny system powtórek, dostosowując go do swojego codziennego życia. Możesz uczyć się słów w tramwaju, autobusie, w drodze do pracy, wracając z pracy. Możesz ustalić sam ze sobą, że będziesz powtarzał słowa codziennie przez 10 minut, przed wyjściem do pracy, albo przed snem, czy po umyciu zębów. Pomysłów jest wiele, sprawdź który będzie najlepszy dla Ciebie.

Kolejnym krokiem ku mówieniu po angielsku będzie zanurzenie się w języku.  Czyli immersja – o tym też już pisałem, tutaj: Metoda nauki angielskiego – immersja, czyli „zanurzenie”. Jeśli interesuje nas poprawna wymowa i umiejętność rozumienia ze słuchu, warto się „zanurzyć”. Jak?  Zacznij oglądać anglojęzyczne kanały telewizyjne. Po prostu słuchaj. Nie skupiaj się na tym, że czegoś nie rozumiesz. Nasz mózg jest inteligentny, podświadomie przerabia sobie napływające sygnały. Po kilku miesiącach zaczniesz rozumieć pojedyncze słowa, potem zdania. A potem zaczniesz automatycznie wydobywać (zasłyszane biernie) zdania, z pamięci długotrwałej.

Jak zacząć mówić po angielsku? Ćwicz wymowę!

Jeśli ktoś wraca do nauki angielskiego po przerwie to wtedy w pamięci takiej osoby odświeżają się pewne informacje, w tym też dźwiękowe. Ale jeśli osoba stawia pierwsze kroki w angielskim, musi się najpierw osłuchać, przysłuchać dźwiękom i poznać wzorce wymowy. Na samym początku potrzeba trochę cierpliwości 😉 Warto zacząć od słów, które są łatwe do wymówienia (np. house, work, dog, family) – powtarzaj i spróbuj się przyzwyczajać do własnego głosu, mówiącego po angielsku. Do trudniejszych w wymowie słów warto przejść później (Thursday, clothes, thirty – w ich przypadku skup się na słuchaniu wymowy).

Jak ćwiczyć wymowę? Znajdź nagranie głosu przygotowane przez native speakera, np. na YouTube. Przesłuchaj dane nagranie kilka razy i zacznij trenować imitację. Najefektywniejsze będzie przeplatanie powtarzania nagrania za native speakerem i słuchania biernego.

Teraz już wiesz jak wybierać słowa i wyrażenia, których powinieneś się nauczyć na początkowym etapie nauki. Wiesz też co zrobić aby nauka była efektywna i przyjemna. Opisane przeze mnie przykłady i ćwiczenia nie muszą Ci w 100% odpowiadać, możesz je dowolnie modyfikować aby jak najlepiej dostosować je do swojego życia.

To by było na tyle 😊 Teraz Twoja kolej 😊 Gdybyś miał jakieś pytania, wątpliwości, zapraszam do kontaktu. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.