Jak szybciej uczyć się słów i zapamiętywać na dłużej?

By nauczyć się mówić po angielsku będziesz musiał przez kolejne miesiące, a nawet lata (w zależności od poziomu językowego) uczyć się nowych słów i fraz. Nie ma innego wyjścia. To podstawa nauczenia się jakiegokolwiek języka. Dlatego dzisiaj opowiem jak szybciej uczyć się słów i zapamiętywać na dłużej!

Jeśli jesteś na etapie początkującym, przed Tobą setki godzin uczenia się słów i fraz, z których później będziesz budował zdania i komunikował się, dlatego warto robić to dobrze (skutecznie, efektywnie, trwale) od samego początku. Znalezienie efektywnego sposobu nauki pozwoli zaoszczędzić Ci bardzo dużo czasu oraz energii.

Nawet jeśli będziesz już na poziomie komunikatywnym będziesz prawdopodobnie dalej uczył się kolejnych fraz i słów, idiomów, czy slangu, byś mówił jeszcze lepiej, prawie jak native speaker. Twój sposób mówienia będzie się też zmieniał, dlatego to nieprzerwana nauka.

Myślę, że umiejętność zapamiętywania słów to jeden z ważniejszych zasobów w drodze do komunikatywności i płynności językowej. To właśnie słowa i frazy będą stanowiły budulec języka. Jak zatem uczyć się ich skutecznie i zapamiętywać na długo? Zapraszam do lektury 😊

Błędy, które możesz popełniać ucząc się słów i fraz

1. Ciągłe powtarzanie tego samego

Zdarza się, że osoby uczące się języka obcego zakładają zeszyty ze słownictwem i uczą się przez ciągłe powtarzanie (wkuwanie). Powtarzają słowa najpierw po polsku i po angielsku oraz odwrotnie, licząc, że robiąc to w ten sposób nauczą się. Tak samo jak w szkole uczyliśmy się wiersza na język polski. Im więcej razy powtórzymy wiersz, tym szybciej zapamiętamy.

Czy to działa? Wpłynie na to, czy zapamiętasz, ale jest to mało efektywny sposób. Dlaczego? Ponieważ powtarzasz cały czas wszystkie zapisane słowa, zamiast uczyć się wybiórczo tylko tych słów, których rzeczywiście jeszcze nie zapamiętałeś. Jest to strata czasu.

2. Pośpiech

Stawiamy na ilość, dlatego zapamiętujemy „po łebkach”. Nie uruchamiamy wyobraźni i finalnie wkładamy w uczenie się więcej wysiłku. Jak najszybciej chcemy się nauczyć i nie chcemy tracić czasu na zgłębianie tematu. Niestety po jakimś czasie i tak zapominasz słowa i będziesz musiał ponownie je powtórzyć. Dlatego nie ma to sensu. Podobnie jest z kupowaniem tanich rzeczy, które rozpadają się i ponownie musisz kupić np. buty. To zajmuje czas. Jest to pozorna oszczędność.

3. Brak sposobu na radzenie sobie z różnymi „typami” słów

Są słowa, które wymawiamy tak samo jak piszemy – te łatwiej zapamiętać. Z drugiej strony istnieją wyrazy i frazy, które wypowiadamy zupełnie inaczej niż piszemy, i nie mamy odpowiedniego sposobu na zapamiętanie ich (spokojnie w dalszej części znajdziesz wskazówki 😊).

4. Negatywne przekonania na temat pamięci

„Mam krótką pamięć”, „mam dobrą pamięć, ale krótką”, „słowa ulatują”. Ciągłe powtarzanie tego typu stwierdzeń (swoim dialogiem wewnętrznym), będzie sabotowało Twoje działania i Twoje efekty. Pamięć jest jak mięsień, który możesz wzmocnić przez trening i ćwiczenia. Dlatego nawet osoby starsze (nasi kursanci mają powyżej 60 lat) dają radę skutecznie uczyć się słów i fraz oraz je zapamiętywać i stosować w praktyce, ponieważ trenują swoją pamięć. Są aktywni.

5. Uczenie się korzystając z wyobraźni, mnemotechnik zajmuje dużo czasu

To był błąd, który dawno temu ja popełniłem. Myślałem, że wymyślanie historii, kolorowych obrazów, to strata czasu, ponieważ szybciej wezmę fiszki i zacznę powtarzać i szybciej się nauczę. Niestety po jakimś czasie, nie byłem w stanie przypomnieć sobie słów, nie kojarzyłem ich. Co to są fiszki? Zapraszam do artykułu na ten temat na naszym blogu.

Jak umysł zapamiętuje słowa?

Zrób krótki test i zadaj sobie pytanie – jeśli już zapamiętałeś jakieś słowa, czy frazy to właściwie w jaki sposób je zapamiętałeś ? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci poznać sposób w jaki zapamiętujesz słowa. Każdy z nas może mieć inny proces zapamiętywania, kodowania informacji, dlatego warto go poznać.

Każde słowo ma jakąś graficzną/wizualną reprezentację. Na przykład słowo: dom. O czym pomyślałeś, a będąc bardziej precyzyjnym, co zobaczyłeś? No właśnie! Jeśli powiem: zły? Nie jest to słowo, które ma fizyczną strukturę jak dom, ale i tak przywołałeś jakiś obraz, prawda? Obraz ten oczywiście dla każdego z nas będzie inny. Ważne jest tutaj to, że widzisz obrazy. Podobnie może być z PIN-em do Twojej karty. Możesz widzieć liczby w szeregu, albo możesz widzieć swoją rękę i palce, które wciskają przycisk na klawiaturze. Jest to ponownie obraz!

Przejdźmy teraz do angielskiego. Słowo– house – prawdopodobnie zobaczyłeś jakiś dom o konkretnym kształcie, prawda?

Uwaga!

Mogłeś też nauczyć się jakiś słów i fraz, ponieważ słowo/fraza była połączona z jakimś innym zmysłem, np. słuchem. Ktoś za granicą wypowiedział dane słowo, Ty później sprawdziłeś to w słowniku i zapamiętałeś. Jeśli dodamy do tego emocje, które temu towarzyszyły, bo był to wyjazd, ciekawe, czy ważne spotkanie, to silniej utkwiło to w Twojej pamięci. Jeśli towarzyszą temu silniejsze emocje, tym lepiej i dłużej zapamiętujesz słowa.

Przykład z życia

Będąc kiedyś w Szwecji, gdy pracowałem tam będąc na studiach, jechałem samochodem ze Szwedem, właścicielem domu, który malowaliśmy z bratem. Gdy podwoził nas do domu, brat nieznający angielskiego był zaciekawiony jakimś tematem i poprosił, bym o coś zapytał. Wtedy powiedziałem: Sorry, I’m interesting… Jak wiesz słowo to oznacza interesujący, czyli powiedziałem: „przepraszam jestem interesujący”, zamiast zainteresowany (interested).

Do dziś pamiętam dobrze tę sytuację… no właśnie, dlaczego? Bo była to gafa, której towarzyszyły emocje. Gdy po chwili zrozumiałem, co powiedziałem, poprawiłem się i było mi po prostu głupio, towarzyszyły temu emocje, dlatego zapamiętałem. Ewolucyjnie, bardziej zapamiętujemy to co budzi emocje. Żyjąc w jaskini, jeśli byliśmy w jakimś zagrożeniu (drapieżnik) i mogliśmy stracić rękę (zagrożenie) zapamiętaliśmy, żeby w danej sytuacji, odczuwać silne emocje, żeby czegoś nie robić bądź zrobić inaczej. Wtedy mogliśmy skorygować nasze działanie następnym razem i uniknąć zagrożenia życia, czy zdrowia.

Praca z wyobraźnią

Przez większość czasu będziesz jednak uczył się w swoim domu (a nie w jaskini 😉) i nie będziesz mógł często przeżywać sytuacji silnych emocjonalnie, dlatego warto wiedzieć jak uczyć się właśnie w domu korzystając z różnych technik. Dlatego właśnie praca z wyobraźnią pomoże Ci zapamiętać słowa i frazy. Ok, ktoś może powiedzieć: „No tak Arek, zapamiętałem wiele słów i fraz, gdy rozmawiałem/byłem…”. Natomiast mówimy tutaj o technice, która pozwoli Ci uczyć się skutecznie słów i fraz, niekoniecznie przeżywając takie sytuacje jak przytoczona przeze mnie powyżej. Często po prostu nie będziesz miał szansy przeżyć różnych wywołujących emocje sytuacji, a po drugie…byś mógł z kimś rozmawiać i tak będziesz musiał się ich najpierw nauczyć.

Wracając do uczenia się słów

Gdy mówisz, myślisz o słowie: house, widzisz pewnie jakiś dom. Jeśli myślisz, że nie widzisz nic, zamknij oczy i pomyśl jeszcze raz, na pewno pojawi się jakiś obraz! Gdy pytam o to kursantów, często mówią, że nie widzą nic. Ale gdy zastanowią się przez chwilę, to przywołują jakiś obraz.

A teraz weźmy pod uwagę słowo casa [ˈka:sa] – jaki obraz masz w głowie? Możesz mieć szybko skojarzenie z kasą, czyli pieniędzmi, ponieważ taka jest wymowa, jednak nie masz żadnego obrazu, prawda? W twojej pamięci nie ma reprezentacji tego słowa. Jeśli powiem, że to słowo po włosku oznacza dom, to w swojej głowie będziesz miał już obraz, który będziesz mógł doczepić do tego słowa.

Użyłem celowo słowa doczepić, ponieważ właśnie na tym to polega. Obrazy będą doczepiać się do słów i w ten sposób zostawać w Twojej głowie, dzięki wyobraźni. Pamiętaj, że jeden obraz czasami oznacza tysiąc słów. Obrazy też wywołują emocje, co wzmacnia proces zapamiętywania. I dobrze byłoby, gdybyś właśnie też takie obrazy doczepiał do słów.

Drugim, bardzo ważnym krokiem jest połączenie słowa z obrazem!

House = dom, casa = dom. Nowe słowa kojarz tylko z tym co dobrze znasz. To ważna zasada pamięci! Jeśli będziesz kojarzył nowe słowa ze słowami, które już znasz, to będziesz wkładał w proces zapamiętywania mniej wysiłku. Dlaczego? Bo już wcześniej włożyłeś wysiłek w to, żeby zapamiętać te wcześniejsze słowa. Nowe skojarzenia będziesz mocował na słowach, które bardzo dobrze znasz.

Dam Ci przykład.

Znasz na pewno słowo catkot. Gdy czytasz to, masz pewnie w swojej głowie obraz kota. Teraz mamy nowe słowo do zapamiętania – catfish, jest to sum. Nie wiem, czy wiesz jak wygląda sum, ale sum ma wąsy, jak kot. Catfish to połączenie kota i suma. Gdy teraz w jakiś swój sposób połączysz te dwa obrazy (skojarzenia) szybko zapamiętasz, jak powiedzieć sum po angielsku, ponieważ bazowałeś na wcześniej znanych Ci słowach –  cat i fish.

Uwaga! Nie zawsze będzie możliwość żeby tak szybko stworzyć skojarzenie, ponieważ będą trudniejsze słowa. Później pokażę Ci jak je zapamiętywać.

W przyszłym tygodniu druga część artykułu o tym jak zapamiętywać słowa i frazy. Opowiem o różnych rodzajach słów i odpowiednich dla każdej kategorii sposobach uczenia się i zapamiętywania!

Jak szybciej uczyć się słów i zapamiętywać na dłużej - Arkadiusz Włodarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.