Wiesz dlaczego jesteś rozczarowany swoim poziomem angielskiego? Ponieważ istnieje rozbieżność między tym jak według Ciebie być powinno, a aktualnym stanem rzeczy.
Co w takim razie zrobić by nie być rozczarowanym?
Przestać się czarować 😉
Przestań się czarować…
…że po kilku miesiącach nauki osiągniesz płynność językową. Do niej można dochodzić latami. Wszystko zależy jednak od tego o jakiej płynności językowej myślisz. Chciałbyś dogadać się na lotnisku, czy mieć poziom C2? Każdy ma swoją definicję płynności, sprawdź jaka jest Twoja i czy jest REALNA.
Przestań się czarować…
…że będziesz spędzał na nauce języka kilka godzin dziennie. Masz przecież mnóstwo obowiązków i zadań do wykonania w ciągu dnia. Może masz już rodzinę i robisz karierę? Może studiujesz i dorabiasz po godzinach? Dlatego zaplanuj naukę optymalnie. Wkładanie energii w jeden obszar odbierze możliwość wkładania jej w inne obszary. Doba ma 24h. Dlatego zasięgnij wiedzy na temat tego jak uczyć się efektywnie, by zmaksymalizować czas przeznaczony na naukę.
Przestań się czarować…
…że będziesz mówił idealnie i nieskazitelnie. Pewnie nawet po polsku popełniasz błędy językowe (chyba, że zawodowo operujesz językiem polskim). Nagraj swoje wypowiedzi a później je odsłuchaj. Sprawdź, czy naprawdę mówisz tak świetnie po polsku.
Przestań się czarować…
…że po jednej, czy 2 godzinach konwersacji w tygodniu bardzo szybko dojdziesz do płynności językowej. Jak już zauważysz gdzieś w Internecie hasło: „ płynny angielski w 6 miesięcy”, poznaj najpierw szczegóły oferty i policz ile tak naprawdę godzin będziesz musiał poświęcić, by osiągnąć płynność językową, o której mowa 😊 Właściciel metody ma swoją definicję, Ty możesz mieć swoją i niekoniecznie muszą się ze sobą pokrywać. 12 miesięcy konwersacji można upakować w 6 miesięcy. To tylko dobrze brzmiący marketing. Dlatego, planuj realnie.
Przestań się czarować…
…że wszyscy rozmawiają bardzo dobrze po angielsku, a Ty nie. Pewnie zwracasz uwagę jedynie na te osoby, które znajdują się w Twoim najbliższym otoczeniu i do tego mówią świetnie. Dlaczego nie porównasz się z osobami, które nie mówią perfekcyjnie? Zmień okulary i filtr, ponieważ może się okazać, że otaczają Cię osoby, które faktycznie dobrze mówią po angielsku ale również takie, które nie są w tym doskonałe.
Zadzwoń do Hiszpanii, Włoch, Grecji, czy innego (nieanglojęzycznego kraju) i posłuchaj wymowy czy akcentu ludzi, którzy stamtąd pochodzą. Porównywanie się tylko do najlepszych nie jest fair. Konfrontacja z osobami, które w ogóle nie mówią po angielsku też jest krzywdząca – łatwo być królem szczurów wśród szczurów 😉 Dlatego porównaj się do jednych i do drugich jednocześnie – to będzie najbardziej optymalne rozwiązanie.
Przestań się czarować…
…że ktoś wykona za Ciebie pracę, np. nauczyciel, lektor czy szkoła językowa. To Ty odpowiadasz za efekty. Czasami możesz złapać się na tym, że próbujesz zrzucać odpowiedzialność na kogoś innego (tak jest łatwiej), ale niestety nie tędy droga. Jesteś osobą dorosłą. Dobrze wiesz, że samo przeczytanie tekstów podobnych do tego nie za wiele pomoże Ci w dojściu do płynności językowej. Weź się do roboty, zacznij się uczyć i bądź w tym konsekwentny!
Na Twój sukces językowy składa się wiele czynników w tym czasami wiele godzin spędzonych na żmudnym powtarzaniu tych samych struktur gramatycznych. Jest też oczywiście miejsce na fun, ale też na mozolną pracę rzemieślniczą. Wyloguj się z Facebooka i weź się do pracy.
Przestań się czarować…
…że Twoje błędy językowe zostaną zapamiętane przez innych i wypominane w przyszłości przy każdej możliwej okazji! Tak się raczej nie stanie. Ludzie są bardziej zainteresowani sobą niż Tobą i Twoimi błędami. Nie jesteś tak bardzo ważny dla nich jak Ci się wydaje.
Pamiętaj – by się czymś rozczarować (np. poziomem swojego angielskiego), trzeba się najpierw zaczarować, czyli postawić sobie wysokie i nierealne wymagania oraz oczekiwani,a a potem porównać je z rzeczywistością, która wcale nie wygląda tak jak zaplanowaliśmy.
Dlatego bądź racjonalny w swoim planowaniu (więcej o planowaniu poczytasz tutaj) oraz stawianiu oczekiwań aby nie zaprzepaścić swojej szansy na sukces językowy.