Jak Twoje postępy w nauce angielskiego? Pracujesz nad swoją motywacją? Mam nadzieję, że na naszym blogu Przelambariere.pl znajdujesz przydatne wskazówki, które mogą pomóc Ci szybko nauczyć się języka angielskiego 🙂
W poprzednim artykule z serii o motywacji poruszaliśmy kwestię zasobów w nauce języka obcego. Dzisiaj zapraszam Cię do ciekawego wpisu o tym, co ma ogromny wpływ na Twoje postępy w nauce angielskiego, ale z czego czasem możesz nie zdawać sobie sprawy… Będziemy mówić o sposobie myślenia 🙂 Przyjemnej lektury!
Ogromna rola motywacji w nauce języka
Jakiś czas temu prowadziłem krótki warsztat na temat przełamywania barier językowych. W tym warsztacie uczestniczyła starsza pani, która, jak się okazało, miała problem z motywacją. Po dłuższej rozmowie w przerwie dowiedziałem się, że przeszkodą nie była wcale wizja – ta pani wiedziała, gdzie chce dojść w dziedzinie języka angielskiego. Wiedziała, co chce osiągnąć i kiedy – cel brzmiał sensownie. Miała też świadomość, po co chce to robić i do czego potrzebuje znajomości języka obcego.
Na tym poziomie miała motywację – i bardzo dobrze zdawała sobie z tego sprawę. Widziałem to również po pewności jej wypowiedzi. Ta pani znajdowała czas na naukę języka angielskiego, jak również posiadała inne zasoby niezbędne do tego, by się uczyć (określone miejsce, materiały, umówionego lektora języka angielskiego). Gdy dłużej z nią rozmawiałem i zadawałem kolejne pytania, okazało się, że jednak często traciła swoją motywację.
Możesz się zastanawiać: jak to? Skoro ma cel, wie, po co uczy się angielskiego i na dodatek ma z kim się uczyć, to o co chodzi? No właśnie, jak myślisz – co mogło być u tej pani przyczyną utraty motywacji do nauki języka obcego?
Jak sposób myślenia determinuje postępy w nauce języka
Czy masz odpowiednie przekonania, które motywują Cię do nauki?
Co to znaczy? Zauważ, że możesz mieć wszystko dobrze zaplanowane, kupione materiały, umówionego świetnego nauczyciela, jednak przekonanie w stylu: „Nie wierzę, że mogę nauczyć się języka angielskiego” – będzie Cię blokowało! I takie właśnie przeświadczenie stopowało tę panią. Dlatego, mimo wszystkich kolejnych rzeczy odhaczonych na liście, ta jedna myśl, jej własna opinia, hamowała ją w postępach i przez nią właśnie traciła motywację w nauce języka angielskiego.
Nawet jeśli znajdziesz naprawdę supermateriały i megalektora języka angielskiego, ale nie zmienisz takiego przekonania, będziesz cały czas odkładał naukę na później i sabotował swoje działania. Dlaczego tak się dzieje?
Pomyśl, jak tu wziąć się za uczenie się języka obcego, skoro nie wierzy się w swoje możliwości osiągnięcia sukcesu w tej dziedzinie? Możesz kilka razy zrywać się do nauki, jednak długo w postanowieniu – które nie będzie oparte o wiarę w siebie – nie wytrzymasz i wreszcie/kolejny raz ją przerwiesz. Zerknij tutaj w artykuł o tym, co przyspiesza (i hamuje) Twoje postępy w nauce angielskiego – na przykładzie z kierowcą wyjaśniłem szczegółowo, na czym polega ten problem.
Ile będzie trwała Twoja nauka języka angielskiego?
Pomimo uczestniczenia w zajęciach językowych, studiowania codziennie angielskiego, możesz uczyć się tego języka bardzo długo i to bez większych efektów, ponieważ przekonanie: „Trzeba mieć talent językowy – a ja go nie mam!” będzie Cię cały czas blokowało w działaniu. Bo skoro nie masz talentu językowego, to nauka na pewno będzie trwała długo, prawda?… (Ten temat może Cię zainteresować: polecam Ci zajrzeć w ciekawy artykuł „Czy talent do nauki języków obcych istnieje?”).
Twoje nastawienie do samego siebie oraz Twoich umiejętności czy nastawienie do samego języka będzie Cię albo stopowało, albo motywowało:
- Myślenie w kategorii: „Dam radę”, „Nauka jest łatwa” da Ci przypływ sporej energii!
- Z kolei myślenie typu: „Nie dam rady”, „Angielski jest bardzo trudny do nauczenia się” zablokuje Cię i możliwe, że nawet przestaniesz działać. A jeśli już będziesz działać, to nauka potrwa dłużej niż u tej osoby, która ma przekonanie zupełnie odwrotne do Twojego.
Zapamiętaj jedną, bardzo ważną rzecz! Nauka języka obcego jest… nijaka. Ani trudna, ani łatwa – bo bez problemu znajdziemy osoby, które powiedzą, że jest łatwa, i równie szybko natrafimy na osoby, które powiedzą, że jest trudna. To jak to w końcu z nią jest?…
Twój sposób myślenia a szybka nauka języka
To Ty nadajesz nauce języka angielskiego określone znaczenie. I właśnie Twój sposób postrzegania i ocena, jaką wydajesz, wpływają mentalnie na cały proces i Twoje postępy w nauce. Twoje myśli wpływają na emocje, a Twoje emocje oddziałują na zachowanie (czyli: działanie lub jego brak!).
Bardzo często sami nie jesteśmy świadomi swoich przekonań i swojego nastawienia, dlatego pomocna będzie tutaj analiza własnych poglądów – szczególnie tych, które działają jak wirus i przeszkadzają nam w osiągnięciu sukcesu językowego.
Zadaj sobie 4 pytania:
- Jak o sobie myślę w kontekście swoich umiejętności językowych? Jakie one są?
- Jak można inaczej myśleć?
- Jakie przekonania są adekwatne i pomocne, abym mógł osiągnąć sukces?
- Jak myślą inni, którzy osiągnęli to, co ja chcę osiągnąć?
Zweryfikuj swoje myślenie i nastawienie oraz poszukaj innych perspektyw, które będą dla Ciebie korzystniejsze. Pamiętaj, sposób myślenia ma Cię wspierać i motywować, a nie przeszkadzać! Przekonania to program, który można zmienić, a ten program ma nam służyć, a nie utrudniać działanie.
Osoby bardzo skuteczne (biznesowo czy prywatnie) cechują się gotowością do zmiany swojego myślenia. Bo wiedzą, że nie warto trzymać się tych samych, nieaktualnych przekonań. A jak je zmienić?
By się wzmocnić i siebie wesprzeć – możesz rozmawiać z osobami, które osiągnęły sukces w tej dziedzinie, która Cię interesuje. To może pomóc Ci zmienić Twój światopogląd. Możesz także kupować książki na dany temat czy uczestniczyć w szkoleniach, na których zobaczysz jak inni podchodzą do nauki języków obcych. Poszerzenie perspektywy na pewno Ci pomoże. Jeśli szukasz wsparcia dla siebie lub innych w tym obszarze, polecam Ci e-booka „Jak przełamać bariery językowe”, którego napisałem.
A w następnym artykule o motywacji do nauki języków obcych pomówimy o osobowości. To będzie już ostatni wpis z tej serii! Ale spokojnie, przygotowałem dla Ciebie jeszcze dużo przydatnych i wartościowych artykułów-poradników, którymi chętnie się z Tobą podzielę 🙂 Bądź ze mną na bieżąco!