20 pytań, które pomogą Ci zmotywować się do nauki języka obcego!

Podczas nauki języka obcego, zdarza się, że kursant traci motywację. Nie robi prac domowych na czas, spóźnia się, przekłada spotkania. Ogólnie widać, że nie pracuje nad językiem tak efektywnie jak wcześniej. Jest to sygnał, by zacząć rozmowę na ten temat. Dlaczego? Ponieważ bez odpowiedniej motywacji nic się nie zadzieje. Nawet jeśli będzie miał najlepszego nauczyciela, czy metodę nauki, nie nauczy się języka bez motywacji. Dlatego przygotowałem wpis, w którym wyjaśniam jak się zmotywować do nauki!

Brak motywacji – co możesz zrobić?

Poszperać w Internecie i poszukać materiałów, pomysłów, powodów dla których miałbyś uczyć się języka. Niestety jakość tych powodów bywa różna, nie wszystkie do Ciebie przemówią. Na przykład „Poznawaj nowych ludzi, zawieraj przyjaźnie na całe życie” albo „Zwiększ możliwości swojego umysłu” oraz wiele, wiele innych, których przytaczać nie będę.

Nie wiem jak Ty, ale mnie średnio interesuje zawieranie przyjaźni za granicą, gdy jestem na wakacjach. Mam swoje grono znajomych. Jeśli chodzi o zwiększanie możliwości mojego umysłu – myślę, że to co mam co dzień wystarczy 😊 Nie będę uczył się języka przecież z takiego powodu, prawda?

Natomiast jeśli chcesz poznać bardziej rozsądne powody, dla których warto byłoby nauczyć się jakiegoś języka obcego, zapraszam do artykułu z 9 sensownymi powodami

Jeśli jednak żaden z powyższych powodów do Ciebie nie przemawia, warto zadać sobie pytania i dłużej pomyśleć nad odpowiedziami.

Wtedy masz szansę wzbudzić swoją motywację, czyli dowiedzieć się dlaczego i po co warto uczyć się języków obcych. Lepiej zadać kilka wartościowych pytań i wsłuchać się w siebie niż tracić czas na szukanie pomysłów w Internecie.

Jak się zmotywować do nauki? Dlaczego warto zadawać sobie pytania?

1. Posiadasz wszelkie potrzebne informacje.

Nikt nie wie więcej o Tobie niż Ty sam. Skoro wszystkie wspomnienia przechowywane są w naszych głowach, jesteśmy najlepszymi ekspertami w sprawach związanych z naszym życiem. Ja nie mam dostępu do informacji, które masz w swojej głowie. Ty zawsze wiesz więcej niż to co znajduje się w artykule na blogu z wypisanymi powodami.

2. Zadawanie pytań motywuje do zaangażowania.

Ludzie mają większą motywację, by realizować własne pomysły i rozwiązania. Nawet Twój najgorszy powód podany przez Ciebie, może przynieść lepsze rozwiązania i efekty, niż najlepszy powód, który znajdziesz w Internecie lub usłyszysz od coacha/trenera/nauczyciela.

„Jakość Twojego życia zależy

od jakości Twoich pytań”

Anthony Robbins

Jak się zmotywować do nauki? Pytania, które Ci pomogą:

 1. Po co masz się uczyć języka X (wstaw język, którego się uczysz)?
 2. Co Ci da znajomość języka X?
 3. Dlaczego warto uczyć się języka X?
 4. Co się stanie, gdy będziesz znał język X na poziomie komunikatywnym ? Jak to wpłynie na Ciebie oraz rodzinę ? Jak zmieni to Twoje finanse ? Jak zmieni się Twoja pozycja w firmie ? Jak zmieni się Twoja pewność siebie ?
 5. Co się stanie, gdy nie nauczysz się mówić komunikatywnie/płynnie ? Jak to wpłynie na Ciebie w przyszłości ? Jak to wpłynie na Twoją karierę ?
 6. Jak znajomość języka obcego wpłynie na podróżowanie ? Ułatwi? Jeśli tak, to jak ?
 7. Czy znajomość języka obcego za granicą w nagłych i trudnych sytuacjach może Tobie lub najbliższym znacznie pomóc? Jeśli tak, to jak ?
 8. Czy znajomość języka na odpowiednim poziomie (sam zdecyduj na jakim poziomie) pozwoli oraz ułatwi nawiązywanie kontaktów w pracy ?
 9. Czy odpowiednia znajomość języka pomoże Ci otrzymać pracę o jakiej marzysz ? Jeśli tak, to w jaki sposób?
 10. Czy odpowiednia znajomość języka pomoże Ci otrzymać awans/podwyżkę ? Jeśli tak, to w jaki sposób?
 11. Czy zdarzyło się, że przez brak znajomości języka nie nawiązałeś znajomości, które chciałeś nawiązać ? Co się wydarzyło ?
 12. Czy zdarzyło się, że przez brak znajomości języka nie otrzymałeś awansu/podwyżki ? Co się wydarzyło ?
 13. Czy zdarzyło się, że przez brak znajomości języka straciłeś szanse zawodowe ? Co się wydarzyło ?
 14. Czy zdarzyło się, że przez brak znajomości języka straciłeś intratne możliwości ? Co się wydarzyło ?
 15. Jak będziesz się czuł, gdy będziesz w pewny siebie sposób rozmawiać w języku obcym? Co Ci to da ?
 16. Co się stanie jeśli dziś nie zaczniesz się uczyć ?
 17. Co się nie stanie jeśli dziś nie zaczniesz się uczyć ?
 18. Czy brak znajomości języka był przyczyną drwin/plotek w firmie ?
 19. Jak Twój obecny poziom języka wpływa na wizerunek Twój w firmie ?
 20. Jak Twój obecny poziom języka wpływa na wizerunek firmy, w której pracujesz ?

To jedne z niewielu pytań, które zadajemy naszym kurantom, by pomóc im się zmotywować do nauki języka obcego! Jeśli masz jakieś pytania, potrzebujesz rady, wskazówki, zapraszam do przeczytania innych artykułów na temat motywacji na naszym blogu lub do bezpośredniego kontaktu z nami 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.