Jak nauczyć się angielskiego? Cz. 3.

Tak jak wspominałem w poprzedniej części artykułu, dzisiaj ostatnie wskazówki, na temat tego jak nauczyć się angielskiego 😉 Ale zanim zatopicie się w lekturze, wróćcie proszę do pierwszej i drugiej części tego artykułu! Jest to konieczne! Bez wdrożenia kroków z poprzednich części, poniższe rady nic Wam nie dadzą! Proces nauki musi mieć pewną ciągłość i strukturę. Przeczytanie czegoś trochę tu, trochę tam, a trochę gdzieś tam jeszcze, niczego nie da… Nic nie będzie trzymało się kupy.

Jak pewnie wiecie w poprzedniej części pisałem o otoczeniu się językiem, przez książki, magazyny w języku angielskim, podcasty i radio. Są na to jeszcze inne sposoby!

Aplikacje.

W sieci znajdziesz aplikacje do czytania (np. Pocket – moja ulubiona – oraz dużo innych), aplikacje do uczenia się gramatyki, aplikacje do słuchania, aplikacje przygotowujące do certyfikatów różnego rodzaju, aplikacje do uczenia się nowych słów, aplikacje, na których możesz oglądać seriale czy motywacyjne filmy na YouTube, gdzie będą wyświetlać się napisy oraz tłumaczenia tych słów (dla osób uczących się języka). Na tym nie koniec! Znajdziesz aplikacje do uczenia się idiomów amerykańskich lub brytyjskich oraz aplikacje do uczenia się słów poprzez wypełnienie tekstu piosenki. Długo można by je było wymieniać.

Na samym początku wykaż się cierpliwością i zainstaluj ich kilkanaście (może nawet kilkadziesiąt. Sprawdź i zostaw sobie tylko te, które najbardziej Tobie odpowiadają i są najbardziej potrzebne w danym momencie. Ja tych aplikacji mam kilka i w wolnej chwili (gdy stoję w kolejce w sklepie), przeglądam je i uczę się. Włączenie ich trwa dosłownie chwilę.

Zatem – jak efektywnie nauczyć się angielskiego? Wykorzystuj każdą wolną chwilę! Zamiast grać w gry, włącz aplikację do nauki. Ale pamiętaj, że nie musisz rezygnować z przyjemności. Wiele aplikacji posiada formę gier. Naucz się łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli rozrywkę z edukacją.

Jak nauczyć się angielskiego - aplikacje

Jak nauczyć się angielskiego - aplikacje

YouTube.

Zasubskrybuj swoje ulubione kanały lub vlogi osób, które mają podobne zainteresowania, co Ty, albo z jakiś innych powodów lubisz je oglądać. Jakiś czas temu zasubskrybowałem kanał Amerykanki, która od lat jest weganką i prowadzi minimalistyczne życie śpiąc w samochodzie na Hawajach. Byłem ciekawy takiego stylu życia. Ponadto autorka miała bardzo fajną, amerykańską wymowę.

Znajdź vlogi z osobami, które dobrze mówią po angielsku i z jakiś względów lubisz ich akcent, melodię oraz wymowę. Będziesz nabywał podobny styl wypowiedzi poprzez modelowanie tych ludzi (podpatrywanie).

Na YouTube możesz również znaleźć kanały dedykowane wyłącznie nauce języka angielskiego z różnych zakątków świata. Ostatnio przeglądałem na przykład kanał Kanadyjczyka, który prowadzi kanał dla osób uczących się języka. Opowiada często o kulturze Kanady. Są tam też napisy oraz autor tłumaczy oglądającym znaczenie słów.

Na pewno z takich vlogów będziesz uczył się prawdziwego, żywego języka angielskiego, a nie przygotowanego przez lektora i nagranego dla wydawnictwa.

Jak nauczyć się angielskiego - YouTube

Tutaj jest przycisk, który włącza napisy angielskie Jak nauczyć się angielskiego - angielskie napisy  Czasami możesz zapauzować i sprawdzić słowo w słowniku.

Filmy.

Jest w sieci portal (bez rejestracji i opłat: https://ororo.tv/pl), na którym znajdują się seriale z napisami angielskimi – bardzo polecam. Gdy z kolei idziesz do kina, skup się na tym co mówią po angielsku i staraj się słowa przyporządkować do napisów wyświetlających się na ekranie. Gdy oglądasz filmy/seriale w domu, miej przy sobie aplikację na telefon (np. diki.pl), gdzie szybko sprawdzisz słowo, które aktor wypowiedział. Jeśli oglądasz film/serial na jakiejś platformie, po prostu zrób pauzę.

Jak nauczyć się angielskiego - filmy

Jak nauczyć się angielskiego - filmy

Skoro sprawia Ci to frajdę, nie musisz oglądać serialu z angielskimi napisami. Oglądaj już z polskimi napisami, ale wsłuchuj się przynajmniej w to, co mówią bohaterowie. W ten sposób jesteś nastawiony na pozyskiwanie nowych słów i fraz. Świadomie oglądasz serial czy film, ucząc się przy okazji. Oglądając filmy czy seriale na różnych platformach (takich jak Netflix), włącz sobie oczywiście angielskie napisy.

Jak nauczyć się angielskiego - angielskie napisy

Nie musisz się na tym koncentrować ze wszystkich sił. Będziesz mimochodem zerkał na słowa i przyporządkowywał do tego, co mówią w filmie. W ten sposób zajdziesz dużo dalej ze swoim angielskim, niż gdybyś nie robił tego w ogóle. W ten właśnie sposób wyświetlane są filmy w Szwecji.

Speaking cluby.

W Polsce istnieje dużo miejsc, gdzie możesz porozmawiać w języku angielskim niemal za darmo (lub przysłowiową kawę). W każdym większym mieście odbywają się spotkania o nazwie Language Exchange, na które przychodzą osoby różnych narodowości. Nie ma żadnej formy spotkania. Przychodzisz, kupujesz piwo i dosiadasz się do dowolnego stolika, gdzie już ktoś siedzi. Zaczynasz rozmawiać – to wszystko.

Jeśli chcesz nauczyć się przemawiać i uczyć angielskiego, możesz dołączyć do Toastmaster International. Są to kluby podczas których możesz wygłaszać przemówienia (ok. 5 min) w języku angielskim. Gdy dobrze poszukasz w internecie, znajdziesz również różne spotkania przy kawie w języku angielskim, które organizują różne szkoły językowe czy organizacje. Warto rozejrzeć się na Facebooku, gdzie takie wydarzenia można szybko znaleźć. Widziałem też, że szkoły językowe potrafią organizować angielskie śniadania, gdzie możesz zjeść i porozmawiać po angielsku.

Próbowałem kiedyś spotkać się z kimś na jakimś portalu (do wymiany językowej, gdzie możemy porozmawiać po angielsku, ucząc się wzajemnie), ale okazało się to stratą czasu. Większość osób nie należy do native speakerów. Większość nie mówi zbyt dobrze po angielsku (nie chcesz się uczyć od nich). Native speakerzy byli proszeni o spotkania (budzili większe zainteresowanie niż inni), dlatego trudno było załapać się na dogodny termin. Czasami lepiej zainwestować i zapłacić za lekcję z profesjonalistą, niż spędzać czas na bezskutecznych poszukiwaniach i próbach na niesprawdzonych, często anonimowych portalach.

Spotkania z lektorem.

Spotkaj się raz w tygodniu z lektorem i trenuj mówienie pod okiem specjalisty, który wręczy Ci najpotrzebniejsze słowa i frazy w kontekście oraz skoryguje Twoje błędy gramatyczne oraz wymowę. Pamiętaj, że jeśli chcesz mówić – musisz mówić, a samodzielne poprawianie błędów może być trudne (nawet czasami niemożliwe).

Wielu naszych kursantów osiągnęło poziomy językowe B2 lub nawet C1 (poziomy komunikatywne i płynne), a uczestniczą w kursie, ponieważ nie mają z kim porozmawiać. Nie chcą zapomnieć języka i chcą go podtrzymać na wysokiemu poziomie. Nie zawsze mają czas dojeżdżać do kogoś, szkoły językowej, czy na różne speaking cluby, dlatego prowadzimy takie konwersacje przez telefon lub Skype, a materiały (słowa i frazy ze spotkania), kursant otrzymuje zaraz po lekcji na swojego e-maila, gdzie wszystko ma w jednym miejscu.

Niestety, język (jak każda inna umiejętność), zanika, gdy nie jest używany (jak mięsień), dlatego warto co jakiś czas porozmawiać z kimś po angielsku. Jeśli rozmawiasz dużo na co dzień po angielsku to już pewnie nie musisz tak bardzo. Lekcje wtedy mogą stanowić element sesji pytań z lektorem, by zapytać o rzeczy, których nie chce ci się szukać samemu w internecie (to zajmuje czas, a i tak nie będziesz pewny, czy tak się mówi po angielsku). W mówieniu wykorzystasz to wszystko czego nauczyłeś się oglądając filmy, czytając książki i artykuły oraz robiąc gramatykę właśnie.

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego?

Na samym początku musisz poświęcić trochę czasu, by znaleźć odpowiednie dla siebie materiały, wyselekcjonować je, uporządkować i zorganizować otoczenie optymalne do nauki języka się języka. To nieuniknione. Może to zająć kilka dobrych wieczorów. Pamiętaj, że gdy już to zrobisz, zyskasz gotowe materiały na kolejne miesiące – i to takie, które Ci się podobają.

Każdy projekt (także językowy) na samym początku wymaga przygotowań, by wystartować. A dobry start często jest kluczem do sukcesu 🙂

Jak nauczyć się angielskiego - Arkadiusz Włodarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.