Dzisiaj zapraszam na wpis: Introwertyk a nauka języka. Introwertycy skutecznie uczą się języków obcych. Trzeba tylko wiedzieć, jak podejść do nauki 😊
Ten artykuł jest dla Ciebie jeśli uczysz się języka obcego, chcesz nauczyć się mówić, ALE…
- nie przepadasz za dłuższymi wypowiedziami ? Wolisz „oszczędzać” język ?
- masz kłopoty ze spontanicznymi wypowiedziami ?
- zanim wypowiesz się, wolisz najpierw przemyśleć co chcesz powiedzieć ?
- bywa, że podczas rozmowy z nauczycielem, gubisz wątki, następują chwile ciszy i dłuższe przerwy w wypowiedzi? Zauważasz to, co bardziej potęguje stres ?
- nie lubisz za dużo mówić, wolisz zdecydowanie słuchać ?
- nauka w grupie (w szkole językowej) nie do końca Ci służyła ? Wolisz pracować w bardzo małej grupie lub indywidualnie ?
- potrzebujesz ciszy, by się skoncentrować ?
- przed pierwszym spotkaniem z lektorem, znacznie się stresujesz ? A w pierwszych minutach niewiele mówisz ?
- podczas zajęć grupowych chcesz się zapaść pod ziemię, byleby tylko nic nie mówić?
- perspektywa publicznego zabrania głosu i ściągnięcia na siebie dziesięciu par oczu sprawia, że robi ci się słabo ?
- wypowiedź, którą układasz sobie w głowie, wydaje się niedoskonała i niegotowa do zaprezentowania publiczności?
Jeśli powyższe sytuacje brzmią znajomo, zastanów się, czy nie jesteś introwertykiem !
Czemu poruszam ten temat ?
Ponieważ, by nauczyć się mówić i komunikować w języku obcym, trzeba rozmawiać, najlepiej sporo ! Taka jest droga dojścia do płynności językowej. Oczywiście nie jest to jedyny element, który Ci na to pozwoli ! Pamiętaj o tym! Chcesz wiedzieć co jeszcze jest niezbędne ? Dołącz do spotkań z naszym lektorem, by poznać potrzebne elementy.
Introwertyk a nauka języka
Wracając do introwertyków. Jak może ci pomóc wiedza na ten temat?
Ważne jest żebyś wiedział jaki masz potencjał i ograniczenia, co spowoduje, że efektywniej będziesz się uczył. A efektywna nauka, to szybsze efekty. Poznawanie siebie to tworzenie instrukcji obsługi samego siebie. Znajomość instrukcji obsługi skróci czas obsługi ‘urządzenia’ (czytaj siebie). Taka wiedza może wiele rzeczy w życiu ułatwić. Nie tylko uczenie się, osiąganie komunikatywności i płynności językowej, ale również może Ci ułatwić życie prywatne i zawodowe. Łatwiej określić swoje preferencje, sposoby przyswajania wiedzy, skuteczne sposoby na naukę.
Skąd masz wiedzieć, czy jesteś introwertykiem?
Zapoznaj się z opisem poniżej. Jeśli utożsamiasz się z większością cech, to znaczy, że możesz nim być !
- cenisz sobie spokój oraz przebywanie we własnym towarzystwie lub kameralnym gronie,
- w grupie nieznajomych wolisz słuchać, natomiast w gronie swoich znajomych chętnie wypowiadasz się i polemizujesz,
- uważasz się za osobę kreatywną, możliwe, że masz styczność ze światem sztuki, czy kultury,
- lubisz wszystko planować. Daje ci to poczucie spokoju i komfortu. Nie lubisz spontanicznie decydować. Najpierw musisz wszystko przemyśleć, rozważyć dostępne opcje i zastanowić się nad swoimi uczuciami. Następnie, po przemyśleniu i przygotowaniu planu, będziesz gotowy do podjęcia ważnych decyzji, dlatego w sytuacjach, gdy jesteś przyparty do ściany możesz reagować nieracjonalnie,
- zanim coś powiesz dokładnie to przemyślisz. Jest dobrym słuchaczem i woli słuchać niż mówić,
- jesteś skromny, nie lubisz się chwalić oraz głośno mówić o swoich osiągnięciach,
- zyskujesz energię w samotności, lubisz przebywać po prostu sam, daje Ci to energię,
- przyjaźnią nazywasz jedynie głębokie relacje,
- posiadasz niewielu przyjaciół,
- jesteś typem domatora,
- unikasz głośnych i zatłoczonych miejsc, ponieważ źle się w nich czujesz,
- masz trudności w nawiązywaniu nowych znajomości,
- nie lubisz spontanicznych wyjazdów,
- niełatwo znosisz sytuacje, w których cała uwaga skupiona jest na Tobie,
- mówisz powoli, a rozmowa z Tobą zawsze prowadzi do konkretnych i wyczerpujących wniosków,
- mówisz konkretnie, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy często efektownie leją wodę,
- przed wystąpieniami publicznymi, czy zaliczeniem projektu na studiach lub pracy długo się przygotowujesz,
- przytłaczają cię zbyt rozmowne osoby,
- sam nie wychodzisz z inicjatywą zapoznania się z kimś nowym, nawet jeśli dany człowiek cię zainteresował,
- rutynowe czynności w życiu nie denerwują cię, a wręcz przeciwnie – dają poczucie stabilizacji,
Czy większość stwierdzeń pasuje do Ciebie ? Jeśli tak, to znaczy, że jesteś introwertykiem. Istnieje również pojęcie ambiwertyka, czyli osoby, która jest pomiędzy ekstrawertykiem i introwertykiem. W innym artykule, który pojawi się na blogu omówimy te typy osobowości.
Wiedząc to wszystko, co możesz zrobić ?
Zacznij od przeczytania poniższej historii 😊
Jakiś czas temu zadzwoniła do nas Weronika (chciała zapisać się na kurs angielskiego). W trakcie rozmowy powiedziała nam, że jest na poziomie mniej więcej B1/B2, wcześniej uczęszczała na kurs w szkole językowej do której chodziła około 2 lat. Spotkania odbywały się 1 raz w tygodniu. Później umówiła się na pierwsze, zapoznawcze spotkanie z lektorem z naszego zespołu. Po tym spotkaniu okazało się, że nie jest to poziom B1/B2, tylko raczej aspiracja na poziom B1, co by oznaczało, że raczej mocne A2.
Skąd ta rozbieżność ? To nie jest tak, że Weronika zawyżyła swoje kompetencje, ale do takiej grupy ją przydzielono w poprzedniej szkole i zrobiła test online, który pokazał jej wyniki, świadczące o tym, że ma poziom B1+. Jednak jej wypowiedzi podczas zapoznawczego spotkania wskazywały na niższy poziom.
Co jest problemem? Jest ich kilka. Najważniejszym było to, że lepsze efekty miałaby, gdyby uczęszczała na spotkania indywidualne, z uwagi na jej introwertyzm. Niewiele wynosiła ze spotkań w grupie, ponieważ wypowiadała się oszczędnie. Osoby w grupie zmieniały się co semestr, co potęgowało w niej blokadę przed wypowiadaniem się. Gdy już się z kimś zakumplowała, osoba rezygnowała. W grupie panuje inna dynamika niż przy spotkaniu indywidualnym. W grupie jest więcej chaosu i szumu, którego introwertycy nie lubią. Niestety! To nie jest sprzyjające środowisko.
Innym problemem oczywiście jest to, że dojście do poziomu B1 nie powinno trwać aż 2 lata, tylko co najwyżej 4-6 miesięcy! Można to również uczynić w 3-4 miesiące, ale nauka musiałaby być bardziej intensywna !
Introwertyk a nauka języka.
1. Szukając miejsca dla siebie (szkoły, kursu, nauczyciela) weź pod uwagę swoją osobowość.
Jeśli nie sprzyja Ci uczestniczenie w grupach, gdzie boisz się wypowiadać i raczej to się nie zmieni, nie idź w tę stronę. Szkoda nerwów, Twojej energii, czasu oraz pieniędzy. Poszukaj lekcji indywidualnych !
2. Gdy już znajdziesz swojego lektora lub kameralną grupę, poinformuj o tym, że jesteś introwertykiem!
Nauczyciel potrzebuje więcej cierpliwości, możliwe, że będzie musiał zadawać więcej pytań podczas spotkania i okazać więcej zrozumienia. Możliwe, że będziesz potrzebować więcej czasu na wypowiedź. Gorzej jeśli trafisz na niewykwalifikowanego nauczyciela, który zobaczy w Tobie jedynie niepewność i nieśmiałość. Może to być na przykład ekstrawertyczny nauczyciel, który przytłoczy Cię swoją energią i będzie oczekiwał/spodziewał się podobnej dynamiki i temperamentu. W takim wypadku wyślij do prowadzącego ten artykuł 😊
3. Zaraz przed i po spotkaniu konwersacyjnym z lektorem, daj sobie chwilę na odpoczynek.
Takie spotkanie może być dla Ciebie bardzo stymulujące. Możesz czuć się zmęczony i możliwe, że będziesz potrzebował chwili dla siebie. Jeśli wracasz z pracy, spędzasz czas z rodziną, gdzie wcześniej nie miałeś chwili dla siebie, przed spotkaniem z lektorem, odpocznij i spędź trochę czasu sam.
4. Wybieraj miejsca i czas, gdy możesz uczyć się w ciszy.
To wymaga już większego wysiłku przy planowaniu. Obecnie więcej osób niż kiedyś pracuje online, dlatego zdarza się, że domownicy przebywają ze sobą więcej czasu niż to miało miejsce przed pandemią. Może wyjście na spacer byłoby dobrą opcją? Pojechanie gdzieś ? Nauka w głośnym miejscu, gdzie co chwilę coś się dzieje nie pomaga, tym bardziej introwertykowi.
5. Znajdź nauczyciela (czy szkołę), który rozumie Twoje potrzeby.
Nauczyciele, czy trenerzy językowi mogą nie wiedzieć, że jesteś introwertykiem, dlatego jeśli ktoś tego nie rozumie/nie wie, nie kontynuuj spotkań i przerwij spotkania/kurs. Zdarza się, że nauczyciel prywatny pokazuje brak cierpliwości, gdy np. on zadaje 2 pytania, a kursant odpowiada tylko 1 zdaniem. Słyszeliśmy o takich sytuacjach. Dobry nauczyciel będzie cierpliwy, będzie cię rozumiał i tak zaplanuje lekcje, żebyś miał efekty. Jakie są też inne ważne cechy dobrego nauczyciela ? Zapoznaj się z artykułem.
6. Wyznacz tematy do rozmowy, które cię interesują.
Introwertycy lubią pogłębiać tematy i analizować (więcej o tym tutaj)
7. Wybieraj metody/techniki, które pasują do Ciebie.
Może uczestnictwo w speaking club (lub innych spotkaniach wymiany językowej), czy podejście „podejdź do przypadkowych ludzi w barze lub na ulicy i zacznij rozmawiać z nimi po angielsku”, nie zadziałają dobrze na Ciebie ! Jeśli będziesz chciał sam siedzieć w domu i przez 2h słuchać podcastów – rób to. Pamiętaj też, że jeśli chcesz nauczyć się mówić, to samo słuchanie 2h podcastów w języku obcym, będzie niewystarczające (zapraszam do zapoznania się z tymi 2 artykułami: Jak nauczyć się mówić po angielsku? Poznaj 9 złotych zasad oraz Jak nauczyć się mówić?).
8. Nie porównuj się do innych (szczególnie ekstrawertyków, którzy ochoczo zagadują ludzi i „nie mają problemów z zagadaniem”).
Ty jesteś inny, ja jestem inny. Każdy z nas ma swoje preferencje. Nie zmuszajmy ryby do skakania po drzewie, jeśli świetnie czuje się w wodzie. Drzewo zostawmy małpom.
9. Przed spotkaniem konwersacyjnym, przygotuj się do niego w warunkach, w których czujesz się najbezpieczniej.
Na przykład sam we własnym pokoju, na własnej kanapie. W swojej prywatnej, bezpiecznej przestrzeni, gdzie nikt cię nie widzi i nie ocenia. Układaj wypowiedzi i mów na głos.
10. Skorzystaj z techniki znanej jako shadowing.
Żeby to zrobić będzie nam potrzebne jakieś nagranie – może być filmik z YouTube ‘a albo ulubiony podcast ( oczywiście na odpowiednim dla nas poziomie). Włączamy, słuchamy i powtarzamy na głos wszystko, co mówi speaker. Jeśli mówi za szybko – zatrzymujemy nagranie co kilka sekund, żeby dać sobie czas na powtórzenie. Na YouTube i niektórych platformach podcastowych możesz zwolnić tempo mówienia. Na początku może się to wydawać trochę dziwne, ale naprawdę działa – powtarzając czyjeś słowa, przyswajamy pewną ilość fraz i konstrukcji.
Mam nadzieję, że z powyższych przykładów wybierzesz coś dla siebie 😊 Jeśli to czytasz mimo, że nie jesteś introwertykiem, ale ktoś z Twojej rodziny może jest? Dzięki temu wiesz już jak uczy się introwertyk i jak możesz mu pomóc 😊
Introwertyk a nauka języka – będę miał gorsze efekty albo co gorsza nie ma dla mnie nadziei?
Uczymy kursantów z różnymi typami osobowości i widzimy, że wszyscy mają efekty (introwertycy, ekstrawertycy). Typ osobowości nie będzie miał znaczenia jeśli dobrze i efektywnie będziesz pracował z lektorem i dodatkowo sam między spotkaniami. Tutaj ważne jest to jak się uczysz, czy wiesz jak się uczyć oraz sama metoda prezentowana przez szkołę, czy nauczyciela !
Jeśli ktoś wśród Twoich znajomych jest introwertykiem i uczy się języka obcego – wyślij mu ten artykuł. Możesz znacząco pomóc mu w nauce!