Dlaczego warto mieć nauczyciela i uczyć się indywidualnie?

Dawno, dawno temu uczyłem się w szkole językowej w kilkuosobowej grupie (szwedzki oraz angielski) i oprócz tego uczyłem się też indywidualnie (z native speakerami online). Uczestniczyłem w konferencjach, dziesiątkach szkoleń i warsztatów z różną ilością osób, brałem udział w webinariach, mastermindach, wielu sesjach mentoringowych (1na1) oraz sesjach coachingowych (1na1), gdzie to ja byłem klientem.

Trochę tego wszystkiego było 😊 Bazując na moich doświadczeniach, przemyśleniach oraz na informacjach przekazanych mi przez moich kursantów, chciałbym przedstawić Ci 6 bardzo ważnych i konkretnych powodów, dla których warto uczyć się z nauczycielem prywatnym, jeden na jeden. Nie samemu i nie w grupie. Dlaczego? Bo nie otrzymasz tego samego, co pracując indywidualnie. Dlaczego warto mieć nauczyciela i uczyć się indywidualnie? Dowiesz się już za chwilę!

Powody, dla których warto uczyć się indywidualnie

1. Oszczędzasz czas.

Zamiast godzinami wertować Internet w poszukiwaniu odpowiedzi JAK COŚ POWIEDZIEĆ po angielsku i czy TAK SIĘ w ogóle MÓWI, a może inaczej, zadajesz po prostu pytanie lektorowi. Trwa to kilka sekund lub minut. Masz odpowiedź natychmiast! Nawet jeśli znajdziesz odpowiedź sam, to nigdy w 100% nie wiesz, czy tak się faktycznie mówi i czy tak jest poprawnie. Skoro poświęcasz czas na naukę, to chyba nie chcesz uczyć się niepoprawnych sformułowań?

Nawet jeśli korzystasz z książek, czy aplikacji do nauki, możesz uczyć się słów i fraz, z których  rzadko się korzysta (są staromodne) i podczas rozmowy po angielsku będziesz brzmiał jak odmieniec. Po co oduczać się czegoś czego już się nauczyłeś? Podwójna strata. Język mówiony jest inny niż ten pokazywany w książkach.

Nauczyciel języka obcego spędził LATA szkoląc swój język i szukając odpowiedzi między niuansami językowymi oraz spędził lata szkoląc innych, dlatego jeśli nie znasz się na tym, jesteś zdany na własne, wielogodzinne poszukiwania i brak pewności co do poprawności, czy to CO i JAK mówisz jest dobrze.

2. Naprawdę oszczędzasz czas.

Zamiast godzinami czytać książki/blogi o skutecznej nauce, czy oglądać video na Youtube, po prostu pytasz lektora jak uczyć się najefektywniej w Twoim przypadku. Nauczyciel ma wiedzę na temat tego jak się uczyć, ponieważ uczy się sam, uczy innych i widzi co działa, a co nie. Szkoli się w tym zakresie, to przecież jego praca.

Lektor skupi się na Twoich brakach i najważniejszych aspektach do rozwoju. Tobie może się wydawać, że warto teraz przerobić Present Perfect i pouczyć się słownictwa, jednak największy EFEKT w rozwoju Twojego języka… może nastąpić jeśli zajmiecie się czymś zupełnie innym, czymś co według nauczyciela jest ważne i potrzebne Tobie.

Ale skąd masz o tym wiedzieć skoro siedzisz ciągle w swojej głowie? 😊 Nie masz wiedzy na ten temat (bo jest Ci niepotrzebna), dlatego tak wiele osób uczy się języka latami, frustruje się, przerywa naukę, zaczyna od początku i tak w kółko. Nikt z rodziny, znajomych nie powie, Ci żebyś uczył się czegoś innego, żebyś skupił się na innych aspektach nauki, innych obszarach. Jeśli masz znajomych, którzy radzą sobie z angielskim, dobrze rozmawiają i zapytasz ich o radę, to otrzymasz ich własny (JEDEN) sposób działania i rozwiązania, który może być nieprzydatny w Twoim przypadku.

Dobry nauczyciel zauważy ( a pro po dobrego nauczyciela), gdzie jest problem i nad czym warto pracować. Ty możesz tego nie widzieć przez lata (jest to ok). Stąd też wolny progres lub widoczny brak postępów.

3. Zyskasz motywację.

Odpowiedzialnością nauczyciela jest zarządzanie motywacją kursanta. Nauka własna wymaga samodyscypliny, zarządzania motywacją i świetnej organizacji. Druga rzecz. Jeśli wiesz, że za tydzień masz spotkanie z lektorem, to nie przygotujesz się? Nie będzie Ci choć trochę głupio, że czegoś nie zrobiłeś? Jeśli uczysz się sam lub w grupie…to nic się nie stanie, jeśli nie zrobisz nic, bo nie będzie miał kto zwrócić Ci uwagi. Samemu się nie rozliczysz, a w grupie można schować się za kimś innym (btw: są szkoły, którym będzie zależało na tym, byś był z nimi przez lata, niekoniecznie zależy im na efektach, dlatego nikt Ci nie zwróci uwagi, bo możesz się obrazić i przestać chodzić). Ile też razy słyszałem, że „własna nauka jest trudna”, „nie mogę się zmotywować”, „uczę się sam i średnio idzie”, „nie mam z kim rozmawiać po angielsku”. Dlatego tutaj potrzebny jest specjalista 😊

4. Będziesz miał lepsze efekty.

Samouki często popełniają dość podstawowe błędy, ponieważ coś w procesie nauki przeoczyli. Nikt im przez lata nie zwrócił uwagi, że coś się inaczej wymawia lub mówi (no bo kto miał to zrobić? Koleżanka z pracy, czy ktoś z rodziny? Oni mogą też sami nie wiedzieć). Nawet w grupie w szkole językowej, nauczyciel coś przeoczy, nie usłyszy i też nie poprawi, bo nie ma na to czasu – z uwagi na rozproszenie uwagi i potrzeby grupy. Praca z grupą wymaga skupienia się na potrzebach grupy, a nie cały czas nie na potrzebach jednostki (nawet jeśli grupa liczy 4 osoby).

Podczas spotkania z lektorem 1 na 1, masz 100% uwagi lektora i skoncentrowanie na Twoje potrzeby, a nie 20%, czy 30% jak w grupie. Chciałbyś pójść do dentysty, który naprawia zęby 4 osobom równocześnie? Chyba nie. Bałbyś się pewnie efektów oraz czasu trwania naprawy, bo ten wydłużyłby się czterokrotnie.

Dlatego też nauka w grupie trwa latami i efekty przyjdą raczej później niż wcześniej lub w najgorszym wypadku w ogóle ich nie będzie.

Podczas spotkania 1na1 otrzymujesz, to co potrzebujesz Ty, to co jest ważne dla Ciebie, z laserową precyzją. Jeśli uczysz się w grupie (i nie mówisz za dużo na co dzień po angielsku) nastaw się, że nauka mówienia zajmie kilka dobrych lat, a to czego się nauczysz, zdążysz zapomnieć. Jest to mniej efektywne z uwagi na model pracy.

Masz lepsze efekty, bo między spotkaniami możesz zadać pytanie (bo na coś trafiłeś w książce lub Internecie i jesteś ciekawy), a nauczyciel Ci odpowie. Nie jesteś zdany na siebie. Jest to mocno spersonalizowana usługa. Nie robisz podręcznika lub programu, który stworzony jest dla wszystkich, tylko masz program, który stworzony jest DLA CIEBIE. Stąd znacznie szybsze efekty.

5. Uczysz się od osób, które SPĘDZIŁY CZAS ZA GRANICĄ.

Dzięki temu wiesz co jest najpotrzebniejsze i najpraktyczniejsze, by mówić i komunikować się. Nauczyciel ucząc innych wie też, czego możesz potrzebować, ponieważ uczył już kogoś na Twoim etapie i z potrzebami podobnymi do Twoich. Ty możesz nie wiedzieć co jest ważne, ale nauczyciel wie.

6. Forma spotkań jeden na jeden jest najbardziej efektywnym modelem pracy.

Stąd też jest to droższa forma niż na przykład praca w grupie. Najtańszą formą pozyskiwania wiedzy jest Internet, Youtube, książka, później uczestnictwo w konferencji, szkoleniu, później warsztacie (zależy ile jest uczestników, ponieważ uwaga jest rozproszona), później jest mastermind (tematyczny), w którym uczestniczy kilka osób, a na końcu spotkanie jeden na jeden (najdroższe ze wszystkich form pracy).

Dotyczy to nauki angielskiego, czy innych form pracy z człowiekiem (coaching, terapia etc.) Sam uczestniczyłem w dziesiątkach szkoleń, warsztatów, webinarów, spotkań mentoringowych, czy sesjach coachingowych, dlatego wiem, co daje najlepsze efekty… Im więcej osób na spotkaniu, tym mniej efektywnie, ponieważ mniej uwagi jest poświęcone Tobie. Spotkania 1na1 są najbardziej efektywne ze wszystkim form pracy, ponieważ 100% jest „na Ciebie”.

Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas – spotkaj się z nauczycielem jeden na jeden, miej wreszcie efekty, których chcesz! Jeśli chcesz w rozsądnym czasie dojść do poziomu komunikatywnego i płynności językowej. Napisz do nas. Pomożemy !

Dlaczego warto mieć nauczyciela i uczyć się indywidualnie?Arkadiusz Włodarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.