W poprzedniej części artykułu o tym dlaczego warto uczyć się języka angielskiego zaprezentowałem Ci pierwsze 4 powody, które mogą zwiększyć motywację do nauki. Dzisiaj kolejne, które dadzą Ci duże możliwości rozwoju w pracy zawodowej i nie tylko.
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Będziesz mógł czytać fachową literaturę w języku obcym
W wielu branżach (specjalizacjach) materiałów w języku polskim jest za mało, dlatego warto sięgnąć po literaturę obcojęzyczną. Osoby, które nie potrzebują specjalistycznej wiedzy, mogą wspierać się w pracy i w biznesie jedynie materiałami w języku polskim. Książek czy materiałów polskojęzycznych na ogólne tematy jest tak dużo, że nie będziesz musiał nawet sięgać po literaturę anglojęzyczną. W niektórych tematach lepiej nawet czytać po polsku ze względu na różnice międzykulturowe. Chodzi tu szczególnie o marketing czy sprzedaż w wersji amerykańskiej i polskiej – różnią się znacząco od siebie. Warto tutaj sięgnąć po literaturę polską, ponieważ realia są inne. To kultura definiuje, w jaki sposób działać w marketingu, dlatego różne techniki z Zachodu nie zadziałają w Polsce. Ale im bardziej specjalistyczna wiedza, tym bardziej będziesz potrzebował języka angielskiego. Ponieważ mogą skończyć Ci się dobre (!!) materiały w języku polskim i trzeba będzie sięgnąć po te anglojęzyczne.
Wielu specjalistów narzeka, że nie ma dobrych materiałów w języku polskim, dlatego niektórzy już od dawna czytają literaturę zagraniczną. Bez znajomości angielskiego nie byłoby to możliwe. Dlatego znając język bardzo dobrze, będziesz mógł ciągle pogłębiać wiedzę na temat swojej specjalizacji. Będziesz mógł nawet wyprzedzić konkurencję. Konkurencję, która nie zna języka obcego, ponieważ wiele badań i fachowych pism jest jedynie w języku angielskim. Wiele książek nie jest przetłumaczonych na język polski i pewnie dużo jeszcze czasu minie, zanim to nastąpi (o ile nie jest to zachodnim bestselerem). Eksplorując jakiś temat, poczujesz, że będziesz potrzebował innego spojrzenia na daną kwestię. Wiele badań robionych jest za granicą i nie są one tłumaczone na język polski. Myśląc o tym, by zostać dobrze płatnym i bardzo dobrym specjalistą, raczej będziesz musiał sięgnąć po fachową, anglojęzyczną literaturę.
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Język angielski zapewni Ci dostęp do zagranicznych specjalistów i szkoleń
Wiele szkoleń (również z Twojej pracy) odbywa się za granicą. Jeśli pracujesz w branży medycznej, to prawdopodobnie nieraz miałeś okazję uczestniczyć w różnych sympozjach zagranicznych czy szkoleniach organizowanych przez koncerny farmaceutyczne. Jeśli pracujesz w szeroko pojętej branży IT, to prawdopodobnie samouczki, kursy online czy kursy stacjonarne również są tylko w języku angielskim. Samo obsługiwanie oprogramowania odbywa się w języku angielskim. Sam wielokrotnie (obsługując program do edycji wideo) nie znalazłem odpowiedzi w polskich materiałach na nurtujące mnie pytania odnośnie montażu wideo – szybciej znalazłem odpowiedź na kanałach anglojęzycznych.
Im głębiej wchodzisz w dany temat i zaczynasz się specjalizować, tym więcej będziesz potrzebował rzetelnej i sprawdzonej wiedzy. Przyjdzie czas, kiedy materiały polskie przestaną Ci już wystarczać. Kiedyś ktoś ogólnie zajmował się marketingiem w Internecie, a teraz są już specjaliści jedynie od social mediów (Instagram, Facebook) czy e-commerce itd., którzy ściśle zajmują się tym i nie znają na niczym innym. Zaczynają się tworzyć nowe specjalizacje, o których nie było mowy 10 lat temu. Dlatego będziesz na pewnym etapie potrzebował dostępu do zagranicznych specjalistów i szkoleń, który zapewni Ci znajomość języka angielskiego. Pod warunkiem, że chcesz być w czymś bardzo dobry, a nie tylko dobry. To odpowiedź na pytanie, dlaczego warto się uczyć języka angielskiego.
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Większe możliwości pozyskiwania fachowej wiedzy w języku angielskim
Wchodząc w dany temat, zaczniesz zauważać, że w danej branży brakuje polskich ekspertów, od których możesz się uczyć. Specjalistów, którzy dzielą się wiedzą na interesujący Cię temat. Ich w sumie nie brakuje w Polsce, ale niestety niewiele osób dzieli się tą wiedzą (za darmo). Nie przeczytasz książki na ten temat ani nie zobaczysz wideo na YouTubie. Dlaczego? Ponieważ niektórzy z wielu powodów nie będą udostępniać materiałów. Nie wszyscy na przykład będą prowadzić bloga, napiszą książkę czy zaczną występować przed kamerą.
Inna rzecz warta uwagi – sam, przeglądając materiały związane z zagadnieniem „bariery językowej” czy „wstydu przed mówieniem”, nie znalazłem wielu wartościowych rzeczy (a bardziej te mylące pojęcia). W dzisiejszych czasach łatwo wziąć kamerę, nagrać coś, wrzucić to do Internetu i zostać „ekspertem”. Vlogerka modowa/kosmetyczna opowiada o tym, jak zwiększyć swoją pewność siebie, rozmawiając po angielsku. Nie jest to niestety rzetelne źródło wiedzy, ponieważ osoba ta nie ma psychologicznej wiedzy na ten temat (ani doświadczenia w tym zakresie). Poczucie własnej wartości mylone jest z pewnością siebie etc. Opowiada jedynie o swoim doświadczeniu, a niestety osobiste doświadczenia często nie są pomocne innym. To, co sprawdziło się u Ciebie, nie sprawdzi się u 100 innych osób. Dlatego warto posiłkować się wiedzą z materiałów anglojęzycznych, bo dobrych ekspertów będzie więcej na całym świecie niż tylko w Polsce. Prosta logika ;).
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Ucząc się języka, będziesz mógł się realizować (samorealizacja)
Wiele osób uczy się języka obcego dla siebie, rozwijając kolejną umiejętność w swoim życiu. Są to często osoby, które używają języka sporadycznie (w pracy, na wyjazdach zagranicznych) i którym brakuje wyzwań. Takim wyzwaniem staje się nauczenie się języka obcego. Takie osoby osiągnęły już jakiś poziom (finansowy, zawodowy) i szukają nowych wymagających zadań, którym mogliby sprostać, bo je lubią. Dzięki nauce języka zaczyna się nowa przygoda w ich życiu. Nie uczą się kompulsywnie, w napięciu i stresie (bo muszą szybko przyswoić język ze względu na pracę czy wyjazd wakacyjny), tylko uczą się „na spokojnie”, dla siebie. Widać, że mają z tego frajdę i czerpią z tego przyjemność.
Wiele osób pracujących dla innych traktuje pracę w języku angielskim jako wyzwanie, powiew świeżości. Uczenie się języka (jak każdej innej umiejętności) daje przyjemność i satysfakcję, ponieważ, jak w grze komputerowej, przechodzimy do kolejnego poziomu (od A1 do C2). Popełnianie mniejszej liczby błędów, używanie kolejnych czasów podczas mówienia po angielsku daje satysfakcję i motywację, ponieważ widać postęp. Słyszysz, że mówisz już lepiej i płynniej. Kiedyś nie potrafiłeś dogadać się na lotnisku, a teraz z wyjazdu na wyjazd widzisz, że jest łatwiej i przyjemniej. Obserwacja własnych postępów stanowi dobry sposób na to, jak się zmotywować do nauki angielskiego.
Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego? Posiadając umiejętności językowe, zyskasz poczucie sprawczości/kompletności
Wiele razy rozmawiałem z kursantami na ten temat i zauważyłem, że radzą sobie na rynku pracy czy w biznesie. Nie potrzebują tak bardzo znajomości języka, ale rozpoczynają jego naukę, ponieważ wiele lat temu z jakichś powodów ją przerwali. Podejmują się ponownie nauki języka angielskiego, ponieważ czują, że jeden z ich obszarów życia nie jest kompletny. Czują się niekompletni – takich właśnie słów używają, gdy z nimi rozmawiam. W wielu innych obszarach (zawodowych oraz prywatnych) jest naprawdę ok, mają stabilizację (może trochę nudy), ale ten „językowy” obszar chcieliby podciągnąć. Często mówią, że „żałują, że się nie nauczyli kiedyś języka”. Mówią to z sentymentem, bo kiedyś bardzo lubili język angielski. Fakt, że potrafili się nim posługiwać, a ostatnie sytuacje zawodowe oraz prywatne, w których go potrzebowali, przypomniały im o tym. Wprowadza to w ich życiu element różnorodności i wyzwania.
Zauważyłem też, że obie te grupy osób cechuje zamiłowanie do nauki (niekoniecznie samego języka) i dzięki temu mają motywację wewnętrzną. Osoby te lubią się uczyć, doszkalać, podnosić swoje kwalifikacje i właśnie poprzez język mogą spełnić tę potrzebę.
Gdy nauczysz się angielskiego, przestaniesz odczuwać strach
Jaki strach? Niestety motywacją wielu osób uczących się języka jest strach. Strach przed degradacją w pracy, przed tym, że nie poradzą sobie na rozmowie kwalifikacyjnej i nie dostaną pracy. Obawa przed wygłupieniem się przed innymi, przed tym, że osoba młodsza (znająca języki) „wygryzie” ich. Właśnie dlatego tak szybko zabierają się za naukę angielskiego. Wtedy otrzymujemy email lub telefon, że ktoś nagle potrzebuje 3-4 lekcji w tygodniu, bo niedługo ma wyjazd zagraniczny, prezentację przed zarządem czy zmienia pracę. Wiele osób po prostu rozpoczyna naukę języka angielskiego, gdy zaczyna się palić grunt – pod nogami ;). Takie osoby biorą się za naukę w ostatnim momencie, choć odkładali ją na później przez wiele ostatnich miesięcy (a nawet lat). Niektórzy wiedzieli, że będą potrzebować znajomości języka, ale zagłuszali ten głos i przekładali ciągle naukę na później.
Podczas konsultacji indywidualnych z języka angielskiego czy w czasie kursu językowego wielokrotnie okazuje się, że nawet najbardziej leniwa osoba potrafi zmotywować się do nauki języka, gdy tylko pojawią się dobre powody. Np., gdy dowie się, że pewnego dnia inne osoby znające język mogą odebrać jej pracę. Lub gdy w firmie pogorszą się warunki pracy i będzie trzeba wysyłać swoje CV do innych firm (gdzie język angielski jest wymagany).
„Motywacja OD”
Czasem jesteśmy tak przyzwyczajeni i nauczeni, że działamy tylko wtedy, gdy mamy „motywację OD” (ucieczka od bólu). Jeśli dziś nic nie boli, nie działasz i nie wiesz, po co miałbyś to robić. Wiesz, o czym mówię, prawda? Skąd to się bierze? Najczęściej z dzieciństwa, gdy żyliśmy w środowisku, w którym rodzicie kładli nacisk, aby nie popełniać błędów. Gdy rodzicie/opiekunowie wybuchali, to nauczyliśmy się działać tak, by nie doprowadzić do ich wybuchu. Nie było stymulacji rozwojowej – była stymulacja nakazowa, gdzie egzekwowało się posłuszeństwo.
Dlatego nie było miejsca na rozwój i kreację, a jedynie zostaliśmy wyuczeni do unikania zagrożenia. Gdy się pali, pojawia się nieprzyjemna emocja. To ona właśnie jest silniejsza od nieprzyjemnej emocji związanej z działaniem (np. z podejmowaniem decyzji o uczeniu się, chodzeniu na kurs językowy etc.). Gdy pożar ugasimy (np. przejdziemy już pierwszy etap rekrutacji albo poradzimy sobie na delegacji), znika ta nieprzyjemna, ale motywująca do działania emocja. Wówczas do głosu dochodzą inne nieprzyjemne emocje, które dotyczą wynikających z działania zmian, osiągania celów. Są one zbyt silne, dlatego wycofujemy się. Tutaj znika motywacja do dalszej (konsekwentnej) nauki języka obcego.
Konsekwentne działanie podtrzymuje motywację do nauki angielskiego
Dlatego warto uczyć się konsekwentnie i systematycznie, by tego strachu nie odczuwać i zwiększyć swoją pewność siebie. Nawet jeśli pracujesz dla kogoś, to wiedz, że najlepszą firmą, w jaką możesz inwestować, to jesteś Ty Spółka z o.o. Ponieważ inwestując w umiejętności (zamiast w nowy zegarek czy samochód), inwestujesz w coś, czego Ci nikt nigdy nie odbierze. Ze znajomością języka obcego poradzisz sobie ze znalezieniem lepiej płatnej pracy, nawet może bardziej rozwojowej niż obecna. Poszerzasz sobie możliwości o kolejne kilkadziesiąt rynków na całym świecie, dlatego warto uczyć się języka angielskiego. Inwestycja w język obcy jest taką samą inwestycją jak uczenie się sprzedaży, marketingu, technicznych rzeczy (jeśli jesteś specjalistą). Im więcej umiesz, tym bardziej wartościowy jesteś dla innych ludzi. A oni będą chcieli Ci za to zapłacić.
A Ty, z jakich powodów uczysz się angielskiego? Co daje Ci motywację do nauki języka? Co Cię napędza?