Angielski za granicą – jak się przygotować?

Angielski za granicą – jak się przygotować?

Wiele osób uczących się języka angielskiego potrzebuje go dla celów prywatnych, by porozumieć się za granicą. Również ci, którzy używają angielskiego w pracy, bardzo często podróżują do różnych krajów. Niektórzy z nas wyjeżdżają za granicę zawodowo, ponieważ znają język, a inni podróżują, bo lubią – i dlatego uczą się języka.

Osoby, które uczą się angielskiego jedynie po to, by wyjechać do innego kraju, nie chcą w nim prowadzić trudnych rozmów na filozoficzne tematy. Chcą dogadać się kupując bilet, porozmawiać z taksówkarzem czy zrobić zakupy. Spośród ogromnej liczby materiałów czasami trudno wybrać, czego konkretnie miałbyś się nauczyć, by dogadać się za granicą. Z doświadczenia jednak wiem, ze jest to prostsze niż Ci się wydaje. W tym artykule pokażę Ci jak szybko znaleźć odpowiednie materiały do nauki angielskiego – zobaczysz, że porozumiewanie się za granicą jest łatwe!

Jak poradzić sobie za granicą, kiedy nie znasz dobrze języka?

Jeszcze gdy nie znałem języka angielskiego (albo tak naprawdę znałem na podstawowym lub średnim poziomie), wyjeżdżałem w wakacje za granicę – do Szwecji, do pracy. Moim punktem startowym była Łódź. Stąd trzeba było dostać się do Trójmiasta, później na planie podróży był prom, a w Szwecji pociąg i autobus. Innym razem leciałem do USA z grupą znajomych i wtedy również znałem angielski na bardzo średnim poziomie, myląc podstawowe wyrażenia (zamiast powiedzieć: „jestem zainteresowany/ciekawy” powiedziałem: „jestem interesujący” – znaczna różnica, prawda?). Będąc na miejscu, musiałem sobie jednak poradzić – komunikując się w języku angielskim – ze zrobieniem zakupów, wybraniem i zakupem elektroniki czy zrealizowaniem paychecka. Gdy przypomnę sobie swój angielski, to można by powiedzieć, że był na naprawdę średnim poziomie, a mimo wszystko – radziłem sobie.

Tutaj ważna wskazówka

Pamiętaj, że rozmawiając z kimś w cztery oczy, bardzo dużo możesz wyczytać z jego mowy ciała – porozumiesz się bez większych problemów, nawet jeśli Twoja wymowa nie jest idealna. Natomiast podczas rozmowy przez telefon musisz być bardziej precyzyjny i w miarę dobrze wymawiać poszczególne słowa po angielsku, by druga osoba mogła Cię zrozumieć. Dlatego łatwiej jest rozmawiać z kimś face to face.

Jako ludzie mamy tendencję do przerysowywania niektórych aspektów naszego życia (np. tego, jak dobrymi kierowcami jesteśmy). Równie często wyolbrzymiamy, jak trudno i ciężko będzie za granicą bez znajomości języka obcego. Tymczasem – przypominając sobie swoje pierwsze lata, w których wyjeżdżałem do obcych krajów – uważam, że naprawdę niewiele potrzeba, by dogadać się za granicą. Sam, podróżując, spotkałem ludzi różnych narodowości, którzy w ogóle nie rozmawiali po angielsku ani nie znali języka kraju, w którym przebywali – a dogadywali się i dawali sobie ze wszystkim radę! Możliwe, że trochę się stresowali i nie czuli się komfortowo, ale poradzili sobie.

Jak zatem przygotować się do wyjazdu za granicę? Najważniejszy jest aspekt praktyczny nauki języka angielskiego.

Jak znaleźć materiały do nauki?

Pomyśl o miejscach, w których będziesz przebywać. Czy to będzie hotel, hostel? Miasto? Są tam muzea? Zapisz tematy rozmów, które mogą się pojawić. O co będziesz pytał? O czym będziesz rozmawiał? Jakie zapytania mogą się pojawić w określonych sytuacjach? Przygotuj sobie krótką listę tych wątków i spraw, i przejdź do szukania materiałów. W tym pomoże Ci wyszukiwarka Google i serwis YouTube.

Angielski za granicą - jak się przygotować? - Airport

Jak widzisz na przykładzie powyżej, wpisując w wyszukiwarkę YouTube dane hasło (np. „lotnisko”, czyli „airport”), możesz wybrać temat, który Cię interesuje (lekcje, słownictwo, rozmowy itd.). Jeśli czujesz np., że brakuje Ci angielskiego słownictwa, znajdź video z tematu: „airport English vocabulary” i obejrzyj je wiele razy. Jeśli z kolei nie masz dużo czasu na oglądanie, możesz użyć darmowej aplikacji, która konwertuje pliki video na mp3, i później w formacie mp3 skopiować je na pendrive’a (by podłączyć w samochodzie) albo na swój telefon. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę Google: „youtube mp3”, by znaleźć aplikację bądź stronę, która przekonwertuje materiał video na audio (mp3).

Gdy wiem, że w najbliższych dniach mam zaplanowany wyjazd, szukam na YouTubie interesujących materiałów (takich jak wykłady, podcasty, szkolenia online) i pobieram je w formacie mp3. Zajmuje to naprawdę kilka minut.

Angielski za granicą - jak się przygotować? Materiały do nauki

To samo możesz zrobić z każdym innym tematem, który będzie Ci potrzebny, np. zamiast „airport English” możesz wpisać: „restaurant English”.

Angielski za granicą - jak się przygotować? Restaurant

Jeśli jesteś początkujący, możesz nawet wpisać: „restaurant English begginers” i przeglądać materiały z angielskiego dla początkujących.

Poznasz dzięki temu najważniejsze frazy i zwroty. Gdy je opanujesz, myślę, że to będzie naprawdę wystarczające do tego, by sobie poradzić w restauracji. Najlepiej będzie, gdy takie krótkie dialogi potrenujesz z nauczycielem angielskiego lub znajomym, który wcieli się w rolę kelnera.

Angielski za granicą - jak się przygotować? Materiały do nauki

Te same frazy możesz wpisać w wyszukiwarkę Google, gdzie pojawią się materiały do czytania, które możesz sobie wydrukować.

Uważam, że w tych czasach naprawdę nie ma sensu kupować materiałów do języka angielskiego, ponieważ jest dużo wartościowych rzeczy za darmo. Na samym oglądaniu można spędzić wiele dni i miesięcy, a i tak nie zobaczysz wszystkiego 🙂

Angielski za granicą - jak się przygotować? Materiały do nauki

Jakie słownictwo po angielsku przyda się na lotnisku i w restauracji?

Jeśli chodzi akurat o lotnisko i restaurację, tak naprawdę wystarczy poznać kilkanaście fraz po angielsku! I trochę rozumieć to, co mówią inni. Na lotnisku idziesz zwykle za tłumem, nr Twojej bramki znajdziesz na tablicach. Przy odprawie powtarzasz zachowanie za wszystkimi – jeśli widzisz, że ludzie zdejmują buty, to Ty pewnie też będziesz musiał. Jeśli widzisz, że każdy daje paszport i kartę pokładową, robisz to samo. W ten właśnie sposób obserwowałem zachowania ludzi na lotnisku we Francji oraz w Chicago (gdy nie znałem dobrze języka). Dodam, że lotniska te są ogromne i można się tam zgubić. Wychodząc z samolotu, idziesz zwykle za wszystkimi, ponieważ inni pasażerowie też będą zmierzać do kolejnych bramek i po bagaż. W restauracji z kolei, gdy otrzymujesz menu, możesz pokazać kelnerowi, co chcesz zamówić, lub powiedzieć, co chciałbyś zjeść. Wiele razy przygotowując uczniów do podróży zagranicznych, widziałem osoby początkujące, które nie znały za bardzo języka angielskiego. Natomiast po powrocie mówiły, że sobie spokojnie poradziły. Ci uczniowie nawet nie wykorzystali tego, nad czym pracowaliśmy na spotkaniach. Strach ma wielkie oczy 😉

Ile tematów do rozmowy po angielsku za granicą muszę znać?

By poradzić sobie za granicą, potrzebujesz znać może kilka tematów w języku angielskim na ogólnym poziomie. Musisz dojechać, zjeść, zobaczyć niektóre miejsca i wrócić. Jakie to będą więc tematy? Np: zamawianie taksówki, meldowanie się w hotelu, rozmowa z obsługą, problemy w hotelu (brak czystych ręczników itd.), pytanie o restaurację, o to, jak dostać się do centrum, pytanie o drogę, radzenie sobie na lotnisku czy w restauracji, problemy w restauracji (np., gdy czekasz już długo na posiłek). By przygotować się do takiej podróży, potrzebujesz może kilku tygodni (kilkanaście spotkań z lektorem angielskiego, z którym przećwiczysz różne scenki), by poczuć się znacznie pewniej.

Między spotkaniami z lektorem języka angielskiego (lub ucząc się samodzielnie fraz i słów), powtarzaj frazy na głos (a nie we własnej głowie). Po co? By usłyszeć swoją wymowę. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, gdy nagrasz swoje wypowiedzi, np. dyktafonem w telefonie, i odsłuchasz je. Będziesz mógł porównać swoją wymowę z oryginalną wymową z dialogów, których wcześniej słuchałeś lub które oglądałeś. Daje to naprawdę dobre efekty – bardzo polecam!

Znajomość języka angielskiego w Europie

Jeśli nie odwiedzasz takich krajów jak UK albo Norwegia, Szwecja, Dania i Islandia, czy Irlandia – spokojnie poradzisz sobie jako osoba początkująca. Natomiast w krajach europejskich, w których Polacy najczęściej wypoczywają (Grecja, Hiszpania, Włochy, Turcja, Chorwacja itd.), osoby z obsługi hoteli, osoby prowadzące restauracje czy sklepy – nie znają angielskiego nawet dobrze. Mógłbym powiedzieć, że większość osób zna angielski na poziomie podstawowym lub średnio zaawansowanym. Byś mógł zobaczyć dowody – spójrz na mapę Europy poniżej. Jak widzisz, znamy angielski lepiej niż reszta europejskich krajów.

Angielski za granicą - jak się przygotować? Znajomość angielskiego

Mamy tendencję do myślenia, że skoro jedziemy za granicę, to wszyscy tam rozmawiają po angielsku lepiej od nas. Nie jest to prawdą oczywiście, jak widzisz na obrazku powyżej. Dlatego nie ma się czym stresować 🙂

Z drugiej strony nie zmienia to oczywiście faktu, że warto podszkolić swój angielski dla własnej satysfakcji! Czy po to, aby nawiązywać swobodne rozmowy z obcokrajowcami i czuć się w takich sytuacjach pewnie.

Angielski za granicą - jak się przygotować? Arkadiusz Włodarczyk

Źródło: https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/english-proficiency-index-2016-znajomosc-jezyka-angielskiego/7xl74v8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.