Mam nadzieję, że cały czas jesteś ze mną i śledzisz nasz cykl wpisów o motywacji do nauki języków obcych 🙂 W poprzednim artykule utwierdziliśmy się w przekonaniu, jak istotne w nauce angielskiego jest samo podjęcie decyzji! Dzisiaj pomówimy o Twoich zasobach – to kolejny z ważnych czynników, jeden z tych, które mogą przesądzić o Twoim językowym sukcesie.
Nauka języka obcego a zasoby, jakimi dysponujesz
Odpowiedz sobie na pytanie: Czy masz odpowiednie zasoby? Oraz czy jesteś o tym przekonany i wiesz, które z nich możesz wykorzystać?
Zobacz przykład: „Moje umiejętności są ok. Znam angielski dość dobrze. Uczę się w sumie języka od 6 miesięcy, cały czas konwersuję”.
Skoro wszystko jest ok, to dlaczego nie uczestniczysz w konwersacjach po angielsku z obcokrajowcami podczas firmowego spotkania? Dlaczego unikasz takich sytuacji? Z jakiego powodu na wakacjach wysyłasz żonę, aby porozumiewała się w obcym języku, a Ty sam mimowolnie się chowasz i nie chcesz się odezwać ani słowem?…
Powracamy do pytania: Czy masz właściwe zasoby? Jeśli zastanawiasz się o co mi chodzi, to podpowiem Ci, że zasobem mogą być:
- rzeczy materialne (książki do nauki, komputer, aplikacja, pieniądze),
- miejsce,
- czas,
- kontakty
- czy jakieś umiejętności.
By zrzucić wagę, potrzebujesz do tego specjalnej diety (zasobem jest tu wiedza: „jak to zrobić?”). Gdy chcesz zacząć biegać, Twoimi zasobami będą buty, wygospodarowany czas oraz wybrane miejsce (np. park). Gdy któregoś z tych elementów (zasobów) zabraknie, to nie będziesz mógł realizować swojego celu (nie przejdziesz na dietę, nie zaczniesz uprawiać sportu).
Zasoby, których potrzebujesz w nauce języka angielskiego
A jak jest z nauką języków obcych? By nauczyć się mówić po angielsku, potrzebujesz:
- kogoś, z kim będziesz rozmawiał (znajomy, nauczyciel itd.),
- pieniędzy (by opłacić kurs, lekcje angielskiego z nauczycielem prywatnym),
- czasu (optymalnie 1-3 godzin tygodniowo na naukę),
- miejsca (do nauki i odbywania spotkania)
- oraz wiele innych rzeczy.
Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, będziesz odkładał naukę języka na później i będzie Ci brakowało motywacji! Niby teraz, kiedy to czytasz, wydaje się to proste i logiczne, prawda? Jednak zdarza się, że planując jakieś działania, czasami zapominamy o tym, by najpierw o takie zasoby zadbać.
Podam Tobie więcej realnych przykładów. Pani Ania pracuje nad prezentacją w języku angielskim. Jakiś czas temu zaczęła jednak odkładać przygotowania i do tej pory jakoś nie może znaleźć na nie czasu. Teraz bardzo ważne: problemu nie stanowi tutaj – jak by się wydawało – brak czasu, ponieważ pani Ania znajduje go, by zajmować się mniej ważnymi sprawami (a mogłaby w tych chwilach pracować nad prezentacją). Przeszkodą jest natomiast to, że nie umie przemawiać, ma problem z wystąpieniami publicznymi. Praca nad angielskim nie będzie miała tutaj sensu. Potrzebnym pani Ani zasobem jest umiejętność dokonywania prezentacji. I to tej kompetencji trzeba się nauczyć.
Przykłady braku zasobów, które zabierają Ci motywację do nauki języka
Zasobem może być również umiejętność poradzenia sobie z krytyką, gdy ktoś wytknie nam błąd lub… sami go sobie wytkniemy podczas konwersacji. Niektórzy sobie z nią nie radzą, dlatego często odkładają rozmowy z obcokrajowcami i unikają takich możliwości.
Wyobraź sobie, że niedługo masz zrobić prezentację w obcym języku przed dyrekcją czy zarządem i obawiasz się, że ktoś może skrytykować Twój angielski (lub Ty sam krytycznie podchodzisz do swoich umiejętności). Z dużym prawdopodobieństwem będziesz głowił się i kombinował na 10 sposobów, jak takiej prezentacji nie zrobić. Zauważ, że nie chodzi tutaj o angielski.
W takim przypadku rozwiązaniem będzie poradzeniem sobie z ewentualnością, że ktoś Cię może skrytykować i z Twoją reakcją na to, a nie nauczenie się 20 nowych słów czy fraz, które spowodują, że Twój angielski będzie lepszy. Przyczyną odkładania w czasie zrobienia takiej prezentacji będzie właśnie brak umiejętności radzenia sobie z krytyką. Przez to będziesz się blokował i możesz nawet nie wywiązać się z obowiązków czy nie osiągnąć postawionego sobie celu.
Pamiętaj, że jest to umiejętność jak każda inna – dlatego można się tego nauczyć!
Inna sytuacja: menadżer niedługo musi zrobić prezentację po angielsku, jednak jego problemem nie jest brak umiejętności językowych, ale obawa przed tym, że gdy ktoś zada pytanie do przedstawionej pracy, on go nie zrozumie. Zaczerwieni się i będzie to nawet koniec jego kariery! Umiejętność poradzenia sobie w takiej sytuacji jest zatem dla niego kluczowa, by przede wszystkim nie sabotował swoich działań i rozwoju.
Nie chodzi już o język angielski. A raczej o nauczenie się, jak wybrnąć z takich sytuacji. Możesz np. odkładać na później uczestniczenie w spotkaniu w języku angielskim, ponieważ obawiasz się, że zapomnisz jakiegoś słowa. Pomyśl, co wtedy zrobisz? Jeśli nie wiesz – to dlatego omijasz szerokim łukiem takie sytuacje i różne okazje.
Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz nauczyć się, w jaki sposób radzić sobie w określonych sytuacjach, np. wtedy, gdy zapomnisz słowa/frazy po angielsku. Tutaj pomocne będą na przykład „hesitation devices”, czyli techniki konwersacyjne, które dadzą Ci czas na znalezienie odpowiedniego słowa.
To jeszcze nie koniec! 🙂 W drugiej części wpisu o motywacji do nauki angielskiego za pomocą zasobów poznasz proste ćwiczenie i sposób na to, jak zebrać zasoby i wykorzystać je w efektywnej nauce języka obcego!