Co przyspiesza (i hamuje) Twoje postępy w nauce angielskiego? Cz. 1.

To, czy nauczysz się mówić płynnie po angielsku zależy (przede wszystkim) od tego, w jaki sposób myślisz. Bardzo dobry kierowca dojedzie do mety z całkiem dobrym wynikiem, nawet jeśli będzie jechał starym samochodem – ponieważ ma świetne umiejętności prowadzenia każdego auta i, co ważniejsze, wie o tym! Oczywiście nie wygra z tymi, którzy mają umiejętności zbliżone, a przy tym znacznie lepsze auta. Zauważ jednak, że kierowca jest tak samo ważny, jak samochód, którym się porusza.

Dlaczego jeszcze nie nauczyłeś się języka angielskiego

Z mojego doświadczenia wynika, że aż 1/3 osób uczących się języka obcego potrzebuje wsparcia, by nauczyć się mówić – czyli wsparcia w tym, by zostać dobrym kierowcą!  Możesz zastanawiać się, o co chodzi z tym kierowcą: przecież po prostu wsiadasz i jedziesz. Co w tym trudnego? Ale uwierz – gdyby dojechanie do mety zależało jedynie od tego, to każdy zostałby kierowcą zawodowym i wygrywałby wszystkie wyścigi. Niestety nie tak to wygląda, prawda?

Pójdźmy dalej – skoro tyle jest darmowej wiedzy w Internecie na temat tego, jak prowadzić samochód (jak uczyć się języka angielskiego), dlaczego tak wiele osób ma z tym problemy? Jakie zatem cechy powinien mieć dobry kierowca? Zdradzę Ci, że potrzeba tu wielu elementów.

Co Cię hamuje, czyli o Twoim własnym przekonaniu

Na Twoje postępy w nauce języka angielskiego wpływa wiele czynników. Na pewno to, w jaki sposób myślisz o sobie. Czy
w siebie wierzysz. Czy wiesz, jak motywować się do kolejnych treningów. Także to, w jaki sposób podchodzisz do porażek
i niepowodzeń. Czy odbierasz je osobiście i nie próbujesz już dalej nauczyć się języka, ponieważ np. po lekcjach z ostatnim nauczycielem nadal nie potrafisz powiedzieć ani słowa po angielsku?

A co myślisz o swoich umiejętnościach? Że potrafisz, czy raczej że idzie Ci z tym bardzo kiepsko i może myślisz nawet, że nigdy nie nauczysz się języka obcego! Dalej, ważne jest również to, co uważasz na temat samej nauki. Że jest ciężka, mozolna, nudna? Czy angielski dla Ciebie jest bardzo trudny i skomplikowany?

No właśnie. Gdyby nauczenie się języka obcego było zupełnie mechaniczne i nie wiązało się z osobistymi przekonaniami, to każdy, kto zapisałby się na kurs tylko raz, ukończyłby go bez trudu i umiał świetnie rozmawiać. Rzeczywistość pokazuje jednak coś zupełnie innego. Poniżej wyróżniłem cechy, które powinien posiadać dobry kierowca – czyli Ty w drodze do szybkiej nauki języka angielskiego!

Cechy dobrego kierowcy, czyli o szybkiej nauce języka

Zobacz, co składa się na sukces dobrego kierowcy:

  1. Osobowość
  2. Sposób myślenia:
    • to, co uważasz na swój temat („Jestem świetny w uczeniu się języków”, „Nie nadaję się”)
    • to, co uważasz na temat swoich umiejętności („Nie potrafię się uczyć”, „Nie umiem zapamiętywać”, „Mam krótką pamięć”)
    • to, co uważasz na temat danego języka („Angielski jest trudny”, „Nauka angielskiego jest mozolna”, „Gramatyka jest trudna”)

W następnej części artykułu omówimy to, w jakim stopniu charakter danej osoby wpływa na jej postępy w nauce języka angielskiego (lub ich brak!). Zajrzyj koniecznie – dowiesz się jak dobrać najlepszą metodę nauki języka do swojej osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.