Czy wiesz, ile jest słów w języku angielskim? Według Uniwersytetu Cambridge jest ich ok. 500 000, a jeśli policzylibyśmy wszystkie słowa występujące w najpopularniejszych słownikach języka angielskiego, byłoby ich ok. 600 000. Przeciętny angielski rozmówca używa jednak zaledwie 5000 słów dziennie. Jak widzisz, zbiór słów, których potrzebujesz, nie jest wcale taki duży. Gdybyś codziennie uczył się 20 nowych słów po angielsku, to po niespełna 9 miesiącach będziesz mógł pochwalić się znajomością słów na poziomie przeciętnego angielskiego rozmówcy. 20 słów dziennie to chyba całkiem realne?
Załóżmy, że nie znajdziesz czasu na naukę 20 słów, ale dasz radę przyswoić 10 słów dziennie – wtedy potrzebujesz ok. 1,5 roku. Dalej brzmi nieźle, prawda? Co więcej, według I.S.P. National Learning Vocabulary in Another Language 2013, znajomość tylko 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim przekłada się na zrozumienie 81% treści.
Czy masz swój sposób, by nauczyć się słów po angielsku?
Jeśli jesteś specjalistą, to będziesz musiał ich znać znacznie więcej. Jeżeli chcesz wejść na wyższe poziomy znajomości języka angielskiego (B2, C1, C2), będziesz musiał znać ok. 8000 – 10 000 słów. Nie będziesz chyba powtarzał słów z przypadku? Zakładam, że nie masz 2 godzin dziennie na naukę angielskiego, tak jak kiedyś, prawda? Ja sam, jako nauczyciel i przedsiębiorca muszę być produktywny, by prowadzić dobrze firmę i nie pracować 16 godzin dziennie, dlatego bardzo dużą rolę przykładam do produktywności i zarządzania motywacją swoją oraz innych.
Dlatego przedstawiam Ci dzisiaj bardzo dobrą metodę nauki słów i fraz z języka angielskiego, z której sam korzystam od lat oraz z której korzystają nasi kursanci.
Jak nauczyć się słówek angielskich? Potrzebny Ci właściwy system
Jeśli nie masz dużo czasu na naukę języka angielskiego (tak jak nasi uczniowie, którzy są specjalistami lub przedsiębiorcami), musisz wiedzieć, jak uczyć się słów angielskich skutecznie i musisz mieć do tego jakiś system. Jeśli nie będziesz wiedział, jak to robić, stracisz tylko czas i będziesz miał gorsze efekty. Zarówno ja (już od wielu lat), jak i moi uczniowie korzystamy z wiedzy zawartej w tym artykule (moi kursanci mają nawet taki obowiązek, ponieważ jest to ważny element opracowanej przeze mnie metodyki). Jeśli ktoś nie ma żadnego systemu uczenia się słów po angielsku i powtarzania słownictwa, a przy tym nie chce mieć żadnego (np. online lub fizycznego systemu opartego na kartonowych fiszkach), jestem skłonny przerwać współpracę. Dlaczego?
Metoda kartki vs. metoda fiszek – jak skutecznie nauczyć się języka
Nawet nie wiesz, ile razy słyszałem o starej, tradycyjnej metodzie kartki czy zeszytu, gdzie są zapisane polskie i angielskie słowa – która jednak nie działa albo daje bardzo marne efekty. Nam, jako nauczycielom Przelambariere.pl, zależy na efektach uczniów, ponieważ ich sukces jest naszym sukcesem. Mocno stawiamy na efekty i nie chcemy prowadzić z kimś wiecznej współpracy, która nie przynosi rezultatów. Nawet jeśli uczeń zapłaciłby za lekcje angielskiego podwójnie, ale w ogóle nie przykładałby się do nauki, nie chcielibyśmy z nim współpracować, ponieważ nie daje nam to satysfakcji. Jeśli ktoś nie jest otwarty na to, by chociażby spróbować i wypracować sobie sensowną i działającą metodę nauki języka angielskiego, podpowiadamy, by skorzystał z usług innych szkół językowych, którym zależy bardziej na portfelu i samym stworzeniu grupy niż na efektach ucznia. Wiem, że to może brzmieć brutalnie, ale po prostu bardzo zależy nam na tym, by nasi kursanci uzyskiwali efekty w swojej nauce języka angielskiego. Dlatego je mają.
Dlaczego metoda powtórek z zeszytu nie daje takich efektów?
Czy wiesz, co i kiedy masz powtarzać z angielskiego słownictwa? Jeśli dzisiaj będziesz pamiętał daną partię angielskich słów, a za 2 miesiące okaże się, że już ich nie pamiętasz, to czy będziesz powtarzał wszystkie słowa i frazy od początku?
Zobacz przykład, który często ma miejsce na moich lekcjach języka angielskiego:
Ja: Proszę spróbować fiszek.
Uczeń: A to takie karteczki?
Ja: Też.
Uczeń: Jak to działa?
Ja: (tłumaczę)
Uczeń: A to nie chcę, wolę swoje kartki i zeszyt. Tak się zawsze uczyłem.
Ja: Ok. Mam kilka pytań. Dzisiaj masz 5 kartek wydrukowanych z e-maili, które do Ciebie przesłałem, tak?
Uczeń: Tak.
Ja: Za pół roku będziesz ich mieć 5 razy więcej, tak?
Uczeń: Tak.
Ja: Dzisiaj zakreślasz słowa po angielsku, które wymagają powtórki w tym tygodniu, tak?
Uczeń: Tak.
Ja: Za jakiś czas zapomnisz innych słów z tej kartki i je też zakreślisz, prawda?
Uczeń: No tak.
Ja: Za jakiś czas ponownie zakreślisz inne słowa niż te, które zakreśliłeś do tej pory, tak?
(Zapominanie jest stałym i normalnym elementem uczenia się języka obcego)
Uczeń: No tak!
Ja: To wychodzi na to, że za pół roku, za rok wszystkie Twoje kartki będą pokreślone. Skąd będziesz wiedział, które słowa powtarzać, a które nie? Nie będziesz przecież ponownie kreślił tych samych wiele razy? Jak je odróżnisz?
Uczeń: No tak, racja! Nie pomyślałem o tym.
Co dalej ?
Jeśli przez ostatnie miesiące nauczyłeś się małej liczby słów po angielsku, to niewielki problem, ale co, jeśli będzie to na przykład 2000 – 3000 słów? Nasi klienci poznają ok. 600 – 1500 słów angielskich w kilka miesięcy, do pół roku. Kiedyś wg tej metody (którą bardzo lubię i która jest zgodna z działaniem naszej pamięci) jednego miesiąca nauczyłem się ok. 800 – 1000 słów. Jest to możliwe. To jak wtedy powtarzać taki materiał z języka angielskiego, by ciągle nie wracać do pierwszej strony w zeszycie? No właśnie. Potrzebny jest system.
Uczenie się fiszek po angielsku jest motywujące i sprawia ogromną frajdę, ponieważ zawarty jest w nich również system nagradzania. Pomaga on zwiększyć motywację do nauki języka obcego i zbudować nawyk uczenia się słów. Dlaczego? Poniżej wyjaśnię, jak to działa i dlaczego jest to motywujące. Są konkretne badania, które pokazują, że ta metoda (zarówno online bazująca na tym algorytmie, jak i fiszek fizycznych) po prostu działa!
Znajomość słów po angielsku jest bardzo istotna, dlatego dzisiaj dowiesz się, jak skutecznie się ich uczyć
Przerwa na reklamę 😉
„Fiszka” z francuskiego fiche – „karta katalogowa”
Psychologowie Mary Pyc i Henry Roediger tak określili fiszki: „Sprawdzanie swojej wiedzy przez fiszki może być bardzo łatwo włączone do stałych nawyków uczniów, gdy tylko przekonają się oni, jak bardzo efektywne są fiszki”. Po takim wstępie chyba warto wypróbować tę metodę?
Co to są fiszki?
Wbrew pozorom fiszki znane są już od dawna, a modę na nie zapoczątkował Celestyn Freinet, twórca francuskiej szkoły nowoczesnej. Ogromnym wielbicielem fiszek w Polsce był genialny dydaktyk i pedagog, Wincenty Okoń. Jednak to za sprawą Sebastiana Leitnera,
którego słynne powiedzenie brzmi: „Nie ma złych uczniów, są tylko mizerne metody nauczania”, fiszki stały się tak popularne w dzisiejszych czasach.
Fiszki to dwustronne karteczki, w których na jednej stronie występuje słowo w języku obcym (np. cat), a na odwrocie znajduje się jego tłumaczenie (np. kot). Jest to nauka opierająca się na prostym mechanizmie „pytanie – odpowiedź”. Dzięki takiemu systemowi najpierw stawiamy przed sobą „zadanie”, czyli polskie tłumaczenie słowa i natychmiast możemy sprawdzić, czy znamy odpowiedź – słówko po angielsku. Wystarczy tylko obrócić fiszkę na drugą stronę.
Co pisać na fiszkach ?
Oprócz zapisywania samych słów możemy też zapisywać na fiszkach całe zdania czy frazy z języka obcego. Dobrze, by na tych fiszkach również były całe zdanie, byś widział, jak wybrane słowo działa w określonym kontekście. Jeśli będziesz uczył się danego słowa po angielsku, automatycznie też przeczytasz zdanie, w którym będą zawarte inne wyrazy. Dzięki temu, ucząc się jednego, nauczysz się też innych słów angielskich. Jeśli chcesz uczynić swoją naukę jeszcze bardziej efektywną – pisz na fiszkach jedynie zdania. Zaoszczędzisz czas. W każdym zdaniu będzie już słowo czy fraza, którego chcesz się nauczyć, a do tego znajdą się też inne – upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu 🙂
Gdzie kupię fiszki ?
Fiszki in blanco możesz kupić w Internecie. Ok. 1000 sztuk kosztuje 20 zł. Jeśli nie masz czasu ich tworzyć samodzielnie – kup już gotowe (w Internecie lub w księgarniach). Fiszek in blanco niestety nie dostaniesz w księgarniach czy salonach typu Empik. Wiele osób już o to pytało i niestety trudno je dostać w sprzedaży stacjonarnej, dlatego najlepiej kupić fiszki online. W wyszukiwarce ceneo wpisz „fiszki in blanco.
Dlaczego fiszki po angielsku są takie skuteczne?
Ok, dwustronne karteczki i to wszystko? Nie. Metoda nauki języka obcego za pomocą fiszek nie byłaby tak skuteczna bez pudełka, w którym trzymamy nasze fiszki. Pudełko, czyli tzw. MEMOBOX ma kształt skrzyneczki o szerokości mniej więcej jednej fiszki i długości ok. 30 cm. MEMOBOX składa się z 5 przegródek: pierwsza jest najkrótsza, druga dwukrotnie większa niż poprzednia, kolejna jest nieco pojemniejsza, a czwarta i piąta są zdecydowanie najdłuższe.
PS: Pudełko, tak zwane MEMOBOX, kupisz również w Internecie za ok. 8 zł + koszt przesyłki. Trudno je dostać w Empiku.
Jesteś zachęcony, by spróbować tej metody w swojej nauce języka? W drugiej części artykułu zobaczysz, jak uczyć się języka angielskiego z fiszek! Zdradzę Ci też, jakie są polecane programy online z fiszkami do nauki angielskiego i jeszcze kilka przydatnych wskazówek.
Nigdy nie praktykowałam nauki z fiszkami i bardzo mnie zaciekawiła. Myślę, że może to być dobra metoda na trwałe przyswojenie nowych słów.
Bardzo polecam. Pisał o tym Sebastian Leitner w swojej książce „Naucz się uczyć”. Poligloci uczą się w ten sposób. Bardzo efektywna metoda uczenia się i optymalizacji powtórek. Powtarzamy te słowa, które wymagają powtórki (zgodnie z krzywą zapominania). Arek Włodarczyk